GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

GERÇEK ÇÖZÜMLER GEREKİYOR

Sevgili okuyucularım, bu hafta da sizlerle engelliler camiasını ilgilendiren bazı haberleri paylaşacağız.

TESYEV VE POLİTİKA

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı ‘nın ( TESYEV) hiçbir siyasi parti ile ilgisi yoktur. Bunu daha önce tüm yazılarımızda ve çeşitli konuşmalarda belirttik. Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı ülkemizdeki her partiye eşit uzaklıktadır. Çünkü engellilerle ilgili her konuyu partiler üstü politika olarak görmektedir. Bu bakımdan Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nda siyasi kimliği olan hiçbir üye yoktur. Bundan sonra da olmayacaktır. Engellilere destek olan, onlara gerçek anlamda hizmet eden siyasilerimizi , hangi partiye mensup olurlarsa olsunlar el üstünde taşırız. Aksini yapanlara da gerekli cevabı bu sütunlardan veririz. Bizim de politika ve siyasi partiler konusundaki duruşumuz aynıdır.

ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin , Özürlüler Yasası’nın , engelli spor kulüplerinin malzeme ihtiyacı teminiyle ilgili maddesinin bütçe zorlukları yüzünden yürümemesi üzerine , yaptığımız görüşmelerde önerdiğimiz çözüm yollarını tereddüt etmeden kabul etmiştir. Bugün ülkemizde engelli spor kulüplerinin malzeme sorunu ortadan kalkmıştır. Biz de gerek yazılarımızda gerek basın toplantılarında kendisini bu davranışından dolayı kutlamış , hatta yaşça bizden küçük olmasına rağmen ‘’Böyle bir Bakan’ın ellerini bile öperiz ‘’ demişizdir. Aynı konuda , işin sahibi olması gereken Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ‘’ Biz ilgili kurumdan görüş aldık. Bizi ilgilendirmez ‘’ diyerek işin işinden çıkmıştır.

LOKMAN AYVA

Engelliler camiasında tepki toplayan bir çok çıkışının ardından, bu sütunlarda kendisini eleştirilmiştik. Lokman Ayva sonunda terbiye sınırlarını aşarak ‘’Yavuz Kocaömer bir zavallıdır ‘’ diyecek kadar işi hakarete götürmüştür. Öte yandan bir milletvekili olarak sanki bu ülkenin gerçeklerini bilmiyormuş gibi ‘’ Engelliler kendini göstermek için haftada 3-5 defa sinema, tiyatroya gitmelidir‘’ gibi komik ve tepki çeken sözleri sarf etmiştir. Bizden de gerekli eleştirileri almıştır.

ENGELLİLERDE AVRUPA STANDARDI

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu , engelliler konusunda , Bakan olana kadar bir bilgisi ve ilgisi olmadığı için , yapılan birkaç etkinliği Batı ülkeleri ile kıyaslamış ve engelliler konusunda ‘’ Avrupa standartlarını yakaladık ‘’ diyerek talihsiz bir açıklama yapmıştır. Ve bunu birkaç defa da tekrarlamıştır. Biz de bu sütunlarda kendisine ‘’ Ya siz Avrupa Standartlarını bilmiyorsunuz , ya bizi hiçbir şey bilmiyor zannettiniz ‘’ diye eleştirdik. Eğer gerçekten engellilerin hayatlarını rahatlatacak adımlar atarsa yine bu sütunlarda kendisini desteklemeye hazırız.

SEÇİM VE ENGELLİLER

Genç Parti Genel Başkan Yardımcısı Emin Şirin 30 yıllık arkadaşımızdır. Ama kendisi ile hiçbir politik konuda görüşmemiz olmamıştır. Ancak geçtiğimiz hafta yayınladığı bir basın bildirisi ve oradaki önerileri tarafımızdan kabul görmüştür. Eleştirisini ‘’ Görme engellilerin bir refakatçi ile oy vermeleri kesinlikle güvenilmez bir yöntemdir ‘’ diye belirtmiştir. Haksız da değildir. İnsanın en yakını bile olsa , bir başka partinin görüşünü taşıyorsa , kendisine ‘’ Benim için A partisine oy ver ‘’ demenize rağmen , oyunu B partisinden yana kullanabilir. Nitekim Almanya bu sorunu bundan 5 yıl önce çıkan Eşitlik Yasası ile çözmüştür. İnsan Haklarına aykırı bulunan, şuanda ülkemizdeki yöntemle oy veren görme engelliler için BRAILLE alfabesi ile basılmış pusulalar kullanılmaya başlanmıştır. Emin Şirin önümüzdeki seçimlerde bunun muhakkak yapılması gerekliliğini ortaya koymuştur.

TEKERLEKLİ SANDALYELİLER VE OY KULLANMA

Emin Şirin’in bu basın bülteninden önce , birkaç okurumuz arayarak , tekerlekli sandalyeye bağımlı olan engelli yakınlarının veya dostlarının oy vermelerinin zor olduğunu belirttiler. Çünkü bu engellilere oylarını kullanmaları için bazı okulların 3’ncü ya da 4’üncü katındaki sandıklarlar verilmiş. Bir an önce konunun düzeltilmesini istiyorlar. Çok haklılar. Biz de seçim günü, tekerlekli sandalyedeki dostlarımızla birlikte bazı okullarımıza gidip oy verme sorununun nasıl çözüldüğüne yerinde bakacağız. Yukarıdaki iki örnekte gördüğünüz gibi ‘’Avrupa standartlarına ulaştık’’ demekle bu işler olmuyor.

6 yıldır bu köşe engellilerimize destek olmak için elinden geleni yapıyor. Ne kadar başarılı olduğunu sizler takdir edersiniz. Bilinen bir gerçek var ki Gazeteniz POSTA , bu konuda ülkemizde benzeri olmayan bir samimiyet ve destek içerisindedir . Bize eleştirilerimizi , düzeltilmesi gereken konulardaki önerilerimizi cesurca yazma olanağı sağlamaktadır.

Kelimelerin gücünü anlamadan, insanların gücünü anlayamazsınız.Konfüçyüs

DUYURUGeçtiğimiz hafta kaybettiğimiz rock müziğin sevilen ismi Barış Akarsu ile yapılan son röportajı www.tesyev.org ‘ da okuyabilirsiniz. Merhum Barış Akarsu’ya Allah’tan rahmet , ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

DUYURU

TESYEV ve JANDARMA Bölge Komutanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Engellilere Bilgisayar Kursu eylül ayında İstanbul’da başlayacaktır. Katılmak isteyen engelliler TESYEV’in ( 0 212 ) 274 10 32 – 274 11 71 no’lu telefonlarına başvurabilirler.