GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

GÖRME ENGELLİLER SPORU

Yavuz Kocaömer Fanatik

İlk sitem haklı olarak Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Asaf Avcı’dan geldi. “Hep bedensel engelliler sporunu işliyorsun. Görme engellileri unutuyorsun.” Haksız da değil. Onun için bu ayki yazımızı görme engelliler sporuna ayırdık.

Federasyonun dörde bölünmesinden sonra, Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun formaliteleri seçimlere yetişmediği için Asaf Avcı atamayla gelen bir başkan. Bu tip atamalarda genelde gelenlere kuşkuyla bakılırdı. Biz de öyle yaptık. Ama bugün Asaf Avcı’nın Görme Engelliler Federasyonu’nun başında olması bu sporcu grubu için bir şanstır. Yalnız çevresiyle ve gece gündüz çalışmasıyla değil, kişisel maddi imkanlarını da zorlayarak bir şeyler yapmaya çalışan bir insan.

Yaklaşık iki sene içinde Türkiye’de görme engelliler spor kulübü sayısı 15’e ulaştı. Başkanlığımız döneminde ilk görme engelliler spor kulübü olan İstanbul Görme Engelliler Spor Kulübü’nü bazı arkadaşlarımızla birlikte kurmuştuk. Asaf Avcı bu temeller üzerine süratle inşaata başladı. Yalnız bu arada, yine birkaç arkadaş birlikte kurduğumuz, ki bunların başında rahmetli Osman Şahin geliyordu, Türkan Sabancı Görme Engelliler Spor Kulübü kapanmak üzere. Nedeni ise, Osman’ın ölümünden sonra kimsenin bu kulübe sahip çıkmayışı. Özel Olimpiyatlar’a büyük destek veren Sabancı ailesinin, kendi isimlerini taşıyan bu spor kulübüne de sahip çıkacağına inanıyoruz.

Kurulan kulüplerin yanında, görme engellilerin yaptığı sporlar da çeşitlenmeye başladı. Bugün batıda yaklaşık 18 spor branşında yarışan görme engelliler, Türkiye’de satranç, golball, torball, judo, yüzme ve atletizm konusunda faaliyet gösteriyorlar. İnanıyoruz ki, Asaf Avcı’nın başkanlık döneminde bu etkinlikler artacak ve yeni kulüpler kurulacaktır.

Bu arada, Milli Paralimpik Komitesi başkanlığı gibi zor bir görevi de üstlenen sevgili Asaf’ın işi oldukça zor. Kendisine, çalışma arkadaşlarına ve tüm okurlarımıza engelleri az, sağlıklı, mutlu bir yeni yıl diliyoruz.