GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

Güzellikler

Güzellikler Posta

Yavuz Kocaömer Posta

Son zamanlarda engelli insanlarımızla ilgili özellikle halkımızdan gelen tepkilerle güzel şeyler oluşmaya başladı. Bunların hepsini bu sütunlara almak mümkün değil. Ancak birkaç örnek verelim.

Özel Ana Bilim

Özel Ana Bilim Eğitim Kurumları Aile Birliği’nden Oya Bayramoğlu TESYEV’i arayarak, bu sene yapacakları Okul Aile Birliği gecesini vakfımız yararına yapmayı düşündüklerini söyledi.

Yaptığımız görüşmelerde 3 Mayıs’ta böyle bir gecenin yapılmasına karar verildi. Ancak bu arada Lise Müdürü Haluk Çelik ve Spor Bölümü Başkanı Ufuk Örsek’le yapılan görüşmeler sonucu, Özel Ana Bilim Öğretim Kurumları’nda öğrenim gören öğrencileri, görme engelli bir grup ile birlikte satranç oynatma fikri ortaya çıktı.

3 Nisan’da Kerim-Selim Altınok kardeşler, Levent Aclan, Altuğ İbrişim, Hasan Günday, Ana Bilim Koleji’ne giderek burada okul idaresi tarafından seçilen beş öğrenci ile satranç müsabakası yaptılar ve görme engelliler sonuçta tüm maçları kazandılar. Burada en önemli kazanç, küçük yaştaki çocuklarımızın birkaç saatliğine de olsa engelli insanlarımızla beraber olup onların yeteneklerini görmeleriydi. Umudumuz böyle etkinliklerin daha fazla yayılması. Bu anlayışı gösteren, bize bu yolları açan başta Sayın Oya Bayramoğlu olmak üzere tüm Özel Ana Bilim Eğitim Kurumları’nda çalışanlara teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Burası Antalya

Tesyev Vakfı’nın mütevelli üyelerinden biri olan Hasan Busowitz, Antalya’da yerleşmiş, bir Türk hanımla uzun yıllardır evli. Artık yalnız ismi ile değil, her şeyi ile bizden biri. Daha önceki senelerde engelliler yararına organize ettiği tenis turnuvalarını bu sene Antalya Tenis İhtisas Kulübü’ne taşıdı. Böyle organizasyonlarda her zaman duyarlılık gösteren Antalyalılar, bu kez de TESYEV-ATİK turnuvasına sahip çıktılar. Üst üste yağan yağmurlardan etkilenen turnuva üç gün gecikme ile 10 Nisan’da tamamlandı. ATİK’in organize ettiği bir akşam yemeğinin geliri de ayrıca engelli insanlarımıza hizmet vermek üzere TESYEV’e bırakıldı.

Bir süre önce “Çengelli Pano”da “Engelli Piyanist” başlıklı bir okuyucu mektubu yayınlamış idik. Kısaca, engelli bir piyanistimizin çalışarak hayatını kazandığı elektronik orgunu geçim sıkıntıları karşısında sattığını duyurmuştuk. Alev Temuçin isimli okuyucumuz aynı gün telefon ederek bu arkadaşımıza bir org hediye edeceğini söyledi.

Alev Temuçin, benim bundan 10-15 sene evvel birlikte çalıştığım bir mesai arkadaşımdı. Daha sonraki telefon konuşmamızda bu değerli orgu kendisi öğrenmek için satın aldığını ama işlerinin yoğunluğu yüzünden zaman bulamadığını ve kısa bir süre önce ihtiyacı olan birine vermeyi düşündüğünü söyledi. Eser Gıda Ticari Ltd.Şti.’nin sahibi olan Alev, köşemizi okuyunca hemen bizi arayarak bu genç engelli piyanistimize yeni ufuklar açtı. Sağol Alev, Tanrı seni her türlü kötülükten korusun.

“Kum Zambakları”

Bir süre önce İzmir’den Muazzez Özgelen isimli okuyucumuz arayarak, kendi yazdığı şiirlerin yayınlandığı kitabı yayınlanmak üzere olduğunu, tüm gelirini TESYEV’e vermek istediğini söyledi. Yapılan görüşmeler sonucunda 500 adet basılan kitap TESYEV’e ulaştı. Kitap küçük bir bağış karşılığı (0212) 255 13 50, (0212) 255 31 08 no’lu telefonlar aranarak temin edilebilecek.

Aşağıda Muazzez Hanım’ın “Kum Zambakları” isimli kitabından bir şiire yer veriyoruz. Sağ olunuz, engelli insanlarımız adına sizlere şükranlarımızı sunuyoruz.

Pişman değilim

Bir akşam şarkısı duydu da gönlüm

Gözlerim mazimin yoluna daldı

Şimdi ellerimde bilmem ne kaldı

Kuru yaprağı ile karşımda gülüm

O giden yıllara düşman değilim

Sen beni çok sevdin her şeyden fazla

Ömrüm geçti sana ettiğim nazla

Sen bana hayatın hediyesiydin

O giden yıllara düşman değilim

Seni sevdiğime de pişman değilim

“Farklı Bedenlerde Dans”

“Farklı Bedenlerde Dans”, Tuğçe Ulugün Tuna tarafından sahneye konan bir modern dans gösterisi. Altı profesyonel dansçının yanında, beş de engelli dansçı, bir saat on dakikalık harika bir gösteri sunuyorlar. Bir yandan modern dansın en güzel örnekleri verilirken, öte yandan engelli insanlara olanak sağlandığı taktirde neler yapılabileceği gözler önüne seriliyor.

Bu gösteri 31 Mayıs 2002’de İş Kuleleri’ndeki İş Sanat’ta TESYEV yararına halka sunulacak. Davetiyeler TESYEV’in (0212) 255 13 50 ve (0212) 255 31 08 no’lu telefonlarından temin edilebilecek.

Birkaç hafta evvel “Çengelli Pano”ya ben de bir mektup yazarak, siz Posta okurlarının duyarlılığı dolayısıyla teşekkür etmiştim. Yukarıda bu güzel davranışlardan sadece birkaçına yer verebildik. Şimdi anlıyor musunuz niçin, özellikle mektup yazarak sizlere teşekkür ettiğimi?