GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

İŞİTME ENGELLİLERDE SPOR

İşitme Engelliler Sporu, ülkemizde belki de bu engel grubunun özelliğine bağlı olarak çok sessiz yürütülüyor. Oysa, 1997 yılında işitme Engelliler Futbol Takımımız, Dünya şampiyonluğunu kazanmış idi. Daha sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Futbol Federasyonu arasındaki anlaşmazlık, sağırlar futbolunun bir gerileme dönemine girmesine yol açtı. Her zaman yazıp söylediğimiz gibi, sporda diyalog çok önemli. Nitekim Erdoğan Toprak’ın kısa süreli bakanlık döneminde, Futbol Federasyonu ile bu sorun çözümlendi.

Bir süre önce bir toplantıda karşılaştığımız Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, daha biz hiçbir şey söylemeden, “Biz hazırız. Her türlü destek sağırlar futboluna verilecektir” dedi. Bu yazının kaleme alındığı gün Futbol Federasyonunun, İşitme Engelliler Spor Federasyonuna futbol müsabakaları için vermeyi taahhüt ettiği yardım, henüz federasyon hesaplarına geçmemişti. Araya giren İngiltere maçı ve Futbol Federasyonu’nun yoğun temposu dolayısıyla meydana geldiğini düşündüğümüz bu aksaklık, eminiz Başkan Ulusoy’un duyarlılığı sayesinde bir an evvel çözülecektir.

Bunun yanında İşitme Engelliler, masa tenisinde de oldukça önemli aşamalar kaydettiler. Prensipleri doğrultusunda temsil ettiği gibi, sessiz ama azimli bir şekilde çalışan Federasyon Başkanı Oktay Aktaş’ı da burada bir kez daha kutluyoruz.