GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

HABERLER 1

HABERLER 1 Posta

Yavuz Kocaömer Posta

Bu hafta yine engelliler camiasını ilgilendiren bazı haberleri sizlerle paylaşacağım.

Bir taksi durağı

İstanbul’dan Alper Tolga Akkuş isimli okuyucum mektubunda  şunlar yazmış: ’’Taksiler malumunuz kısa mesafe sendromludur. Yani kısa mesafeye iş almaktan hoşlanmazlar.  Benim durumum ise biraz farklı. Kısa , uzun fark etmez , ben her mesafe için taksiye binerken endişeliyim. Geçenlerde bir sabah yine servisime gitmek üzere her zamanki durağı arayıp, biraz da endişeyle çağırdım. Gelen giden olmayınca aradığımda “Karar aldık. Artık seni almayacağız” dediler.  O hışımla yanlarına gittim. Yönetim olarak karar alınmış,  beni bundan sonra almayacaklarmış. Hatta konuştuğum şoför bana “Senin özel şoförün müyüz biz?” bile dedi.  Bir ehl-i Müslüman şoför çıktı da o günlük bıraktırabildik kendimizi. Sonra gerekli yerlere  bilgileri aktardım.

Şoförler Odası (adı aklımda yanlış kalmış olabilir ) ‘’  Büyütmeyelim, tatlılıkla halledelim ‘’ dedi. Plaka numarasını  istedi . Nasıl verebilirdim ki plaka numarasını ?Tüm durak engelli olduğum için bana karşı cephe almış. Aslında bu bilinen bir hikaye. Ama yine de sizlerle paylaşmak istedim. ‘’

Taksiler ve engelliler

Daha önce bu sütunlarımızda bazı okuyucularımızın şikayeti üzerine konuyu gündeme getirmiştik. O zamanki İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı  bir yazı göndererek , bunların önüne geçmek için her türlü önlemin alınacağını söylemişti. Belli ki aradan geçen sürede çok fazla bir şey yapılmamış. Ayrıca geçenlerde bir gazetede İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Semih Kaçanoğlu‘nun yazdığı 11 maddeden oluşan taksi şoförlerinin uyması gereken kuralların  10. maddesi gözümüze takıldı : ‘’ Hamile bayanlara ve yaşlılara yardımcı olun.’’ Belli ki engelliler yine unutulmuş. Üstelik bu kurallar saat başı telsizle anons ediliyor. Bakalım Semih Kaçanoğlu yukarıda yazdığımız taksi durağı hakkında ne gibi bir işlem yapacak.

Bodrum Belediyesi

Bodrumdan yazan bir okurumuz  yollardan şikayetçi. Aslında yazdığı sorunlar sadece Bodrum’un  değil, tüm Türkiye’nin sorunu. Okuyucumuz ‘’ Belediye yolları yapıyor. Ancak   etraftaki inşaatlar yüzünden ne vasıtalara , ne de yayalara yürüyecek yer yok. Belediyenin bu işlere bakan memurları, yollara işaret levhaları koymamışlar. Belediyede bu işleri koordine edecek kimse yok mu ? Buralara , yollar  yenilenirken engelli vatandaşlar için yol geçişleri , kaldırımlara iniş-çıkış  rampaları yapılıyor mu? Şuanda şehirde tekerlekli sandalye ile dolaşamazsın. Engelli park yerleri olacak mı ? ‘’ diyor. Bir de tavsiyede bulunuyor : ‘’Belediyeden iki memur , bir tekerlekli sandalye ,  bir de çocuk arabası ile  dolaşsın ve rapor etsin. Yakında turistler gelmeye başlayacak. Onların çocuk arabaları ve bizim engellilerimiz bu yollarda nasıl gezecekler ? ‘’ 

Biz de bunu Bodrum Belediye Başkanı’na iletiyoruz.  Cadde ve sokaklar yenilenirken engellilerle ilgili ne gibi önlemler alınıyor? Bu konu hakkında bize açıklama yapılırsa bu sütunlarda sizlerle paylaşırız.

Kocaeli’ndeki anlaşılmaz durum

Bu ilimizden yazan engelli bir vatandaşımız ‘’ Orman İşletme Müdürlüğü’nde mevsimlik işçi olarak çalışıyorum. İş yerime Körfez İlçesinden gidip geliyorum. Körfez Belediyesi’ne ait belediye araçları özelleşmiş , kooperatif araçlarıyla seyahat etmek zorunlu hale gelmiştir. Ancak bu araçlar bizim gibi engelli vatandaşları araçlarına almamaktadır. Bu nedenle  işe gidiş gelişlerde büyük zorluklar çekiyorum. Hatta işimden olma tehlikesi ile karşı karşıyayım. Araçlara alınmama gerekçemiz ise zaman kaybı yaratmamız ve sandalyeli oluşumuz.

Çoğu zaman saatlerce durakta beklemek zorunda kalıyor ve bir çok kere polis imdattan yardım istemek zorunda kalıyorum. Bu mağduriyetimin giderilmesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Dairesi Başkanlığı’na, Kocaeli Valiliği’ne, Trafik Şube Müdürlüğü’ne ve Kooperatif Başkanlığı’na yazılar yazdım. Ulaştırma Dairesi ‘’ Plakasını bildir, gerekeni yaparız ‘’ dediler. Defalarca plaka numaralarını vermeme rağmen sorun çözülmedi. Mağduriyetim hala giderilmedi ‘’ diyor.

AB sürecindeki Türkiye

Hep yazıyoruz , yine tekrar edelim. Avrupa Birliği’ne girmeye çalışırken , yukarıda bahsettiğimiz olayların artık ortadan kalması gerekiyor. Kimsenin duygularına hitap etmek istemiyoruz. Herkes medeni bir ülkede yaşadıklarını kabul etmek ve buna göre davranmak zorundadır. İşin acısı okurumuz mektubuna şöyle son vermiş: Hayvan hakları var da , bizim neden yok ? Hiç olmazsa hayvana verilen değer kadar bizlere de verilse …

Bir insana bunları yazdırmak hem ayıp, hem de bugünün Türkiye’sinde yaşayan insanların düşmemesi gereken bir durum. Bu bakımdan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yapacağı açıklamayı merakla bekliyoruz.

DUYURU

JANDARMA – TESYEV  İstanbul bilgisayar kursu için kayıtlar devam ediyor. Katılmak isteyen engelli vatandaşlarımız TESYEV’in ( 0212) 274 10 32 – 274 11 71 no’lu telefonlarına başvurabilirler.

GÜZEL SÖZ

Bırakın adalet yerini bulsun , isterse kıyamet kopsun. W. Watson

sonu