GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

HUKUKSUZLUK

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) 2003 yılında imzaladıkları işbirliği anlaşmasında şöyle bir madde var: “Aşağıda belirtilen uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin sponsorları olan firmaların rakipleri ile Uluslararası Paralimpik komitesi ve Ulusal Paralimpik komiteleri sponsorluk anlaşması yapamazlar…”

Hadi buyurun bakalım.

İki dünya spor komitesi aralarında anlaşma yapıyorlar ve (IPC) Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin 160 ülkede olan Ulusal Paralimpik Komiteleri’ne, rakip sponsor firmalarla yapılacak anlaşmalar yasaklanıyor. Bu ana sponsorlar, uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne belli bedeller ödüyorlar. Bunlardan Ulusal Paralimpik Komiteleri hiçbir şekilde yararlanmıyor. Bir de onların sponsor bulma konusundaki hareket kabiliyetleri hiçbir yetkileri olmadığı halde IOC ve IPC tarafından sınırlandırılıyor.

Önümüzdeki yedi sene Toyota firmasının hem (IOC) Uluslararası Olimpiyat Komitesi, hem de IPC’ye ana sponsor olması dolayısıyla yapılan görüşmelerde, ortaya çıkan bu durumdan sonra, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi yurtdışından ve yurt içinden konu ile ilgili hukukçulardan görüşlerini aldıktan sonra, Uluslararası Paralimpik Komitesi’ni dava edecek. Gerekçe de belli. Hiçbir taraf olmadığımız halde, iki komitenin yaptığı anlaşma ile Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin zarara uğratılması tehlikesi ve rekabet kurallarına aykırılık.

Umarız IOC’nin başkan yardımcısı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanımız Sevgili Prof. Dr. Uğur Erdener bu konuya uluslararası mahkemelere gitmeden önce bir çözüm bulur.