GÖRME ENGELLİLER SAYYIDAN’A ‘DUR’ DEDİ
| Posta

GÖRME ENGELLİLER SAYYIDAN’A ‘DUR’ DEDİ

Görme Engelliler Spor Federasyonu, aralık ayının başında yapılan olağan genel kurulunda nihayet Hasan Sayyıdan’dan da kurtuldu.

Hakkında 50’den fazla tahkikat dosyası olan, bu federasyonumuzu aile şirketi haline çeviren, birçok yolsuzluğu belgelenmiş, -bunlarla ilgili elimizde dökümanlar mevcuttur- Hasan Sayyıdan nihayet tarihe karışacak. Ancak kendisi hakkındaki tahkikatlar devam edecek ve umuyoruz ki gerekli şekilde cezalandırılacak.

SORUŞTURMA AÇILAN ADAY OLMAMALI

Burada beni asıl şaşırtan ise, hakkında bunca soruşturma dosyası olan, adı sık sık skandallarla anılan, bir spor federasyonuna ailesiyle birlikte çökmüş olan birinin nasıl yeniden aday olabildiği, hangi yüzle, hangi cesaretle delegelerin karşısına çıkabildiğidir. Ve hayrettir ki, böylesine şaibeli bir şahsiyet, seçimde 78 oy da alabiliyor. Aslında bu bile federasyonu ve delegasyonu ne hale getirdiğinin önemli göstergesidir.

Burada Gençlik ve Spor Bakanlığı’na da görev düşüyor. Hakkında soruşturma açılmış kişiler, aklanana kadar herhangi bir göreve aday olmamalıdır. Zira, bu tür adaylar seçildiği takdirde haklarındaki soruşturmaları, delilleri karartmak, yok etmek suretiyle akamete uğratabilirler, adaletin tecelli etmesini engelleyebilirler. Bu konuda seçim yönetmeliğinde yapılacak bir değişiklik, şaibeli isimlerin önünü kapatacaktır.

Görme Engelliler Spor Federasyonu’na yeni seçilen başkan Ayhan Yıldırım.

YENİ BAŞKANA BAŞARILAR

Yeni başkan ise Ayhan Yıldırım. 1995-2000 yılları arasında beden eğitimi öğretmenliği yapan Ayhan Yıldırım, Ağrı Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün yanı sıra Geleneksel Sporlar Federasyonu, Türkiye Okul Spor Federasyonu, Türkiye Golf Federasyonu, Türkiye Curling Federasyonu ve Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’nda genel sekreterlik yapmış bir kardeşimiz. Kendisine bu zor yolda başarılar diliyoruz ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı olarak imkanlarımız ölçüsünde destek olacağımızı da belirtmek istiyoruz. Herhalde kendisinin ilk görevlerinden biri, Görme Engelliler Spor Federasyonu’nu aile şirketi konumundan çıkararak yeniden kurumsal bir yapıya kavuşturmaktır. Allah yardımcısı olsun, başarılar diliyoruz.

YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELER

Görme engelli kardeşlerimiz Hasan Sayyıdan’a “dur” diyerek önemli bir değişime imza attılar. Ancak, başka “dur” denmesi gerekenler de muhakkak var. Bunlardan çok var ama birkaçıyla birkaç ay önce WhatsApp’tan ilginç bir görüşme gerçekleştirdik. Söz konusu şahısla bir toplantıya gelip gelmeme konusunda WhatsApp’tan konuşurken, gelmeyeceğimi beyan etmem üzerine ısrarcı davrandı. Ben de onun bu ısrarı üzerine yine “Hayır” dedim. Biraz sonra tarafıma “Şu geri zekalıyı başımdan alın, …. kendisi ile konuşsun” diye bir mesaj geldi. Ben de kendisine sordum, “Geri zekalı ben miyim? Kime gönderdiniz bunu?” Cevap: “Özel kaleme.”

Hasan Sayyıdan

DÜZELECEK ÇOK ŞEY VAR

Engelliler konusunda bir şey bildiğini zannedenlerden “dur” denilmesi gereken o kadar çok isim var ki, anlatamam. Bunlar bulundukları mevkilerde, özellikle de devlet görevlerinde sanki baki kalacaklarmış, altlarındaki o koltuklarda sonsuza kadar oturacaklarmış, sahip oldukları itibarlı makamları mezara götüreceklermiş gibi kibir içerisinde olurlar; abuk sabuk, bilip bilmeden konuşurlar. Artık her şeyi Sayın Cumhurbaşkanı’na anlatıp onun desteğini istemek ülkenin bu zor şartlarında bizlere yakışmıyor. Ama gerçek olan bir şey var ki, özellikle engelliler sporunda düzeltilmesi gereken çok husus var.

ÇENGELLİ PANO

‘Verdiğiniz destek tarif edilemez’

Bu kadar zorluklarla dolu bir dünyada engelli bir birey olarak herkesten daha fazla zorlukla boğuşurken Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) olarak uzattığınız elin anlamını engelli olmayan bir bireyin anlaması çok zor olacaktır. Eğitimimi sürdürebilmem için bana verdiğiniz bu destekle yaşattığınız tarif edilemez duygu için öncelikle vakıf kurucumuz ve başkanımız Sayın Yavuz Kocaömer’e, sonrasında vakfımızın kurulmasında ve çalışmalarını sürdürmesinde emeği geçen adını bilmediğim tüm TESYEV görevlilerine teşekkürü borç bilirim. Y. U. Akdeniz Üniversitesi Serik Gülsün-Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi 1.Sınıf

‘KİTAP VE MEKTUP YOLLAR MISINIZ?’

Beş yıldır cezaevindeyim, 32 yaşındayım. Kitap okumayı çok seviyorum. İmkanı olan roman ve kişisel gelişim kitapları gönderir mi? İsteyenler mektup yazabilir. Abdullah Sağman 1 no’lu Kapalı Ceza İnfaz Kurumu L Tipi A-11 Koğuşu Silivri / İstanbul

26 yaşındayım, 5 yıldır cezaevindeyim. Daha önümde uzun yıllar var. Burada zamanımı kitap okuyarak geçiriyorum. Sizlerden ricam bana kitap göndermeniz. Yavuz Ağar T Tipi Kapalı Cezaevi A-26 Koğuşu Ereğli / Konya