GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

HALKIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bu sözler İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat’a ait. 6 Eylül’de yaptığı bir basın açıklamasının son cümlesi. Sadece bu, 2020 Olimpiyatları’na “Biz bu işi en iyi biliriz” deyip, devlet tarafını mümkün olduğu kadar olayların dışında tutmaya çalışan Hasan Arat ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener’in hangi ruh hali içinde olduklarını gösteren cümlelerden bir tanesi.

Sevgili Hasan Arat bir açıklama yapsa da nereden onun halkı oluyoruz bir anlatsa, biz de bilsek. Nasıl bir havaya girmiş ki, bizleri kendi halkı falan zannediyor. Zaten bu kafalarla 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın İstanbul’a getirilemeyeceği daha önce de belliydi.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı değil mi 13 Ağustos 2011 günü Sayın Başbakanımızın 2020 Oyunlarına adaylığımız sırasında, “Olimpiyat Oyunları ile Paralimpik Oyunları eşit değildir” diye insan haklarına karşı bir davranışta, bir söylemde bulunan? Yine aynı TMOK Başkanı, “Dünyadaki Türk sporunun tek temsilcisi Türkiye Milli Olimpiyat Komitesidir” diye ipe sapa gelmeyen ve gerçeklerle bağdaşmayan bir söylemde bulunmadı mı? Bunlara karşılık Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin hangi yönetim kurulu üyesi “Başkan, siz nasıl insanları ayırırsınız? Niçin Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nden de bir temsilci bu basın toplantısında yok? Ne demek eşitsizlik” diyebildi mi?

Şimdi artık karşılıklı suçlamalardan vazgeçilip ülkemizin bir daha hangi olimpiyatlara aday olacağı önce saptanmalı, sonra kişisel kaygıları ve kendilerini ön plana çıkarmak isteyen spor yöneticilerinden bu ülkenin kurtulması, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hiç zaman geçirilmeden Türkiye’de sporcu yetiştirilmesinin bir sistem dahilinde önünün açılması gerekir diye düşünüyoruz.