GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

HATIRLATMALAR

HATIRLATMALAR Posta

Yavuz Kocaömer PostaBugün sizlere hatırlatmalar yapacağız. Bu sene içinde yazdığımız konuya muhatap olan kişi, kurum ve kuruluşlardan cevap alamadığımız yazılardan bazılarını yeniden ele alıp hatırlatacağız.

Diyarbakır Ziya Gökalp Salonu

6 Haziran 2005 günü Diyarbakır’ın tek spor salonu olan Ziya Gökalp’in halinin içler acısı olduğunu yazmışız. “Engelli sporcular turnuva düzenliyorlar, tuvaletlerin hepsi alaturka. Bir düşünün bakalım belden aşağısı tutmayan bir insan alaturka tuvalette nasıl ihtiyacını giderir?” demişiz. Aradan neredeyse 3 ay geçmiş. Ne Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden ne de Diyarbakır İl Müdürlüğü’nden ses yok.

Semra Aksu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanı , eski milli atlet Semra Aksu 6 Mart Pazar günü İzmir ‘de yapılan tekerlekli sandalye basketbol maçına gitmişti. Aksu’nun Beşiktaşlı engelli sporculara bir tartışma sırasında tribünden el hareketi yapıp “Hadi be topallar” diye bağırdığını yazmıştık. Bu arada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na çağrıda bulunup “Bakalım soruşturma açacak mısınız? Bu olayın üstüne gidecek misiniz?” demiştik. Aradan 6 aya yakın zaman geçti. Ne Semra Aksu çıkıp “Ben böyle bir şey söylemedim” veya “O anki heyecan içinde söyledim. Özür dilerim” dedi, ne de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan bir ses çıktı.

Yine İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı ESHOT ise, ağustos ayında Kuşadası’nda yapılan Uluslararası Engelliler Kampı’na gelecek olan Alman ve Avusturyalı engelli sporcuları havaalanından kampa nakletme talebine “Universiade var. Engelli otobüsü veremem” diye cevap vermişti. Bunları size ara sıra hatırlatacağız ki, bizlere hizmet için kurum ve kuruluşların başına gelen insanları siz de yakından tanıyın.

MERCEDES

4 Nisan 2005 tarihinde, Mercedes Genel Müdürü Till Becker şubat ayı içinde yaptığı bir basın toplantısında, yeni otobüslerini tanıtırken “37 yıldır otobüs piyasasının lideriyiz. Genellikle bunu her yerde söylemeyiz. Başka firma üreticileri gibi çıkıp kendimizi övmeyiz. Veya Başbakan’a bedavadan otobüs hediye etmeyiz. Böyle şeyler yapmayız” dediğini sizlerle paylaşmıştık. O yazımızda , Till Becker’e “Bu konuşmayı yapmanıza ne gerek vardı. Size, birileri çıkıp da Başbakan’a bedavadan otobüs verir misiniz ? diye mi sordu” demiştik. Ama bu güne kadar ne bir ses çıktı, ne de bizce, bir ulusun temsilcisi olan Başbakan’a atfen söylediği bu yakışıksız sözler için bir özür dahi diledi. “Kendimi Türk gibi hissediyorum” demekle Türk olunmuyor. Türklerin örf ve adetlerini de öğrenmek gerekiyor. Neyse 1 Ekim’de başka göreve atandığı için Türkiye’den ayrılıyormuş. Yolu açık olsun ! Umarız yeni görevinde nezaket kurallarını öğrenir !

Burası Karşıyaka

21 Şubat 2005 Pazartesi günü Karşıyaka Belediyesi yetkililerinin yerel seçimlerden sonra , karşılarına hemen hemen her birimde görev olan bir engelli çıkınca “Bu ne iş? Hangi kapıyı açsak karşımıza bir engelli çıkıyor” dediğini duyduğumuzu yazmıştık. Daha sonra da Engelliler Spor ve Eğitim Merkezi adıyla açılmış olan yeri boşalttıklarını ve düğün salonu yaptırmak üzere tadilata başladıklarını belirtmiştik. Karşıyaka Belediyesi’nden aradan geçen 6-7 ayda hiçbir cevap almadık.

Geçtiğimiz yıl sonunda , İnsan Kaynakları İstihdam Danışmanlığı sektöründe 10’un cu yılını kutlayan Karamik Yönetim Danışmanlık A.Ş. (KRM) İstanbul’da yaşayan engelli vatandaşlarımızı “İş dünyasında ben de varım” projesine başvurmaya davet etmişti. Biz de bu projenin garip bir proje olduğunu , çelişkiler içerdiğini , işbirliği yapılan sivil toplum örgütlerinin engelli insanların sadece çok az bir bölümünü temsil ettiğini , bunun da Beyazay Görme Özürlüler Derneği’nin eski başkanı olan AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva’dan kaynaklandığını belirtmiştik. Başbakanlık Basın Danışmanlığı

3 Aralık 2004 tarihinde yani yaklaşık 9 ay önce Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan “2005 Engellilerin İstihdam Yılı” adı altında bir Başbakanlık genelgesi yayınlamıştı. Bu genelgeyle devlet kurum ve kuruluşlarına yasalardan doğan sorumlulukları hatırlatılmıştı. Engelli işçi çalıştırma mecburiyetlerine uyulması da bildirilmişti. Ayrıca idari para cezalarının tahsisinde yaşanan sorunların giderilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve diğer kurumların gerekli çalışmaları yapması istenmişti.

8 Ağustos 2005’de “Başbakanın sözü dinleniyor mu?” başlığı ile yazdığımız yazıda, bu konuda neler olduğunu öğrenmek istediğimizi, sizlerden gelen taleplere dayanarak aktarmıştık.

Başbakan gazete okumuyor

Başbakanımız kendi de belirttiği gibi gazete okumuyor. Ancak Başbakanlık Basın Bürosunun günlük gazeteleri takip ettiğini de biliyoruz. Şimdi sorularımızı sizler adına cevaplandırılmak üzere yeniden soruyoruz:

1-Başbakanlık genelgelerinin yaptırım gücü nedir ? THY ve diğer kurumlar

Ayrıca Türk Hava Yoları, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ve T.C. Devlet Demir Yoları ve benzeri devlet kuruluşlarımız ısrarla sizlerden ve bizlerden gelen sorulara cevap vermemekte direnmektedir. Oysa istenen cevap çok basittir. Bu ve benzeri kurumlarımızda kaç kişi çalışmaktadır? Yasaya göre kaç engelli çalıştırılması gerekmektedir? Şu anda kaç engelli çalıştırılmaktadır? Mertçe ortaya çıkıp da sorularımıza cevap vermek bu kadar zor mu ?

Güzel Söz

Birkaç sineğin ısırması, hızlı koşan atı durduramaz .

Voltaire