GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

İN OTOBÜSTEN AŞAĞIYA !

Sevgili okuyucularım, aşağıda yazacaklarımı okurken, kendinizi bu olayı yaşayan okurumun yerine koymanızı rica ediyorum.

Tekerlekli sandalye ve halk otobüsü

‘’ Tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşamak zorundasınız. Bir gün Bahçeşehir-Taksim özel halk otobüsüne anneniz ile birlikte biniyorsunuz. Orta kapıdan giriş yapıp yanında bulunan boşlukta duruyorsunuz. Otobüsün hareketinden 2 dakika sonra muavin denen adam sandalyenizi katlayıp koltuğa geçmenizi söylüyor. Kendisine bunun mümkün olamayacağını , çünkü yüzde 95 engelli olduğunuzu belirtiyorsunuz.

‘’ İn aşağıya ! ‘’

Bu arada otobüs bir sonraki Şişhane durağına geliyor. Yine o muavin denen adam yanınıza gelip ‘’ Otobüsten inin . Çünkü yolcularımı rahatsız ediyorsunuz‘’ diyor. O sırada otobüste bulunan gazeteci olan bir yolcunun ve kendi itirazlarınız sonucu otobüsten atılmaktan kurtuluyorsunuz. Ve düşünüyorsunuz ! Ayakta yolcu alıp otobüsü tıka basa dolduran bu gayri insani zihniyetler, tekerlekli sandalyede birini gördüler mi nedense diğer yolcularının rahatını düşünür oluveriyorlar ! ‘’

34 YID 47

Bu olay 2 Mart 2007 Cuma günü saat 16 ‘ da yaşandı. Bu olay D 123 no’lu ve 34 YID 47 plakalı Bahçeşehir-Taksim özel halk otobüsü’nde meydana geliyor. Engelli okuyucum , 17 yıldır tekerlekli sandalyede yaşıyor. Herhalde yeni engelli olduğu günlerde böyle bir olay olsaydı bir daha dışarı çıkma cesareti bile gösteremezdi.

Ve şimdi soruyor

Okuyucum ‘’ Bunun adı “ayrımcılık” değil midir? Ayda yılda bir otobüse binen biri olarak, otobüslere her yaklaştığımda ‘’ Bu kez ne olacak acaba ? ‘’ diye rahatsızlık hissetmem ya da bunun bana hissettirilmesi sizce olağan mı? Bu toplumda insanlar sınıflandırılmış da , şoför ve muavinleri biliyor da bir tek benim mi haberim yok? Daha önce de 3 kez benzeri şikayette bulundum. Tarafıma bilgi verildi. Ama görülüyor ki , sonuçta değişen bir şey yok ‘’ diyor.

Aşağılanmak istemiyorum

Okuyucum ‘’ Hala her otobüse bindiğimde yine mi aşağılanacağım, yine mi insan yerine konulmayacağım diye tedirginliği yaşıyorum. Her dışarı çıktığımda bir şeyleri şikayet etmek için dilekçe veya mektup yazmak yaşam enerjimi düşürür oldu. Halka hizmet ederek para kazanan insanların bu tip bir ayrımcılık yapma hakkı var mıdır? Bu insanlara “engellilik” konusu nasıl anlatılır? Bu konuda nasıl bir çözüm üretilir bilemiyorum. Ama inanın , gerek ben , gerek annem aynı kabusu yaşamaktan usandık ‘’ diyerek mektubunu bitiriyor.

İ.E.T.T. Genel Müdürlüğü’ne

Özel Halk Otobüsleri bilindiği gibi İ.E.T.T. İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün yönetim ve denetiminde. Şimdi yukarıda anlattığımız olayla ilgili İ.E.T.T. Genel Müdürlüğü’ne bağlı Taşıtlar Daire Başkanlığı’nın ne yapacağını biz de sizler gibi merak etmekteyiz. Engelli spor organizasyonlarında , otobüs tahsisi konusunda olumsuz davranan bu genel müdürlüğün yapacağı işlem , engelli insanlarımızın İstanbul’da sokağa rahat çıkmaları ile de doğrudan bağlantılı.

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı

İstanbul Anakent Belediye Başkanlığı , engelliler konusunda önemli çalışmalar yapıyor. Anlayamadığımız nokta neredeyse her gün , Emin Gökçegözoğlu isimli kişiden tüm basına gönderilen e-mailler ; ‘’ Engelliler korosu söyledi , anneleri dinledi ’’ , ‘’ Engelli bir vatandaşımıza protez takıldı’’ , ‘’ Evi yanan bir vatandaşımızın mobilyalarını Büyükşehir Belediyesi temin etti ‘’ başlıklı haberler bir gün olsun aksamıyor.

Doğru değil

Engeller konusunda çalışan en az Büyükşehir Belediyesi kadar ciddi ve belki de onlardan daha fazla hizmet veren sivil toplum örgütleri mevcut bu ülkede. Eğer bu sivil toplum örgütleri de her yaptıklarını , her taktırdıkları protezi, her verdikleri tekerlekli sandalyeyi haber olarak basına gönderecek olsalar eminiz bir çok yazarımızın mail kutuları kitlenir.

Dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu konuya da bir el atmalıdır. Aksi halde yaklaşan seçimlerle birlikte , bu belediyemizin , engelli insanlarımızın üzerinden siyaset yapmaya başladığı konusunda kafalarda soru işaretleri beliriyor. Bir başka yazımızda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait 13 tane engelli merkezinde işlemlerin nasıl yapıldığı, fizik tedavi ile ilgili sorunların hangi boyutlara ulaştığını inceleyeceğiz.

DUYURU JANDARMA – TESYEV bilgisayar kursu İstanbul’da başladı. Katılmak isteyen engelli vatandaşlarımız TESYEV’in ( 0212) 274 10 32 – 274 11 71 no’lu telefonlarına başvurabilirler.

GÜZEL SÖZ

Görev büyük şey yapmak değil , gerekeni yapmaktır.

DR.A.CARREL