GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

GERALD METROZ İSTANBUL’DAYDI

Yavuz Kocaömer Posta

Beşiktaş Spor Kulübü, 100.yıl etkinlikleri kapsamında, TESYEV işbirliği ile tekerlekli sandalye basketbol turnuvası düzenledi. Turnuvanın onur konuğu olarak İstanbul a gelen Gérald Métroz, bir dizi söyleşiye de katıldı.

26 Mayıs akşamı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi nin davetlisi olarak, 250 konuğa yaşam öyküsünü anlatan ve onların sorularına cevap veren Gérald Métroz a, Radikal Gazetesi köşe yazarı Nur Çintay Aköz ün kendisi hakkında yazdıklarıyla ilgili ne düşündüğü soruldu.

Hatırlayalım

Nur Çintay Aköz, 14 Nisan 2003 tarihli Radikal Gazetesi ndeki köşesinde “O Şimdi Asker” filmiyle ilgili bilgiler verirken, evindeki yatak tepsisini de şöyle anlatmıştı: “Tepsi olarak da, benzetmek gibi olmasın ama hani “Kendimi Engelletmem” isimli bir kitap yazıp Türkiye ye de gelen Gérald Métroz diye çok sempatik bir adam vardı ya, insanı dehşete düşüren, onun gibi bacakları gitmiş bir yatak tepsisi var”. Bunun üzerine engelliler camiasından büyük tepki alan Nur Çintay Aköz adlı yazar daha sonra özür yazısına benzeyen bir yazı yayınladı. Bu yazıda “Gerald Métroz un bundan haberi olsaydı, benim yazıyı hiçbir şekilde dert etmezdi, eminim” diyordu.

Beceriksiz Bayan

Gérald Métroz, söz konusu yazıyla ilgili ne düşündüğü sorulduğunda “Bu konuya 3 noktada cevap cevap vereceğim” dedi.

Böyle bir yazının bir bayan tarafından yazılmış olması üzücü ve şaşırtıcı. Bu bayan incelik ve maharet konusunda pek zengin değil. Daha doğrusu pek beceriksiz. Birinin bana duygusal olarak olumsuz yaklaşabilmesi, kötü davranması için, benim ona bir koz vermem gerekir. Elinde bir güç olsa bile, yine de bana kötülük yapamaz. Hele böylesine beceriksizce bir yaklaşımla bana değemez bile. Bu yazı bir yandan da Yavuz Kocaömer in promosyon konusunda ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Demek ki Yavuz, kitabımı, öykümü, beni o kadar iyi ve yaygın bir şekilde tanıtmış ki artık bir engelli olarak ben Türk basınına girdim. Halk diline, halk tahayyülüne girdim. Böylesi anlamsız bir kıyaslamada bile, bir engelliden söz edilmesi önemlidir. 10 yıl önce olsa basında, halk dilinde bu kıyaslama yapılırken, bir engelliden söz edilmezdi. Artık ediliyor. Anlamsız Kıyaslama

İşte Gérald Métroz un söyledikleri. Aslında kullandığı kelimeler son derece ilginç. Seçilerek kullanıldığı da belli. Nur Çintay Aköz için “İnceliği yok, maharet konusunda zengin değil, beceriksiz bir bayan ve anlamsız bir kıyaslama yapmış” diyor. Bu yazıya reaksiyon gösteren ve özellikle küfür eden engelli insanlarımızın Gérald Métroz dan alacağı dersler var. Yukarıda görüldüğü gibi, küfür etmeden de açık ve net biçimde, hatta en ağır şekilde, bir insanın kolay kolay hazmedemeyeceği sözleri de söylemek mümkün.

Kendimi Engelletmem

Gérald Métroz, gerek Olimpiyatevi nde, gerek Özel Işık Lisesi nde, gerekse bir grup Rotaryen e yaptığı söyleşilerde hep aynı şeyin üzerinde durdu: Kendimi Engelletmem. Gérald şunları söyledi: Türk engelli insanlarına tavsiyem; evlerinizden sokaklara çıkın, toplum arasına karışın, böylece insanların sizin varlığınızdan haberi olsun. Evinizde oturup da devlet bana şunu vermiyor, bunu vermiyor demenin bir anlamı yok. Evvela devletin, sizin toplum içindeki varlığınızdan haberi olması gerekir.

Haksız mı?

Bizce Gérald söylediklerinin tümünde haklı. Sadece internette karşılıklı mesaj göndermelerle, senede bir iki kere yapılan toplantılara katılmakla engelli davasına hizmet edilmiyor. Artık ülkemizde engelliler konusu, sadece 10-16 Mayıs Engelliler Haftası ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nün dışına çıkmalı. Bu konuda muhakkak ki gelişmeler var. Ama çevreye baktığınızda duyarsızlığın hala devam ettiğini görüyorsunuz.

Kitabı okuyun!

Gérald Métroz un Kendimi Engelletmem adlı kitabı bir süredir kitaçılarda satılıyor. Muhakkak okuyun. Eğer bulamazsanız TESYEV in (0212) 274 10 32 – 274 11 71 no lu telefonlarından bilgi alabilirsiniz. Bu kitabı engelli insanlarımızın yanında, özellikle engelsiz insanlarımızın da okuması gerekiyor. Gérald Métroz, insan olarak da farklı bir konumda. Altı dil konuşuyor, çok güzel bir sese sahip, şarkı söylüyor, gitar çalıyor, gazetecilik, radyoculuk yapıyor ve kendi şirketinde buz hokeyi menajerliği yyapıyor. Hepimizin Gérald Métroz kadar fazla yeteneğe sahip olmamız mümkün değil. Ama mevcut olan ve kullamadığımız yetenekleri ortaya çıkarırsak, o zaman hem kendimize hem de topluma büyük faydalar sağlarız.