GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

GÜZEL ŞEYLER DE OLUYOR

Yavuz Kocaömer Posta

Bu hafta ve belki de önümüzdeki hafta ülkemizde engelli insanlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak, onlara daha iyi hizmet verebilmek için çaba gösteren bazı kurum ve kişiler hakkında sizi bilgilendirmeyi amaçladık. Bu örneklerin bazıları kulağımıza geldi, bazılarına bizler şahit olduk. Ama ne olursa olsun bizzat araştırdık.

Bilgi Üniversitesi

Bu özel üniversite İstanbul’da. İngilizce eğitim de veriyor. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Hukuk Fakültesi gibi bölümlerin yanında, yüksek lisans bölümünde Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Meslek Yüksek Okulu da var. Bu fakültelerde, iktisat, işletme, uluslar arası finans, siyaset bilimi, tarih, matematik, bilgisayar, müzik, psikoloji, sosyoloji vs gibi bölümler mevcut.

Neden yazdık?

Bir arkadaşımız bu sene burslu olarak Bilgi Üniversitesi’ne başlıyor. “Bunda ne var” diyeceksiniz. Ama o okula gittiği zaman şaşırıyor. Zira, fiziksel engellilerin üniversite içinde ulaşamayacağı hiçbir yer yok. Büyük merdivenlerin olduğu her yere ya asansör ya da lift sistemiyle ulaşım sağlamışlar. Üniversitenin her tarafından engelliler tuvaletleri mevcut, her küçük merdivene rampa, bazı yerlere de büyük rampalar koymuşlar. Benzeri örnekler elbet vardır ama biz bunu sizlerle paylaşmak istedik. Bu arada, okul sahipleri hiç düşünmeden bir iki eksiği hemen temin etme sözü veriyorlar. Başkaları için zor ve maliyetli olabilecek bu konulardan bir tanesi, okulda engellileri taşımak için bir taşıtın olmaması. “Sen merak etme, hallederiz” diyorlar. Arkadaşımız, “Ama okulda bana göre bilgisayar kullanacak masa da yok” diyor. Cevap hazır: “Yaparız.”

Anlaşılan, Selahattin kardeşimiz üniversite yıllarını, böyle anlayışa sahip insanlarla birlikte olduğu için çok rahat ve güzel bir şekilde tamamlayacak. Kendisine biz da başarılar diliyor, Bilgi Üniversitesi’ni duyarlılığından dolayı kutluyoruz.

Türk Hava Yolları

Bir süre önce Türk Hava Yolları Eğitim Müdürlüğü’nden bir haber aldık. Yaptığımız görüşmede, Eğitim Müdürlüğü her ay bir kere dışarıdan konuklar çağırarak personeline konferanslar verdirdiğini anlattı. Şimdi de engellilerle ilgili bir program yapmak istediklerini belirttiler. Böylece Türk Hava Yolları personelinin engelliler konusundaki bilgi ve duyarlılığını artırmak amacını taşıdığını söylediler. 17 Ekim’de görme engelli hukuk doktoru arkadaşlarımız Kerim ve Selim Altınok ve Beşiktaş Engelliler Spor Kulübü Başkanı Erdem Göksel ile birlikte Türk Hava Yolları personeliyle birlikte olacağız.

THY-Frankfurt

Hazır söz Türk Hava Yolları’ndan açılmışken, Frankfurt Havaalanı Müdürü Fikret Yüksel’den bahsetmeden geçemeyeceğiz. Fikret Yüksel’in engelliler konusundaki duyarlılığı bizleri bir yandan mutlu ediyor; diğer yandan da bu tip insanların sayılarının yalnız Türk Hava Yolları’nda değil, tüm kuruluşlarda artmasını diliyoruz. Ne zaman engelli insanlarımız Frankfurt çıkışlı uçuş yapacak olsalar gözümüz arkada kalmıyor. Türkiye’ye engelli insanlarımız ile ilgili acil bir ilaç veya malzeme gelecekse, “Nasıl yaparız” diye hiç düşünmüyoruz. Eminiz Türk Hava Yolları’nın diğer bürolarında da Fikret Yüksel gibi duyarlı insanlarımız mevcuttur. Teşekkürler Fikret, sağ ol.

Şişli Belediyesi

Şişli Belediyesi Başkanı Mustafa Sarıgül’ün engelli bir yakını yok. Ama ne zaman engellilerle ilgili bir etkinlik olsa, kendisi ve ekibi her türlü yardıma hazır. Hele Halkla İlişkiler Müdürü Sezgin Açıkgöz! Gece gündüz demeden engelli insanlarımızın her türlü yardımına koşuyorlar, gerekli araçları temin ediyorlar, nakillerini sağlıyorlar, tekerlekli sandalye dağıtımında yardımcı oluyorlar. Bakırköy Belediyesi dışında, engellilerimize hizmet götürürken en büyük destekçimiz onlar. Bu insani davranışın diğer belediyelerimize de örnek olmasını diliyoruz.

Super Sport

Super Sport TV kanalı yayın hayatına bir süre ara vermek zorunda kaldı. Yayın yaptığı kanalların CINE-5’e ait olduğu bu televizyon kurumu, çıkan bir anlaşmazlık üzerine yayınını durdurdu. Böylece bizim ‘Cesur Yürek’ programı da bir süre sizlerle beraber olamayacak. Ama Ahmet Gülüm ve arkadaşları en kısa zamanda ulusal bir spor kanalı olarak yayına geçeceklerini açıkladılar. Birkaç ay sonra ülkemizin gerçekten ihtiyacı olan bu kanal yeniden sizlerle beraber olacak. Tabii bizler de…