GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

İSİMSİZ KAHRAMANLARIMIZDAN

1952 Kahramanmaraş doğumlu OSMAN ÇULLU, tam 40 yıldır su sporlarının içinde. Kendisi ile 1998 yılında Kahramanmaraş’da, o tarihlerde Engelliler Spor Federasyonu Başkanı olarak düzenlediğimiz yüzme şampiyonasında tanıştık. Kalbi insan sevgisi ile dolu, hayatını engelli sporuna vermiş bir insan vardı karşımda. Osman Çullu, Kahramanmaraş’ta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ndeki çalışmalarından, yine aynı ilimizin Amatör Spor Kulüpleri Federasyonlarındaki görevlerine kadar hayatını spor içinde geçirmiş ve 1998 yılından itibaren engelliler yüzme sporu ile tanışan Osman Çullu, ilk defa 2 bacağı da olmayan ama ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarıları olan milli yüzücümüz Ali Uzun ile çalışmaya başlamış.

Hayati tehlike Devamlı okurlarımız Ali Uzun’u, bu seneye kadar Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin “Hayati tehlikesi var” diye saçma sapan bir kararla Avrasya Maratonu’na almadığı yüzücümüz olarak hatırlayacaklardır. Oysa kendisi Avrasya Maratonundan daha uzun mesafeleri başarı ile yüzmüş bir sporcumuzdur. Son olarak Kahramanmaraş’ta görev yapan valilerimize, belediye başkanlarımıza, engelliler sporunu ve tesislerini anlatmaktan yorulmayan Osman Çullu, nihayet aradığı ilgiyi şu andaki Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz da bulur. Ve engellilere uygun yüzme havuzu kısa bir süre önce Kahramanmaraş’ta devreye girer.

KutluyoruzOsman Çullu artık emeklerinin karşılığını, sporcularının dereceleriyle de almaya başladığı için son derece mutlu. 15-21 Ağustos tarihleri arasında Hollanda Eindhoven‘da yapılan Dünya Engelliler Yüzme Şampiyonası’nda Özlem Baykız ve Beytullah Eroğlu isimli sporcularımız çeşitli branşlarda Türkiye rekorları kırdılar ve Özlem Baykız ayrıca Dünya 6‘ncısı oldu. Ülkemizde engelliler sporu Batı ülkelerinde olduğu gibi belli bir sistem dahilinde gitmiyor. Arada çıkan Osman Çullu gibi deliler sayesinde hem engelli gençlerimiz spor yapma olanağına kavuşuyor, hem de uluslararası başarılara imza atıyorlar. Osman ve onun gibi engelli sporu gönüllüsü kardeşlerimizi yürekten kutluyor ve şükranlarımızı sunuyoruz.