GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

GİZEM GİRİŞMEN VE JUSTİN EVESON

Medyamızda okumuşsunuzdur. 2008 Pekin Paralimpik Oyunları’nda altın madalya alan ve dünya sıralamasında birinci durumda bulunan tekerlekli sandalyeli okçumuz Gizem Girişmen ile ilgili çok şey yazıldı, söylendi.

Bu kızımız engelli sporumuzun dünyada parlayan yıldızıdır ve kendisi bu yılki Spor Oscar ödüllerine engelli sporcular kategorisinde aday gösterildi. “Ben engelli sporcuyum. Engelli olarak spor yapmanın zorlukları var. Ancak ben tüm zorluklara rağmen belirlediğim hedefe ulaşmak için çalıştım. Özel yaşamımı çoğu zaman geri plana koydum. Sporda başarılı olmak istediğim gibi, sporun diğer engelli kişilere ilham kaynağı olmasını da kendime görev bildim” diyen Gizem hedeflerine ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. 11 yaşında geçirdiği trafik kazasından sonra, yaşamını tekerlekli sandalyede sürdüren Gizem, üniversite eğitimini bitirince okçuluk sporuna başlıyor. İngilizce, İtalyanca ve Fransızca konuşan “Altın Kızımız” başarıları ile birçok engelli gencimize de örnek oluyor.

Laureus Dünya Spor Akademisi bu yıl engelli sporcular kategorisinde Gizem ile birlikte 5 sporcuyu daha aday gösterdi. Bunların arasında Avusturalyalı atlet Fearnley, Japon tekerlekli sandalyeli tenisçi Kunieda, Alman bisikletçi Teuber ve Güney Afrikalı iki bacağı olmayan ve buna rağmen iki yıl önce engelsizler yüzme maratonunda dünya dördüncüsü olan Du Toit’un yanında medyamızın gözünden kaçan Türkiye’de spor yaşamına sürdüren Avusturalyalı Justin Eveson’da var. Justin Eveson Justin, Avrupa ve Kainat şampiyonu olan Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nın forveti ve dünyanın en iyi forvetlerinden bir tanesi. Dolayısıyla Laureus ödüllerine Türkiye’den iki aday gösterilmesi engelliler sporu açısından da önem arz etmektedir. Bir tanesi kendi kızımız, dünyada parlayan yıldızımız Gizem Girişmen, diğeri ise dünya şampiyonu Galatasaray’ımızın ve aynı zamanda Avusturalya Milli Takımı’nın gözbebeği Justin Eveson. Şimdi her şey 10 Mart’ta Abu Dabi`de belli olacak.