GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
GÖNÜLLÜ İSTİFALARI
| Milliyet

GÖNÜLLÜ İSTİFALARI

Organizatörler, son haftalarda binlerce gönüllünün Tokyo 2020 Oyunları’ndan çekildiğini ve ülkenin yeni bir Covid-19 vaka dalgasını dizginlemek için mücadele ederken Japonya’nın yeniden planlanan Oyunlara ev sahipliği yapmaya hazır olmayabileceği endişelerini artırdığını söyledi.

Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi yetkililerinin açıklamasına göre, etkinlikleri destekleyen 80.000 kayıtlı gönüllüden yaklaşık 10.000’i geçtiğimiz hafta istifa etti.

Gönüllüler, Yaz Oyunları’nın önemli bir parçasıdır. Personel, Olimpik tesislerin ve mekanların işletilmesinde, ayrıca seyircilerin ve sporcuların koordinasyonu konularında yardımcı olurlar. Bu nedenle, daha fazla kişi ayrılmaya devam ederse, organizatörler için ek zorluklar oluşturabilir.

Bununla birlikte, Oyunlar için Japonya’ya hiçbir yabancı seyircinin girmesine izin verilmeyecek, bu nedenle organizatörlerin geçmiş yıllarda diğer ev sahibi şehirlerde olduğu kadar çok gönüllüye ihtiyacı olmayacak.

Diğer konu da bu kadar az zaman kalmışken halen tartışılan erteleme ve iptal ihtimali.

Organizatörler, Oyunların güvenli ve emniyetli bir şekilde yapılabileceğinden emin olduklarını iddia ediyorlar. Olimpik Oyunları iptal etmek, özellikle yayın gelirlerinin kaybı nedeniyle hem Japonya hem de Uluslararası Olimpik Komitesi (IOC) için maliyetli olacaktır.

Birkaç yetkili, Oyunları ikinci kez ertelemenin imkânsız olacağını söylüyor.

Tokyo 2020 Başkanı Seiko Hashimoto bir Japon gazetesi olan Nikkan Sports’a verdiği röportajda, “Tüm stadyumlar şimdiden diğer etkinlikler için rezerve edildi. Bir yıl ertelemek gerçekten çok zordu … tekrar ertelemek iseimkânsız.” dedi

IOC’nin en eski görevlilerinden Dick Pound, bu hafta CNN’e verdiği demeçte, “Oyunların planlanması ve yürütülmesinde yer alan tek bir kişninin bile iptali düşünmediğini” söyledi.

Gelişmeleri biz de sizin gibi merakla bekliyoruz.