GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

HABERLER 3

HABERLER 3 Posta

Yavuz Kocaömer Posta

Bu hafta yine engelliler camiasını ilgilendiren bazı haberleri sizlerle paylaşacağım.

Diyarbakırlılar’ın vefası

Bir süre önce Diyarbakır Bedensel Engelliler Spor Kulübü Başkanı Ömer Askan Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nı ( TESYEV ) arayarak ‘’ 14-15 Mayıs 2005 tarihlerinde I. Ulusal Yavuz Kocaömer Güneydoğu İlleri Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası’nı organize ediyoruz . Başkanımız buraya gelecek ‘’ demiş.

Gittik. İlk defa yapılan bir organizasyon neredeyse mükemmele yakındı. Diyarbakır’ın yanında Hakkari, Muş ve Şanlıurfa Bedensel Engelliler Spor Kulüpleri’nin katılımıyla gerçekleştirilen dörtlü turnuvayı Şanlıurfa Bedensel Engelliler Spor Kulübü kazandı.

Kapanış töreninde Vali Yardımcısı Hıdır Kahveci, Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Osman Baydemir, Yenişehir Belediye Başkanı Av. Fırat Anlı, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Sur Belediyesi Başkanı Abdullah Demirtaş ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kudbettin Arzu ‘da hazır bulundular.

İl Spor Müdürü nerede ?

Diyarbakır’da bir turnuva yapılıyor. O gün Sayın Başbakanın Urfa’da olması dolayısıyla gelemeyen İl Valisi Efkan Ala yardımcısını gönderiyor. İşlerinin yoğunluğu dolayısıyla gelemeyen Emniyet Müdürü , aynı şekilde yardımcısını gönderiyor. Belediye Başkanı bizzat katılıyor. Gençlik ve Spor İl Müdürü İslam Çetin ortada yok. Soruyoruz , Şube Müdürü İbrahim isimli bir arkadaş geliyor ve izinde olduğunu söylüyor. Sanki izin yapacak başka gün yokmuş gibi. Acaba telefonda benimle devamlı tartıştığı, kendisine karşı engelli sporcuların haklarını koruduğum, sporcuların tekerlekli sandalyelerini ‘’ Minibüsün döşemesini yırtıyor ‘’ diye yükletmediği için kendisini eleştirdiğimden küstü mü bana ?

Yakışır mı bir ilin Gençlik ve Spor İl Müdürüne böyle bir davranış ? Bu arada öğrendik ki , yine iki aydır Diyarbakır Bedensel Engelliler Spor Kulübü’ne Ziya Gökalp Salonu’nu kullandırmıyormuş .

Salonun durumu vahim

Diyarbakır’ın tek spor salonu olan Ziya Gökalp’in de hali içler acısı. Engelli sporcular turnuva oynuyorlar , tuvaletlerin hepsi alaturka. Bir düşünün bakalım belden aşağısı tutmayan bir insan alaturka tuvalette nasıl ihtiyacını giderir ? Engelli seyirciler salona kucakta taşınarak giriyorlar. Bu ayıp 21.yüzyılda ‘’Avrupa Birliğine gireceğim ‘’ iddiasındaki Türkiye’de yaşanıyor. Bu konuda fazla bir şey söylemeye lüzum yok.

AXA OYAK Sigorta Şirketi’nden açıklama

16 Mayıs 2005 tarihli yazımızda bir okurumuzun Mehmetçik Ferdi Kaza Sigortası kapsamında almaya hak kazandığı tazminatını alamadığını açıklamıştık. Axa Oyak Sigorta Şirketi’nden gelen açıklama şöyle : Sigortalının yüzde 95 oranındaki malullük nedeniyle ibranamesi hazırlanarak gönderilmiştir. Ödeme kararına ilişkin gecikme 24 Nisan 2005 tarihinde girişi yapılan poliçenin kart ya da numarası belirtilememesi nedeniyle kayıtlarımızın araştırılmasından kaynaklanmıştır.Köşeniz aracılığıyla sigortalımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Dolayısıyla Kırklareli’nin Kavaklıdere köyünden bize yazan bu okurumuzun sorunun bu arada halledildiğini düşünüyoruz. Axa Oyak Sigorta Şirketi’ne de gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz.

Ancak bir noktayı da belirtmeden geçemeyeceğiz. Okurumuz mektubuna ‘’Telefonlarımda da devamlı azar işittim . Daha fazlasını yazmak istemiyorum ‘’ diye son vermişti. Bu konuda Axa Oyak Sigorta A.Ş. Müşteri Hizmetleri Departmanı herhangi bir yorumda bulunmamış.

Fotoğraf yarışması

2005 Dünya Sağlık Örgütü Fotoğraf Yarışması sonuçları açıklandı. Türkiye’de 2005 yılının engellilerin istihdam yılı olması nedeniyle Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nın girişim ve destekleri sonucu Dünya Sağlık Örgütü İşbirliği ile düzenlenen ‘’ 2005 Sağlık ve Engellilik resimleri ‘’ yarışmasının özel teması ‘’ İstihdam ve İş’’ olarak belirlenmişti.

Türkiye’den Meriç Semizoğlu’nun bu dalda çektiği fotoğraf ( yanda ) birinci oldu. Fotoğraf yarışmasına katılan , kompozisyonu hazırlayan ve kendisi mankenliğini yapan Türkiye Sakatlar Derneği Başkan Yardımcısı Binnur Semizoğlu ile 10 yıldır Galleria da ayakkabı boyacılığı yaparak hayatını kazanan Suat Kaya ve bu güzel fotoğrafı çekerek ülkemize bir dünya birinciliği kazandıran Meriç Semizoğlu’nu yürekten kutluyoruz.

DUYURU

JANDARMA – TESYEV İstanbul bilgisayar kursu için kayıtlar devam ediyor. Katılmak isteyen engelli vatandaşlarımız TESYEV’in ( 0212) 274 10 32 – 274 11 71 no’lu telefonlarına başvurabilirler.

Güzel Söz

Toplumların tehlikeli düşmanları kanunlara uymayanlar ve bunları görüp göz yumanlardır.

G. Massey