GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

İŞİTME ENGELLİLER AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI

14-27 Haziran tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde, Avrupa Erkekler Futbol Şampiyonası yapılacak. Daha önce önemli başarılara imza atmış işitme engelliler futbol takımımız turnuvada favoriler arasında gösteriliyor.

Cevap: “Açıkça söylemeliyim ki çok çok az, benim genç oyuncularım Avrupa veya Dünya şampiyonu oluyorlar, ülkemize geri dönüyoruz, neredeyse kimsenin haberi yok. Genel olarak bir “kabul etme” eksikliği var. Bu önemli bir problem ve çözülmesi zor. Bizim de federasyon olarak bu konularda eksikliklerimiz var.”Üyesi olduğum Alman Spor Yazarları Derneği’nin aylık dergisinde konuya 2 tam sayfa üzerinde yer verilmiş. Alman İşitme Engelliler Futbol Milli Takımı Antrenörü Frank Zürden, 15 senedir takımın antrenörlüğünü yapıyor. Dergi, kendisine şöyle bir soru soruyor: “Bay Zürden, siz Almanya İşitme Engelliler Milli Takımı’nın bugüne kadar en başarılı antrenörüsünüz. Son 15 yılda önemli dereceler elde ettiniz. Kamuoyu ve medyanın bu konudaki ilgisi hakkında ne dersiniz?”

Ülkemizde durum farklı mı? Futbol Federasyonumuzun verdiği destek ve gösterdiği ilgi dışında, medyamızda diğer engelliler sporlarında olduğu gibi, işitme engelliler sporu da çok az yer buluyor. Üstelik işitme engelli futbolunun tek farkı hakemlerin düdük yerine bayrak kullanması. Onun dışında futbol kuralları tümü ile aynı. Bu konuda medya ilişkilerinin önümüzdeki dönemde geliştirilmesi gerekiyor. Burada da en önemli görev Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu’na düşmektedir. Ancak ondan sonra yazılı ve görsel medyamızı ilgisizliklerinden dolayı eleştirebiliriz.