İSTANBUL OLİMPİYATI

Yavuz Kocaömer Radikal

Tabii ki Istanbul Paralympic, yani Engelliler Olimpiyatı

Önümüzdeki yıl Engelliler Olimpiyatı Ekim ayında Sydney de yapılacak. Edinilen bilgilere göre bu olimpiyatın açılış biletleri 150 dolar, yani yaklaşık 70 milyon lira. Tüm sporlara geçerli olan günlük biletler ise 7 milyon lira. Ancak, finalleri de bu biletlerle seyretmek mümkün değil. Bunlar için ayrıca 12 milyon lira ödemek gerekiyor.

Uluslararası Paralympic Komitesi nin (IPC) merkezi Almanya’nın Bonn şehrine taşındı. Almanlar olimpiyat merkezini Bonn a alabilmek için 1 milyon 800 bin marklık ilave yardım sözü verdiler. Paralympic in dünyadaki üye sayısı bugün 164. Genel merkezin açılışı sırasında bir konuşma yapan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Samaranch şöyle dedi:

“Biz, engelliler sporuna elimizden geldiği kadar destek oluyoruz. Artık olimpiyat yapmak isteyen bir şehir, oyunlardan hemen sonra bir de paralympic organize etmek mecburiyetindedir. Aksi takdirde, o şehre olimpiyat organizasyonu izni verilmeyecektir.”

Yani, “Istanbul da olimpiyat yapacağız” derken, paralympicleri de düşünmek zorundayız. Artık bundan sonra paralympicsiz bir olimpiyat düşünülemeyecek. Nitekim geriye doğru örneklere baktığımızda da, Atlanta da ve Sydney de aynı durumu görmekteyiz. Belki de olimpiyat yapmak için bu kadar çaba gösteren Milli Olimpiyat Komitemiz’in sayesinde engellilerimiz de İstanbul da modern spor tesislerine kavuşacaklardır.

Burada önemli olan, bedensel engellilerin spor yapacağı tesislerdir. Zira, görme engelliler, zihinsel engelliler ve işitme engelliler, herhangi bir spor tesisinde yarışma yapabilmektedir. Ancak bedensel engellilerin, özellikle basketbol, atletizm, yüzme branşlarında özel tesislere ihtiyaç vardır. Ayrıca, bu sporcuların konaklayacağı bedensel engellilere uygun tesisler gereklidir. Bir örnek vermek gerekirse, 2000 Sydney Paralympicleri’ne 130 ülkeden 4000 sporcu katılacaktır. Geleceklerin sadece dörtte birinin bedensel engelli olduğunu düşünsek dahi, İstanbul da bin bedensel engelli sporcuya uygun konaklama tesisi gereklidir. Bir başka ifade ile, Olimpiyat Köyü’nde bu tesislere ihtiyaç vardır. Bunlar tesislerdeki rampalardan, soyunma odalarına, tuvaletlere, banyolara kadar özellik arz etmektedir. Aynı şeyler spor karşılaşmalarının yapılacağı tesisler için de geçerlidir.

Umudumuz, İstanbul da muhakkak bir olimpiyat düzenlenmesi için çaba gösteren büyüklerimizin bu konuda bir an evvel gerekli önlemleri almalarıdır. Teknik bilgi gerektiren her konuda Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) yardıma hazırdır.