GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

GÖRMEYENLERİ GÖRMEYENLER!

Görme Engelliler Futbol Milli Takımımız, 22-29 Ağustos tarihlerinde İngiltere-Hereford’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda Rusya’yı 1-0 yenerek şampiyon oldu. Çoğu zaman olduğu gibi medyamız bu başarıyı görmezden geldi. Ülkemizde, görme engelliler futbol ligi 2013 yılında, Futbol Federasyonumuzun ve Turkcell’in desteği ile kuruldu. 2 sene gibi kısa bir süre içinde, görme engelli futbolunun ülkemizde gelişmesinin en önemli etkenlerinden ikisi, Turkcell’in sponsorluğu ve Futbol Federasyonu’nun verdiği destek olduğundan kimsenin şüphesi yok. Bu da desteklendiği takdirde ülkemizdeki sporcuların neleri başarabileceğinin canlı örneği.

Gerçek spor olarak kabul etmeliler

Daha önce de defalarca yazdığımız gibi, gerek bedensel engelliler, gerek görme engellilerde belli sporların dünyadaki gelişmelere uygun olarak, ana spor federasyonlarına bağlanma zamanı gelmiş ve geçmektedir. Bunların içinde ön sıralarda basketbol ve futbol federasyonları gelmektedir. Bu konuda Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç’ın da uzunca bir süre önce söylediği gibi, çalışmaların yapılması gerekmektedir. Biz yazdığımız zaman kızanlar, küsenler oluyor. Bunlar yazdıklarımızı kabul ettikleri halde, yaptıklarını eleştirdiğimiz için, bu konuları içlerine sindiremeyenler. Bu ülkenin Milli Futbol Takımı, Avrupa Şampiyonu oluyor. Bu şampiyonaya Almanya, Polonya, İtalya, İspanya, İngiltere ve Rusya’nın Milli Futbol Takımları katılıyor. Ve sonra spor basınımızda nerede ise hiç yer bulmuyor. Yani, görenler görmeyenleri görmüyor. Bu satırların yazarı, bu konuları eleştirmeye devam edecek. Belki önümüzdeki dönemde spor medyamız görmeyenlerin de, bedensel engellilerin de ve diğer engelli gruplarının yaptıkları sporları, gerçek spor olarak kabul etme bilgi ve olgunluğuna erişecektir.

12 Cesur Yürek

28 Ağustos-07 Eylül tarihleri arasında İngiltere’nin Worcester kentinde düzenlenen Tekerlekli Sandalye Basketbol Avrupa Şampiyonası’nda, 12 cesur yüreğimiz finalde İngiltere’ye yenilerek Avrupa 2’ncisi oldu. Ülkemizde hangi spor dalında olursa olsun, insanlarımız hep şampiyonluk ve birinciliklere odaklandığı için çoğu zaman olduğu gibi medyamızda küçük haberlerle konu geçiştirildi. Erkek Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı’mız aynı zamanda 2016 Rio Paralimpik Oyunları’na da katılmaya hak kazandı. Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası ilk kez 1970 senesinde Belçika’da yapıldı. Yani o zamanlar daha Türkiye’de engelli sporu diye bir kavram dahi yoktu.

Eksik olan alt yapı

Finalde mağlup olduğumuz İngiltere ve finale gelene kadar yendiğimiz Hollanda, İsveç, İtalya, İsviçre, İsrail ve İspanya gibi ülkelerde tekerlekli sandalye basketbolu 1940’ların sonunda başlamış. Bizde ise, Engelliler Spor Federasyonu 1990’da yani onlardan 50 sene sonra kurulmuş. Bu açıdan baktığımızda, ülkemizdeki engelli sporcularımızın nasıl büyük bir başarıya ulaştıkları bir kez daha ortaya çıkıyor. Şu anda tekerlekli sandalye basketbolu konusunda ülkemizde eksik olan alt yapıdır. Bugünkü Milli Takımımızın oyuncuları 2016’da Rio’da ülkemizi temsil edecek. 2020-2024 yıllarına sporcu yetiştirmek, maddi gücü olmayan kulüpleri alt yapı konusunda desteklemek de Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun görevi.

Devamlılık çok önemli

Her spor dalında olduğu gibi, bu konularda da devamlılık çok önemli. Avrupa 2’ncisi olarak göğsümüzü kabartan Erkek Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımımızın teknik kadrosunu ve sporcularını yürekten kutlayıp, alınlarından öpüyoruz. Son söz: Gazetelere tam sayfa ilanlar vererek spor kamuoyunu 12 Cesur Yürek konusunda bilgilendiren ve destek olan Garanti Bankası A.Ş’ye şükranlarımızı sunuyoruz.