GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

İSTANBUL 2020 OYUNLARI

2020İstanbulOlimpiyatve Paralimpik Oyunları’ndaki adaylığımız bu hafta içinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi İnceleme Komisyonu tarafından 3 gün denetlendi. Bu konuda basınımızda beklenenden daha fazla haber çıktı. Bizim üzerinde durmak istediğimiz, 2020 İstanbul PARALİMPİK OYUNLARI’ dır. Katıldığımız toplantılarda gördük ki, 2020 İstanbul Adaylık Komitesi, yabancı danışmanlarına rağmen, Paralimpik Oyunları’nın tanıtımındagerekliözeni göstermemiş.

Örneğin; bir yabancı danışman, IOC Heyetine bilgi verirken, İstanbul’da Paralimpik Oyunları’nın yapılmasına karar verilirse, farkındalık yaratmak için okullarda çalışmalar yapacağını söyledi. Demek ki, bu yabancı danışmana Hazırlık Komitesi, Türkiye’deki gerçek durum hakkında bilgi vermemiş. Gerçek olan, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi‘nin 2 yılı geçkin süredir “Paralimpik Okul Günleri” projesini başlattığı şu ana kadar yaklaşık 100 bin öğrenciye ulaştığı veMilli Eğitim Bakanlığıile yapılacak protokolden sonra bunun milyonlarca öğrenciye ulaştırılacağıdır.

2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları, İstanbul’da yapılır veya yapılmaz, ama Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin hedefleri, bu adaylıktan çok daha önce başlamıştır.

Aynı şekilde, yine bir yabancı danışman yaptığı konuşmada ’’Paralimpik Oyunları’nın çok da bilinmediği bu bölgede” gibi bir sunumda bulunmuştur. O yabancının bilmediği, son senelerde Paralimpik sporların ülkemizde büyük bir aşama geçirdiğidir.

Ayrıca Uluslararası Paralimpik Gençlik Kampları’nın ilk defa Türkiye’nin liderliğinde, AmerikaBirleşik Devletleri, Hollanda, Yunanistan, GüneyKoregibi ülkeler tarafından kabul edilmiş olduğu ve 2009 yılından beri dünyanın birçok ülkesinde olmayan bu tip kampları ülkemizin liderliğinde başlatmış olmasıdır.

Suçlu aramıyoruz. Ama belli ki, biraz da başka hedefleri olduğunu düşündüğümüz yabancı danışmanların paralimpik konusunda 2020 İstanbul Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Hazırlama Kurulu tarafından fazla bilgilendirilmediğidir.