GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
HÂLÂ BEKLİYORUZ
| Milliyet

HÂLÂ BEKLİYORUZ

Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan yaptığı açıklamada “Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin engelli spor federasyonlarını ortadan kaldırmak istediği” yalanına 18 Kasım 2018’de bu sütunlardaki yazımızla tekrardan hatırlatıyoruz.

“Dile kolay, aradan 8 sene geçmiş. O tarihlerde Uluslararası Paralimpik Komitesi, Uluslararası Engelsiz Spor Federasyonu ile görüşmelerini tamamlamış ve artık Dünya’da  `Tek Spor, Tek Dünya` görüşü uygulanmaya başlanmış. Bu uygulamayla özellikle, ülkemizi ilgilendiren engelli sporlarından masa tenisi, atletizm, halter, atıcılık ve yüzme branşları ilgili `Engelsiz Spor Federasyonları`na bağlanacak.

Daha önce de yazdığımız gibi yapılması gereken; Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ve ilgili federasyonlar bir araya gelerek yapılacak düzenlemeleri hayata geçirmek zorundalar. Bu bir mecburiyet.

Biz hâlâ yazmaktan bıkmadık. Engelliler Spor Federasyonu başkanlarından birisi, okuduğunu anlamakta zorlanan, işine gelmediği için, “Yavuz Kocaömer bu spor dallarını ana federasyonlara bağlamak istiyor’’ diyebilen bir kişi.

Yapılması gereken de; ilk seçimlerde, yukarıda bahsettiğimiz ana federasyonlar yönetim kurullarına engelliler sporu ile ilgili bir üyeyi almaları, bu sporların ve sporcuların da önünü açmalarıdır.

Benzeri bir yazıyı, en son 17 Haziran 2018`de bu sütunlarda yazdık. Gençlik ve Spor Bakanlığı`ndan veya ilgili ana federasyonlarından hiç kimse arayıp da “Sen ne diyorsun, nereden çıktı bu?” demedi. Böyle devam edersek bir süre sonra, Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC)  ile de ülkemizin sorunları çıkacaktır.

Bir kez daha hatırlatalım dedik!”