GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

GERALD METROZ KİMDİR?

Gerald ın, bundan 42 sene önce, iki buçuk yaşında iken, İsviçre de babasının müdürlüğünü yaptığı tren istasyonunun önünde oynarken, üzerinden bir tren geçiyor ve 2 bacağını kasıktan koparıyor. Yıllarca Bacaklarım nerede? diye soran Gerald, hayata sıkı sıkıya bağlanıyor. İletişim Fakültesini bitiriyor ve o yarım vücuduyla spor yapmaya başlıyor.

Önceleri protez bacaklarıyla, buz hokeyi gibi ağır bir sporda kalecilik yapan Gerald, daha sonra yıllarca İsviçre Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı’nın kaptanlığını yapıyor. 1996 Atlanta Olimpiyatlarına paralel olarak yapılan paralimpiklerde (Engelliler Olimpiyatı) ise tekerlekli sandalyede 4. oluyor.

Sporun gücü

İletişim eğitimi aldıktan sonra ise, bugün 6 yabancı dil konuşan Gerald dünyanın en başarılı buz hokeyi menajerlerinden bir tanesi. Ajansına bağlı yüzlerce buz hokeyi oyuncusunun transferlerini düzenliyor. Ve her fırsatta spor sayesinde hayata bu kadar bağlı olduğunu, sporun kendisine güç verdiğini anlatıyor.

Buz hokeyi takımının kaleciliğini yaparken, bir maçta iki protezinin vücudundan ayrılarak buzun üzerinde kayması üzerine, hakemin gözlerinin yuvalarından fırlayacak şekilde açılmasını bugün bile gülerek anımsıyor.

İnanılmaz bir yaşam öyküsünü Kendimi Engelletmem isimli kitabında gözler önüne seriyor.1993 yılında, Beşiktaş ın 100. yılı dolayısıyla onur konuğu olarak Türkiye ye gelen Gerald, şimdi de 30 Kasım da yeniden birkaç günlüğüne bizlerle birlikte olacak. Vücudunun yarısı olmayan bir insanın yaşamında ve spor yaşamında neler yaptığını detaylarıyla okumak isterseniz (0 212) 274 10 32 – 274 11 71 nolu telefonlardan Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı nı (TESYEV) arayarak

Kendimi Engelletmem kitabına sahip olabilirsiniz.