GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

Gençlik ve Spor İl Müdürleri (III)

Gençlik ve Spor İl Müdürleri (III) Posta

Yavuz Kocaömer Posta

Sevgili okuyucularım, 7 Haziran  ve 26 Temmuz tarihlerinde yayınladığımız \Gençlik ve Spor İl Müdürleri\ başlıklı yazımıza bu hafta da kaldığımız yerden devam ediyoruz. Özellikle Diyarbakır İl Müdürlüğüde olanları ilgiyle okuyacağınıza eminim.         Burası Diyarbakır

Gençlik ve Spor İl Müdürü İslam Çetin telefonla arayarak ,  7 Haziran 2004  tarihli yazımızın bir bölümünden alındığını belitti. Oysa biz daha öncede söylediğimiz gibi bu sütunlarda hiç kimseyi belgesiz ve şahitsiz eleştirip itham etmeyiz. Bakınız Gençlik ve Spor İl Müdürü İslam Çetin 4 Mayıs 2004 e B.021.GSM.4.21.00.02-T28/2244 sayılı yazısında Diyarbakır Bedensel Engelliler Spor Kulübüe ne yazmış: İlgili yazınıza istinaden Seyrantepe Spor Salonu ve Müdürlüğümüze ait 21 AD 062 plakalı minibüs haftalık 30 milyon TL yakıtının tarafınızdan karşılanması halinde belirtilen günlerde tahsisi  uygun görülmüştür.  Görevlendirilen minibüse tekerlekli sandalyelerin alınmaması hususunda bilgilerinizi rica ederim. 

Hadi buyrun bakalım !

Tekerlekli sandalye basketbolunun ana malzemesi olan tekerlekli sandalyeyi tahsis ettiğiniz minibüse yükletmeyeceksiniz. Gerekçesini İslam Çetin şöyle açıkladı :  3 defa minibüsün döşemelerini değiştirdik.  Sandalyeler yüzünden yırtılıyor . Onun için yasakladık.

Hadi buyrun bakalım !  Neymiş , salonda sandalyelerin tahsis edileceği bir oda verecekmiş.  Bu sporcular sırf  orada mı antrenman yapacaklar ?  Sandalyelerinin bakımı ,  kontrolü  nasıl yapılacak ? Her biri yaklaşık 4 milyar değerinde olan bu sandalyelerin bir tanesi oradan kaybolursa bunun sorumluluğunu kim alacak ? Bu sorulara cevap yok.

Hadi her şeyi anladık. Sandalyeler minibüsün döşemesini yırtmasın diye bir muşamba yaymakta mı aklınıza gelmedi  İslam Müdür ?  Ayrıca haftalık 30 milyon liralık   yakıt parasının niçin alındığını sorduğumuzda \ Müfettişlerimiz bizi kontrol ediyor. Bunların hesabını vermek zorundayız \ diyor.  İllerde kullanılan araçların gerektiğinde nasıl kullanıldığını hiç bilmesek buna da inanacağız. Ayrıca siz engelli sporculara her hafta tahsis ettiğiniz bu minibüsün benzin parası için defter tutup bunu kulüp yetkililerine imzalatsanız , yarın öbür gün sizi teftişe gelecek olan hangi vicdan sahibi müfettiş bu konuda sizin hakkınızda rapor tutar da soruşturma açar.

Bir başka konu

Bir başka konu ise il merkezindeki salonun engellilere tahsis edilmeyişi ama  \Tahsisi ediyoruz denmesi. İslam Çetinle  anlaştık. Bize söz verdi. 1 Eylülden itibaren şehir merkezindeki salonda da Diyarbakırlı engelli sporcularımız haftanın belli günlerinde antrenman yapabilecek . Konunun takipçisi olacağız.

Burası Adana

Adana Martı Engelliler Spor Kulübü Başkanıdan bir mektup aldık. Yazısında \Şuanda Adanaya yeni atanan Gençlik ve Spor İl Müdürü sayın Muhittin Yıldız ile genel olarak ihtiyaçlarımız ve sıkıntılarımızla ilgili görüşmelerimiz oldu. Geldiği günden beri her yerde engellilerin spor yapması konusunda çok duyarlı olduğunu gösterdi. Her konuda İl Müdürlüğüün imkanları ile bizleri destekliyor. Çünkü bu konudaki bakış açısı gerçekten çok olumlu. Klasik bir müdür olmadığını, cana yakın, yapıcı bir anlayışta olduğunu gösteriyor. Herhangi bir konuda bir sorun çözmek için kendisini aradığımızda kesinlikle reddedilmedik. Sporun içinde , sporcularla birlikte spor yapan  ve sporu seven bir felsefeye sahip olduğunu biliyoruz.  Ve böyle  bir Gençlik ve Spor İl Müdürümüz olduğu için çok şanslıyız. Bu bakımdan İl Müdürümüz Sayın Mühittin Yıldıza İl Müdürlüğümüzde destek gösteren personele kulübümüz adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. \ diyor.          Ne güzel değil mi? Keşke tüm illerimizdeki engelli spor kulüplerinden benzeri mektuplar gelse. Daha başka ne isteriz ki ?

Burası Eskişehir

Engellilerin spor yapması oldukça zahmetlidir. Dolayısıyla konuyla ilgili olanların, engellilere gereken anlayışı göstermesi gerekir. Oysa genelde bunun tam  tersi yaşanıyor.

Gittiğim deplasman maçlarının pek çoğunda engellilerin maçlarının kıyıda köşede kalmış spor salonlarında yapıldığını gördüm. Kış mevsiminde salonlar oldukça soğuk. Üstelik  gereken bakım da yapılmıyor.

Pek çok ilde Gençlik ve Spor İl Müdürleri maçlara teşrif etmez. Kendileri maçlarda yokken halk nasıl gelsin ! İlgiyi arttırmak için gerekli çalışmalar yapılmadığından maçlar çoğunlukla boş tribünlere oynanır.  Hem de \ misafirperverlik \ kavramı unutulmuş. Deplasman maçlarında bir tek çayını içemediğimiz yetkili çoktur.

Bir ilimizde  işitme engelli basketbol şampiyonasına katıldık. Şampiyonanın başından sonuna kadar il müdürünü göremediğimiz gibi ortada seyirci de yoktu. Maçlar boş tribüne oynandı. Turnuva bitti , bizim takım şampiyon. Antrenörümüz ve sporcularımız \ Şampiyon takım, potanın filelerini hatıra olarak alır\ mantığıyla filelerin birini aldı . Dönüş hazırlığı yapılırken kadroda eksikliğin farkına vardım. Spor salonuna girdiğimde ilginç bir manzarayla karşılaştım. Görevli, oyuncularımızı bir odaya kilitlemiş. Bize \ Filenin parasını verin. Vermediğiniz takdirde oyuncularınızı çıkarmam \ dedi. Gerekeni yaptık ve rehineleri kurtardık.

Ama tüm illerin böyle olmadığını da vurgulamak isterim. Bizim ilimizde durum çok farklıdır. Engelli sporculara karşı Spor Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyemiz her türlü desteği verir.

Cevdet Mansız Eskişehir Engelliler Spor Kulübü Başkanı

Burası Aydın

Aydın Doğuş Engelliler Spor Kulübü olarak , biz de Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürümüz ile ilgili memnuniyet ve sıkıntılarımızı sizinle paylaşmak istedik.

2002 kuruluş tarihimizden itibaren genellikle bize destek olan il müdürlüğümüzle sadece idman konusunda sıkıntı yaşadık. Yeni kapalı spor salonunun devreye girmesiyle bunu aşacağımızı umuyoruz.

2003 – 2004 sezonunun son haftalarında, deplasmanlara giderken, şoförün harcırahı ve mazot parasını karşılayıp , kullandığımız il müdürlüğünün aracından kullandığımız kilometre yarısına eşdeğer mazot parası talep ediliyor.

Hiçbir kurum ve kişiden destek almadan yürütmeye çalıştığımız faaliyetlerimizi, federasyonumuzun verdiği kısıtlı harcırahla sürdürüyoruz. Çoğunlukla deplasmanlara günübirlik gidip otel masraflarından kısıp, kulübün giderlerine kaynak yaratıyoruz. Bu kararı Genel Müdürlüğün yayınladığı genelgeye istinaden aldıklarının altını çizerek, eğer valiliği devreye sokarsak , aracın her hafta dolu olacağını söylüyorlar. Mecburen bu parayı karşılıyoruz.

Malzeme gibi  konulardaki eksiklerimizi , şahsınız ve TESYEV karşılamaktadır.

Sebahattin Arslanboğa Genel Sekreter Aydın Doğuş Eng. S.K.

Not:  Bu konuya haftaya devam edeceğiz

sonu