GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

İSTANBUL’DA OLİMPİYAT YAPILACAKMIŞ !

Sporda söz sahibi olan bazı arkadaşlarımız, dostlarımız ve yetkililerimiz inansalar da inanmasalar da İstanbul’da Olimpiyat yapmanın ön şartı Paralimpik Oyunlarının organizasyonu. Bunun için de yalnız kurulacak Olimpiyat Köyü’nde engellilere uygun tesislerin yapılması değil, bir dizi koşullar var. Bunların başında İstanbul şehir içi engelliler ulaşımının aksaksız olması, spor tesislerinin ve otellerin de buna uygun olması. Bunun yanı sıra Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin tüm engelli paralimpik spor branşlarında faaliyet göstermesini sağlaması ve ülke genelinde “Paralimpik Oyunları”nın ne olduğunun insanlarımıza anlatılması. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin geçtiğimiz hafta yapılan yönetim kurulu toplantısında, 2009’da yapılacak olan (IPC) Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin Genel Kurul organizasyonuna talip olması tartışıldı. Dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık 350 delegenin katılacağı Genel Kurul’un, İstanbul’da daha bir süre yapılamayacağı bu vesile ile ortaya çıktı. En büyük neden ise; böyle bir organizasyonu yapacak olan kentte Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin şartı olarak, 4-5 yıldızlı aynı otelde en az 30-35 engelli insana uygun odanın hazır bulundurulması şartı. Yapılan araştırmalara göre İstanbul’da hiçbir otelin böyle bir alt yapıya sahip olmadığı, en fazla bir otelde 3-4 engelli odasının bulunduğu anlaşıldı ve aday olmaktan vaz geçildi. 

Kendimizi Kandırırız

Gelecek olan tekerlekli sandalyeli delegelerin şehir içinde ulaşımının nasıl sağlanacağı, trafikte karşıdan karşıya geçerken neler yaşanacağı hiç konuşulmadı bile. Bu koşullarda “İstanbul’da Olimpiyat yapacağız” demek insanların gerçekleri görmeden konuşmasının bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Altyapınız yeterli değilse, böyle bir organizasyonun İstanbul’a verilmesi hayal. Bunun için de en önemli görevlerden birisi İstanbul Anakent Belediye Başkanlığı’na düşmektedir. Anakentin koordinasyonunda İstanbul’un olimpiyatlara hazırlanma sürecinin başlaması ile bizlerde İstanbul’da Olimpiyat yapma hayallerini yaşamaya başlayabiliriz. İstediğimiz kadar kapalı spor salonları, olimpiyat statları ve benzeri spor tesislerini hazırlayalım , engellilere uygun ulaşım, konaklama ve spor tesislerini hazırlamadığımız takdirde “Olimpiyat yaparız” diye sadece kendimizi kandırırız.

Not: Bu yazı 17.5.2008 tarihinde bu sütunlarda yayınlanmıştır. Aradan geçen yaklaşık 10 sene içinde nelerin değiştiğini siz okuyucularımızın takdirine bırakıyoruz.