GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

GÖRMEYENLERİ GÖRMEYENLER!

Görme Engelliler Futbol Milli Takımımız, geçtiğimiz hafta İngiltere’nin Hereford Kentinde yapılan Avrupa Şampiyonası’nda Rusya’yı 1-0 yenerek şampiyon oldular. Çoğu zaman olduğu gibi medyamız bu başarıyı görmezden geldi.

Ülkemizde, görme engelliler futbol ligi 2013 yılında, Futbol Federasyonumuzun ve Turkcell’in desteği ile kuruldu. 2 sene gibi kısa bir süre içinde, görme engelli futbolunun ülkemizde gelişmesinin en önemli etkenlerinden ikisi, Turkcell’in sponsorluğu ve Futbol Federasyonu’nun verdiği destek olduğundan kimsenin şüphesi yok. Bu da desteklendiği takdirde ülkemizdeki sporcuların neleri başarabileceğinin bir canlı örneği.

Daha önce de defalarca yazdığımız gibi, gerek bedensel engelliler, gerek görme engelliler de belli sporların Dünyadaki gelişmelere de uygun olarak, ilgili ana spor federasyonlarına bağlanma zamanı gelmiş ve geçmektedir. Bunların içinde ön sıralarda Basketbol ve Futbol Federasyonları gelmektedir. Bu konuda da Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç’ın da uzunca bir süre önce söylediği gibi, çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Biz yazdığımız zaman kızanlar, küsenler oluyor. Bunlar yazdıklarımızı kabul ettikleri halde, hatalarını eleştirdiğimiz için, bu konuları içlerine sindiremeyenler.

Bu ülkenin bir Milli Futbol Takımı, Avrupa Şampiyonu oluyor. Bu şampiyonaya Almanya, Polonya, İtalya, İspanya, İngiltere ve Rusya’nın Milli Futbol Takımları katılıyor. Ve sonra spor basınımızda nerede ise hiç yer bulmuyor. Yani, görenler görmeyenleri görmüyor.

Bu satırların yazıları, bu konuları irdelemeye ve eleştirmeye devam edecek. Belki önümüzdeki dönemde spor medyamız da, görmeyenlerin de, bedensel engellilerin de ve diğer engelli gruplarının da yaptıkları sporları, gerçek spor olarak kabul etme bilgi ve olgunluğuna erişecektir.