GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

GİRESUN’DA BİR HAFTA SONU

Bir süre önce Giresun Emniyet Müdürü Ahmet Tekin Akın’dan , Türk Polis Teşkilatı’nın 161’inci yılı nedeniyle yapılacak olan etkinlikler dolayısıyla davet aldığımda tereddütsüz ‘’ Evet ‘’ dedim. Zaten bir süredir Giresun’da geçen yıl kurulan bedensel engelliler spor kulübünü ziyaret etmek ve onlarla beraber olmak da programımızda vardı.

Gisem tesisleri

Aldığımız davete hemen ‘ Evet ‘’ dememizin en önemli nedeni 161 ‘inci yıl kutlama etkinlikleri için hazırlanan programdı. Zihinsel ve bedensel engellilerin , bilek güreşi, dart müsabakası , havalı atış yarışması gibi sportif karşılaşmalarla açılış programının içine entegre olduğunu gördük. Ayrıca Gisem, Giresun Emniyet Müdürlüğü Spor Eğitim Merkezi’nin açılışında da bulunacaktık. Açılış törenleri geçen hafta Güneydoğu’da şehit düşen polislerimiz dolayısıyla açıklanan programdan daha mütevazi , eğlenceye yer vermeyen bir şekilde gerçekleşti. Tesislerin en önemli özelliği ateşli silahlar poligonu , bilek güreşi salonu, sosyal tesisler, havalı tabanca poligonu olmak üzere tüm sahanın engelliler düşünülerek yapılmış olmasıydı. Hele özel olarak yapılmış bir bedensel engelliler tuvaleti gördük ki ülkemizdeki birçok kurum ve kuruluş Giresun’a gidip örnek alabilir. Emniyet Müdürü Tekin Akın, pek alışılmış bir polis müdürü görünümünde değil. Sanki Giresun’da yaşayanların ağabeyi, kardeşi, babası. Hele engelli insanlara gösterdiği yakınlık , beni bile bir ara hayrete düşürdü. Kendisi ayrıca Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun da yönetim kurulu üyeliğini yapıyor. Birlikte ziyaret ettiğimiz Giresun Bedensel Engelliler Spor Kulübü’ndeki izlenimlerimizi de aşağıda okuyacaksınız. Tekin Müdür ,son derece aktif ve sosyal konularda çok duyarlı. Bir ara konuşurken elime kitap tutuşturdu. Daha sonra otele gidip kitabı açtığımda şununla karşılaştım. OSBO ( Okuduktan Sonra Başkası Okusun ) Amerika’da bir mühendis tarafından kitap okuma ve okutma alışkanlığını yaygınlaştırmak için başlatılan bu yöntemde dünyada dolaşan kitap sayısı şu anda 38 bine ulaşmış. Buna göre okuduğunuz kitabı üzerine bir not düşüp kamuya açık alanlara bırakıyorsunuz. Ülkemizde kamuya açık alanlarda bırakılacak kitapların başına neler gelir bilinmez ama , Tekin Müdür ertesi gün konuyu kendisiyle konuştuğumda ‘’ Bu kitabı okuduktan sonra , bir arkadaşınıza verin. Tıpkı sizin yaptığınızı yapmasını isteyin. Böylece kitaplar elden ele dolaşmaya başlayacak ‘’ dedi. Giresun Emniyeti ile ilgili sözü daha fazla uzatmak istemiyorum. Ama www.giresun.gov.tr adresine girerseniz sizler de benim gibi sitenin kapsamını görünce herhalde biraz şaşıracaksınız.

Giresun Bedensel Engelliler Spor Kulübü

2005 yılında kurulan Giresun Bedensel Engelliler Spor Kulübü’nü ziyarete gittiğim de şaşırmadım desem yalan olur. Bugüne kadar Türkiye’deki birçok bedensel engelliler spor kulübünü ziyaret ettim. Ama Giresun bunların içinde , gerek spor kulübünün lokali, temizliği, düzeni, sporcularının ve üyelerinin olaylara yaklaşımları , bakış açıları dolayısıyla ön sıralarda yer alıyor. Olaylara yaklaşımları , birbirleriyle ilişkileri gerçekten görülmeye değer. Bu arada Giresun Özel İdaresi’ne de teşekkürlerimizi göndermek istiyoruz. Bu kulübümüze kullanışlı, içinde rampası dahi olan güzel bir lokal tahsis etmişler. Yani her zaman söylediğimiz gibi isteyince oluyor. Diyarbakır’daki engelli spor kulübüne ‘’Sandalyelerinizi verdiğimiz minibüse yükleyemezsiniz, çünkü döşemeleri çiziyor‘’ diyen zihniyetteki il spor müdürü de bu ülkenin insanı , Giresun’daki özel idarenin bu konudaki yetkilileri de. Önemli olan insanları düşünerek , bu dünyada herkesin en iyi şekilde , olanaklar ölçüsünde yaşama hakkı olduğunu unutmamak ve olaylara bu şekilde bakabilmek. Bu sene 2’nci ligde oynayan bu kulübümüz , eminim Giresun Valiliği’nin ve Emniyet Müdürlüğü’nün desteğiyle en kısa zamanda 1 ‘inci lige çıkacak.

Giresunlular’a çağrı

Her şeyi devletten beklemek olmuyor. Giresun ‘da gördüğümüz modelde devlet bir bedensel engelliler spor kulübünün kurulduktan sonra rahat çalışabileceği her olanağı sağlıyor. Ayrıca Sosyal Yardım Vakfı da 10 adet spor sandalyesi veriyor. Ancak , bunlar yeterli değil. Bir noktada devletin bu konulara ayırdığı bütçe de yetmiyor.

Şimdi sıra sizlerde

Sevgili Giresunlular, ilinizdeki bedensel engelliler spor kulübünün 18 kişilik bir minibüse ihtiyacı var . Benim orada bulunduğum cumartesi günü , Samsun deplasmanına nasıl gittiklerini görseydiniz herhalde bir şey anlatmama gerek kalmadan kulübümüze bir minibüs almanın yollarını araştırırdınız. Şimdi bu yazı ile birlikte ben bir kampanya başlatmak istiyorum. Bunu da Giresunlu engelli sporcularımıza söyledim. Ve ilk bağışı da şahsen ben yaptım. Bu konuda daha fazla bilgi almak için beni (0 212) 238 71 91 no’lu telefonumdan arar , yoksam da telefon numaranızı bırakırsanız derhal size döneceğim. Giresunlular’a yakışan ve bu kardeşlerimizin çok acil ihtiyacı olan bir minibüsü Giresunlu işadamları olarak temin etmek zorundayız.

Giresun’a bir süre sonra yeniden gideceğim. Oradaki sıcak karşılamadan Tekin Müdür’ün engellilerle ilgili bir konuyu anlatırken gözlerinde gördüğüm parıltıdan , engelli sporcularımızın büyük bir hevesle çalışmalarından çok etkilendim. Bu ülkede istenirse her şeyin olabileceğini bir kez daha gördüğüm için mutlu oldum. Şimdi sırada , bugüne kadar gidemediğimiz diğer iller var. Olanaklar ölçüsünde, yakın zamanda bir başka ilde engelli kardeşlerimizle birlikte olacağız.

DUYURU

Türkiye Diyabet Vakfı ve Diyabetle Yaşam Derneği Şişli Şubesi’nin düzenlemiş olduğu ‘’ Diyabet ve Sağlıklı Beslenme Paneli ‘’ 19 Nisan tarihinde yapılacaktır.

Konuşmacılar : Doç Dr. Dyt. Emel Özer Yrd. Doç. Dr. Şeyda Özcan

Tarih : 19 Nisan 2006 Saat : 12.00 – 14.00 Yer : İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Kurtuluş Deresi Cad. No. 47 Dolapdere / İstanbul

İlgilenen okurlarımız ( 0 212 ) 343 08 37 no’lu telefondan bilgi alabilirler.

GÜZEL SÖZ

Sevincin fazlası değil, kaynağı önemlidir R. Emerson

KULÜP TANITIM KÖŞESİ

Bu hafta ‘’ Haydi Ordulu engelli gençler, spor yapmaya ‘’ diyoruz ve size Ordu ‘daki engelli spor kulübünün iletişim bilgilerini veriyoruz.

Ordu Bedensel Engelliler Spor KulübüAdres : Eylül Stadyumu Açık Tribün altı – Ordu

Tel: ( 0452 ) 225 30 44Fax: ( 0452 ) 225 30 44

Ana Spor Branşları : Basketbol , atıcılık , futbol , yüzme , masa tenisi , halter, okçuluk , bilek güreşi

İlgili Kişi : Cevat KARAGÖL