GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

Gençlik ve Spor İl Müdürleri (IV)

Gençlik ve Spor İl Müdürleri (IV) Posta

Yavuz Kocaömer Posta

3 haftadır illerimizdeki Gençlik  ve Spor İl Müdürlüklerimizden bazılarının engellilere ve onların sporuna bakış açılarını sizlerle paylaşıyoruz. Konumuz ses getirdiğinden , bu hafta da devam ediyoruz.

Burası Elazığ

7 Haziran 2004 tarihli Posta Gazetesideki makalenizi büyük bir keyifle okudum. Şahsım ve üyelerim adına çok teşekkür ederim . Bu duyarlı yazınızdan dolayı şahsınıza minnettarım.           Biz bu konuda şanslı illerden biriyiz herhalde. Eski milli atlet olan Sayın İl Müdürümüz Necdet Ayaz bizimle her konuda uzlaşır ve sürekli  yardım eder. Öyle ki , şuana kadar Elazığda Zihinsel Engelliler İl Temsilciliğie atama yapmayan eski müdürümüzün açığını kapatıp hemen atama yapmıştır.

Eskiden Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüün  tesislerinde bırakın spor yapmayı , içine giremezdiniz. Sayın Ayazın ilk icraatı engellilerin İl Müdürlüğüe kolayca ulaşması  için tekerlekli sandalye rampası yapmak oldu.

Sayın Ayaz Elazığda eylül ayında \ Engelliler I. Atletizm Yarışması \ yapılması için büyük çaba harcamaktadır. Böyle duyarlı bir il müdürüne sahip olduğumuz için çok şanslıyız.

Yazdığınız yazıdan dolayı sizi tebrik ediyoruz. Umarım bazı il müdürleri kendilerine çeki düzen verir ve Necdet Ayazı örnek alır.

Cengiz Doğdu / Elazığ İşitme Engelliler  Spor Kulübü Başkanı

Burası Amasya       7 Haziran 2004 tarihli Posta Gazetesideki \ Çengelli İğne \ köşenizdeki yazınızı okudum. Tüm engelli kardeşlerimiz adına çok sevindim. Çünkü il müdürleri olarak engellilerin  sorunlarının çözümü ve  spor tesislerinden azami ölçüde faydalanması konusunda hepimize görev düştüğünü düşünüyorum.             Amasya Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak , ilimizdeki sakatlar derneklerimizle çok iyi diyaloglar içerisindeyiz. Onlara her istedikleri konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sayın Amasya Valimizin talimatlarıyla kendilerine Gençlik Merkezi binamızda bir oda tahsis ettik. Tekerlekli sandalyeleri ile rahat girip çıkabilmeleri için gerekli rampaları yaptık. Sakatlar haftasında engellileri  Gençlik Merkezimizin bahçesinde bir araya getirerek resepsiyon düzenledik.

Görme engelli vatandaşlarımıza 15 gün beyaz baston kullanma eğitimi verdirdik, kendi arabamızla sabah evlerinden aldırıp , akşam evlerine bıraktık. Engelli sorunlarıyla ilgilenip onlara spor yaptırabilmek için bedensel, zihinsel, görme ve işitme engelliler il temsilcilerini aktif hale getirdik. Zihinsel ve işitme engellilerimizi Türkiye Şampiyonalarına gönderdik. Bedensel engellilerimizle 12-22 Haziran Amasya Atatürk Kültür ve Sanat Etkinlikleri Haftası için \ Herkes İçin Spor \ bünyesinde futbol maçı düzenledik.

Amacımız ,  sizin de köşe yazınızda vurgulamak istediğiniz gibi , tüm engelli vatandaşlarımızı kucaklayarak spor yapma imkanlarına kavuşturmak, onlara devletimizin imkanlarını azami ölçüde sunabilmektir. Engelli  yakını bulunan  bir il müdürü olarak , yazmış olduğunuz bu duyarlı köşe yazınızdan dolayı size teşekkür ederim.

Engin Cansaran  /Amasya Gençlik ve Spor İl Müdürü

Burası Ordu          İki yıl önce ilk tekerlekli sandalye basketbol takımını kurmak istediğimizde federasyonumuza müracaat ettik. Federasyonumuzun imkanlarının sınırlı olduğunu anladıktan sonra maliyeti yüksek olan sandalyeleri temin etmek için ilimizdeki idarecilerden destek istedik. Kocaman \ Aferin\ ler ve destek sözleri aldık. Ama geçen sürede başta tekerlekli sandalye olmak üzere hiçbir destek göremedik. Seçim sürecinde engellilere sağlayacakları kolaylıkları propaganda malzemesi yapan ve 5 tanesi iktidar , 2 tanesi de muhalefet partilerinden bizleri mecliste temsil edecek olan milletin vekillerinden söylemden öteye hiçbir destek alamadık.           Spor salonlarında idmanlarımız başka takımların idmanlarıyla çakıştırıldı. Kendi idman saatimizi diğer takımlarla paylaşmak zorunda kaldık. Ama biz ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda başkalarının idman saatini paylaşamadık. Yazılı ve görsel basında da iyi bir haberden öte toplumsal bilinci geliştirme adına engelli konusuna sorumlu bir yaklaşım olmadı.

İki yıl boyunca Ordu Bedensel Engelliler Spor Kulübü olarak 6 tane spor branşı açtık. Bu branşlarda federasyonun düzenlediği tüm müsabakalara katılarak Ordulu engellilerin diğer illerdeki engelli sporcularla kaynaşmalarına ve paylaşmalarını sağladık.

Toplum bilinci oturmuş birkaç iyi adamla birlikte , engelliler konusunda daima yanımızda olacağını bildiğimiz TESYEV  gibi kuruluşların da önemli destekleriyle;olumsuzluklar karsısında yılmayarak ,kötü idarecilere rağmen çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yazınız sonundaki deyişte olduğu gibi: Biz vazifemizi yapıyoruz ötesini ALLAH a bıraktık.

Cevat KARAGÖL /Ordu Bedensel Eng.Spor K. Başkanı          

Araştırmaya devam

İllerimizdeki engelliler sporuyla ilgili gelişmeler ile Gençlik ve Spor İl Müdürlerimizin destek ve köstekleri önümüzdeki haftalarda da sizlere duyurulmaya devam edecek. Özellikle eylül ayından itibaren yeni sezonun başlaması dolayısıyla ortaya çıkacak sorunları da il müdürlerimizin desteği ile çözeceğimize eminiz.  Ülkemizde engelliler sporunun gelişmesine en büyük katkıyı yapacak olan bu müdürlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Hemen belirtelim kimse ile kişisel bir hesabımız yok. Gençlik ve Spor İl Müdürlerinin çoğunu da şahsen tanımayız. Bizim için önemli olan engelli sporuna verdikleri destektir. Bu desteği verenleri de her zaman söylediğimiz gibi sırtımızda taşımaya hazırız.