GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ING VE MİLLİ SPORCULAR

Son günlerde yazılı ve görsel basında dikkatimizi çeken bir reklam var. Bu reklamın başlığı ise ‘BASTIRIN KIZLAR’. ING, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin resmi sponsoru olarak 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına katılacak 8 kadın milli sporcumuzu yazılı ve görsel basında tanıtarak desteklediğini duyuruyor. Öncelikle bunun için teşekkür ediyoruz. ING Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay da, internetten edindiğimiz basın açıklamasında projeyi şu cümlelerle anlatıyor:  

“Kadın rol modellerin desteklenmesi ile toplumsal cinsiyet eşitliğinin güçleneceğine ve Türkiye’nin gerçek potansiyelinin ortaya çıkacağına inanıyoruz. Onlar kadının yerinin ‘tribün’ değil, ‘saha’ olduğunu bizlere kanıtlıyorlar. Kadının her platformda izleyici değil, sahadaki oyuncu olması gerektiğini tüm dünyaya gösterecekler. Yaptığımız iş birliği ile ‘Olimpik Kızlarımızın’ ilham veren mücadelelerini destekliyor olmaktan mutluyuz”  

Buraya kadar her şey güzel gözüküyor. Şimdi soruyoruz… Bu proje hazırlık aşamasında iken ING kurumundan hiç kimse araştırma yapmıyor mu? 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarının tek başına yapılmadığını ve yasal olarak hiçbir surette yapılamayacağını bilmiyorlar mı? 2001 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) arasında yapılan uluslararası anlaşmaya göre bir ülkede olimpiyat oyunlarını yapabilmek, bu oyunlardan en geç 3 hafta sonra da Paralimpik Oyunlarının yapılması şartına bağlıdır.  

Şunu da belirtelim; Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin ING’den resmi bir sponsorluk talebi yok.  Siz çıkıp “cinsiyet eşitliği” diyorsanız, “kadının her platformda izleyici değil, sahadaki oyuncu” olmasının altını çiziyorsanız orada duracaksanız. Mevcut durumda biz de altını net olarak çizeriz ki,  “ING kadın sporcular arasında engelli kadın sporcuların aleyhine bir ayrımcılığa imza atıyor.”  

Yoksa siz sadece kolları ve bacakları olan sporcuları desteklemeyi mi tercih ediyorsunuz? Eşitlik derken kendi arasında, kadınlar arasında kocaman bir eşitsizliğe imza atıyorsunuz.  

İki kolu olmayan Paralimpik Sporcu Sümeyye Boyacı’nın bu ülkeye kaç altın madalya kazandırdığını biliyor musunuz? Halterde dünya rekoru kıran Nazmiye Muratlı’dan haberiniz olmadı mı? Peki 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda altın madalya alan Goalball Kadın Milli Takımımızı hiç araştırdınız mı? Biz bu güzel, değerli örnekleri çoğaltabiliriz ama onların karşısında da sizin cevabınızın değişmeyeceğini biliyoruz.  

Dolayısı ile ‘eşitlik’ adına böyle güzel bir iş yaparken ortaya çıkan eşitsizlik bizi üzdü.