GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

HABEN GİRMA: ENGELİM YENİLİKLER İÇİN BİR FIRSAT OLDU

Amerika’daki Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan ilk duyma ve görme engelli Haben Girma, engelli bireylerin eşit haklara ve fırsatlara sahip olmaları gerektiğini savunuyor. Başkan Obama, Haben’e, ‘Beyaz Saray Değişim Şampiyonu’ olarak isim verdi. Haben Girma ayrıca, ‘Helen Keller Başarı Ödülü’ne de layık görüldü ve Forbes Dergisi’nin ‘30 yaş altı 30 kişi’ listesinde yer aldı.

Amerika eski Başkanı Bill Clinton, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Haben’i onurlandırdılar. Haben, engelliliğin yenilik için bir fırsat olduğuna inanıyor. Topluma dahil olmayı seçmenin yararlarını öğreterek dünyayı dolaşıyor ve başka engellilere örnek oluyor. Haben’in hikayesi nasıl başladı?

Haben, henüz 19 yaşında kolejde okurken gittiği kafeterya müdürüne görme ve işitme engelli bir öğrenci olarak erişebileceği bir menü sağlamasını istediğini söylüyor. Ama müdür bu talebini kafeteryanın yoğunluğu sebebiyle reddediyor. Bunun Haben’in hayatı üzerinde çok büyük etkisi oluyor. İlk birkaç ay ne olduğunu bilmeden yemek yiyor ve kendini “En azından besleniyorum” diyerek teselli ediyor.

Yaşadığı bu zorluğu “Görmemek sorun değildi, biçim sorundu” kelimeleriyle ifade ediyor. Haklarını öğreniyor. Daha sonra Haben haklarını araştırmaya başlıyor ve sonunda ‘Engelli Amerikalılar Yasası’nın kendisine erişilebilir bir menü hakkı verdiğini keşfediyor. Bu durumu, “Sonunda müdüre Engelli Amerikalılar Yasası’nın bana erişilebilir bir menü hakkı verdiğini söyleyebildim.

Yönetici bana hemen menüleri e-postayla göndermeye başladı. Ve bir sonraki görme engelli öğrenci ertesi yıl geldiğinde erişilebilir bir menü buldu” diye büyük bir gururla anlatıyor. İlerleyen zamanda kafeterya müdürü ve Haben Girma önemli dersler alıyorlar. Kafeterya yönetimi engelli haklarını göz ardı etmemeyi öğreniyor. Haben ise, haklarını savunmanın sadece kendisinin değil, herkesin yararına olduğunu bu tecrübe ile anlıyor. Bu da onu lider bir engelli hakları savunucusu, avukat ve yazar olmaya yöneltiyor.

Harvard Üniversitesi’nde tek Haben Girma, Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin ilk görme ve işitme engelli öğrencisi haline geldiğinde, 2010’da ‘Klavye ve Braille Sözlüğü Kombinasyonu’nu geliştirdi. Kendisini görme ve işitme engelli olarak tanımladığını ve bunu kabul ettiğini açıkça belirten Haben, “Engellilik haklarının kutlandığı bir yerde, Kaliforniya’nın San Fransisco Bay Bölgesi’nde yetişecek kadar şanslıydım. Sınıflar engelli ve engelli olmayan öğrenciler arasında birleştirildi ve bütün materyaller Braille’de mevcuttu. Böylece birlikte çalışabileceğimizi öğrendim” diye konuşuyor.

Şimdi 31 yaşında olan ve engellilere yardım etmek için eğitilmiş Mylo adındaki, üç yaşında Amerikan Alsas köpeği ile her yere gidebilen Haben Girma, “İnsanları eğitmek, hakların uygulanması kadar önemli. Bir o kadar önemli olan şey de teknoloji. Teknolojiyi geliştirmeyi öğrenebilir ve herkesin topluma tam olarak dahil olabilmesi için kolay erişilebilmesini sağlayacak yapılar oluşturabiliriz” diyor.

Şu anda dünya çapında 1.3 milyar engelli olduğuna ve her an herkesin engelli olabileceğine dikkat çeken Haben Girma, engellilerin şirketler ile topluma katkı sağlayabileceğini, işletmeler için değerli bir pazar önerebileceğini vurgulayarak ekliyor: “Engelli insanlar göz ardı edilemez.” Beyaz Saray Değişim Şampiyonu seçildi. Bu kesinlikle Haben Girma için de geçerli. 2013 yılında Harvard’dan mezun olup avukat olduktan sonra, Başkan Obama döneminde ‘Beyaz Saray Değişim Şampiyonu’ seçilen Girma, “Hikayeler, tasarladığımız organizasyonlar, ürettiğimiz ürünler, kendimiz için hayal ettiğimiz gelecekleri etkiliyor.

Bir mülteci kızı ve engelli bir siyah kadın olarak, birçok hikaye hayatımın önemli olmadığını söylüyordu. Bu hikayelere direnmeyi öğrenmek zorunda kaldım. Eğer zorlukla yüzleşirseniz, yeni çözümler bulmak için fırsat yaratmak zorundasınız. Engellilik yenilikçiliği teşvik ediyor” diye konuşuyor.

Çengelli pano

`Engelli öğretmenler atama bekliyor`

Ben eski bursiyerlerinizdenim. Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdim. EKPSS’ye 2018’de girdim, atama için bekliyorum. Engelli öğretmenlerin atanma durumu olarak birçok siyasi partinin milletvekilleriyle görüşme sağladık, net sonuç alamadık. Sosyal medyada baskı kurmaya da devam ediyoruz. Posta Gazetesi’nde ‘Çengelli İğne’ köşesinde bizler adına yazılar yazıyorsunuz, takip ediyorum. Atama bekleyen 1200 engelli öğretmene de destek olmak için köşe yazınızda yer verebilir misiniz? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan destek istiyoruz. 2020’ye girmeden net bir sonuca ulaşmak arzumuz. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Emrah Gündüz

`Yardım elinizi uzatın`

Yüzde 40 ortopedik engelliyim. 4 çocuğum var. Evim kira, iki kızım okuyor. Geçimimi zor şartlar altında sağlıyorum. İzmir Menemen Kaymakamlığı yaklaşık 1.5 yıldır haftanın 5 günü 2 çeşit yemek, 5 ekmek veriyordu. Allah devletimizden razı olsun, bu yardım sayesinde geçiniyorduk. Geçenlerde İzmir Menemen Aşevi yetkilileri “Yardımınız iptal oldu” diye bilgi verdi. Evim kira, çocuklarım okuyor, geçinemiyorum. Siz devlet büyüklerimden aşevi yardımının tekrar sağlamasını rica ediyorum. Yardım eli bize uzanmazsa çocuklarımı okuldan almak zorunda kalacağım. Allah rızası için yetkililerden çözüm bekliyorum.

Sedat Karadağ

Tel: 0552 403 30 47