GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

Helal olsun size Sayın Başbakanım !

Helal olsun size Sayın Başbakanım ! Posta

Yavuz Kocaömer Posta

Başlığı yazan kişi Anadoluhisarılıdır. İstanbul’da Anadoluhisarı ,delikanlılık, geleneklere bağlılık, kendinden bir yaş büyük insana bile ‘’Ağabey ‘’ demek , saygıda kusur etmemek gibi özellikleri taşıyan insanların yetiştiği bir semttir. Ayrıca , tanıyanlar ve okurlarımız bilirler ki , biz ne olursa olsun hiçbir devlet yetkilisine , milletvekiline veya bir benzeri kuruluşun başkanına ‘’ yalakalık , yağdanlık ‘’ yapmayız. Tek zayıf noktamız engelli insanlara destek veren kişi ve kurumlara şükran ve minnet duyarak , onları sütunlarımıza taşıyıp ellerinden, yanaklarından, alınlarından öpmektir.

3 Aralık genelgesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 3 Aralık 2004 ‘de ‘’ 2005 Engellilerin İstihdam Yılı ‘’ adı altında 2004 / 28 sayılı bir başbakanlık genelgesi yayınlamıştır. Bu genelge , engelliler konusunda devlet kurum ve kuruluşları ile birçok bakanlığa ders niteliğindedir. Yeter ki muhatapları bunu anlayabilsin.

Genelgede özetle şöyle denmektedir. Kamu kurum ve kuruluşları , istihdamı zorunlu engelli personel kontenjanlarını doldurmak için üzerlerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin yerine getirecektir.

Bildiğiniz gibi ülkemizde 4857 sayılı iş yasasının 50’nci maddesine göre 50‘den fazla işçi çalıştıran kurum ve kuruluşlar, personel sayısının en az yüzde 3’ü kadar engelli çalıştırmak zorundadır.

Sayın Başbakan bu genelgesinde, ‘’ Kamu kurum ve kuruluşları üzerlerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin yerine getirecektir ‘’ demekle bize göre aslında şunu demektedir : Ey başta Türkiye Radyo – Televizyon Kurumu , Türk Hava Yolları , T.C. Devlet Demir Yolları gibi kurum ve kuruluşların genel müdürleri ! Siz yasalara karşı geliyorsunuz. Bu konuda sizinle ilgili araştırma ve soruşturmalara başlamadan bu görevinizi yerine getiriniz. Aksi halde yasaları yerine getirmeyişinizden dolayı ilgili işlemler başlatılacaktır.

İstihdam sorunu

Yine genelgede ‘’ Engelli memur istihdam etmekle yükümlü olan kamu kurum ve kuruluşları uygun boş kadro bulunmadığı takdirde boş kadroda unvan değişikliği yaparak gerekli kadroları temin edeceklerdir. ‘’denmektedir. Bu da bizce şu anlama gelmektedir : Siz engellilerin sorunlarıyla üstün körü uğraşıyorsunuz. İstediğiniz takdirde yasaların boşluklarından yararlanarak , yasaları yorumlayarak , bu işletmeleri yürütmek için kararlar alıp uyguluyorsunuz . Niçin aynı duyarlılığı engelli insanların istihdamı konusunda göstermiyorsunuz ? Bu konulara da biraz kafa yorunuz .

Yine aynı genelgede ‘’ Engellilere yönelik devlet memurluğu ve işçilik sınavlarında ihtiyaç duyanların refakatçi bulundurmasını sağlayacak önlemler alınacaktır ‘’ deniyor.

Bununla da bizce şu denmek isteniyor : Bunu kamu kurum ve kuruluşlarına söylüyorum ama bundan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların, YÖK’e bağlı Üniversitelerin de alacağı dersler vardır. Engelli öğrencileri , onlarla alay eder gibi okulların ikinci-üçüncü katlarında , ulaşamayacakları yerlerdeki sınıflara sokmaya zorlamayınız. Ayrıca engelli istihdamı ile ilgili sınavlar yaparken fiziksel koşulları el vermediği için çıkamadıkları katlara onları çıkmaya zorlamayınız. Çıkamıyorlarsa sınava almamazlık etmeyiniz.

Eğitim durumu

Genelgenin devamında ‘’ Ülkemizdeki engellilerin önemli bir kısmı eğitim durumu itibariyle ilkokul mezunudur. İlkokul mezunu engellilerin de memur olarak istihdamlarının sağlanabilmesi amacıyla sınav duyurularında gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Devlet memuru olarak istihdam edilen engellilerin 15 yıllık bir kamu hizmeti sonrasında emekli olabildikleri hususu da göz önünde bulundurularak , ilgili mevzuatlarında özel hüküm bulunmayan kamu kurum ve kuruluşları alacakları engelli memurların yaş sınırını bu durumu dikkate alınarak en üst seviyede belirleyeceklerdir ‘’ demektedir .

Yani bize göre sayın başbakanımız ‘’ İşin kolayına kaçmayınız ey devlet kurum ve kuruluşlarının genel müdürleri ve personelden sorumlu daire başkanları ! Engelli insanların işlerini zorlaştırmayınız. Şimdi ben size bunu dinimizin de bir gereği olduğunu söylersem bazı kişiler çıkıp bunu istismar ederler. Ama hiç değilse sosyal yaşamın içinde birbirimize yardım etmenin en basit bir insanlık görevi olduğunu unutmayınız ‘’ demek istemektedir.

İdari para cezaları

Genelgede Başbakanımız şunları da söylüyor. ‘’ Engelli işçi çalıştırma yükümlüğünü yerine getirmeyen özel sektör ve kamu kurum ve kuruluşlarından tahsil edilmesi gereken idari para cezalarının tahsilinde yaşanan sorunlarıngiderilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlar gerekli çalışmaları yapacaklardır.

Yani bize göre kısaca şunu demek istiyor :Eğer Başbakan olmasaydım ve size muhakkak bir sıfat yakıştırmam gerekseydi eski bir atasözüne dayanarak , sizler için ‘’ Hem kel , hem fodul ‘’ tabirini kullanırdım. Bir yandan engelli insanları yasalara uyarak çalıştırma zorunluluğunu yerine getirmiyorsunuz, öte yandan bunu yapmadığınız için mahkum olduğunuz para cezalarını dahi yatırmıyorsunuz. Siz ne biçin bir yöneticisiniz ? ’’

Son söz

Engelli çalıştırma yasasına uymayan, devlet kurum ve kuruluşlarının genel müdürlerine bir çift de bizim sözümüz var : Ders verir gibi kaleme alınan bu genelgeden hiç mi sıkılmadınız ? Çoğunuzu oraya tayin eden başbakanı nasıl böyle zor duruma sokarsınız ? Bu gücü nereden aldığınızı açıklarsanız biz de burada okurlarımızla paylaşırız. Yasalara uymamak bir suç değil midir ? Böyle bir genelgeyi okuduğunuz zaman hiç mi üzülmediniz ? O girmeye çalıştığımız Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerden birinde başbakan , devlet kamu ve kurumları için böyle bir genelge yayınlasa buna muhatap olan o kurumun genel müdürleri ertesi gün istifa eder. Ama sizlerin bir kısmı bağlı olduğunuz kurumların hataları dolayısıyla insanlar ölürken istifa dahi etmiyor . Bir başbakanın genelgesi üzerine mi istifa edeceksiniz ? Avrupa Birliği’ne girmek için sadece yasaları çıkarıp Kopenhag kriterlerini yerine getirmek kafi değil. Onları uygulayacak eğitimli kafalara da ihtiyaç var.

Ve Sayın Başbakanım, böyle bir genelgeyi yazdığınız için , bu kadar açık yüreklilikle bu çarpıklığı ortaya koyup düzeltilmesini istediğiniz için ve bu genelgenin de en yakın takipçisinin olacağınızı bildiğimiz için , helal olsun size!

DUYURU

Çıkardığı ‘’ Gülümse ‘’ dergisi ile yüksek bir traj yakalayan İclal Aydın’la yapılan söyleşiyi www.tesyev.org’da okuyabilirsiniz.

Güzel Söz

Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyiliklerdir. Hz. Muhammet