GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
İŞTE GOL KRALİÇESİ SEVDA ALTUNOLUK
| Posta

İŞTE GOL KRALİÇESİ SEVDA ALTUNOLUK

Türkiye geçtiğimiz yılı Paralimpik sporda bir büyük başarıyla noktaladı. Son iki Paralimpik Oyunları Şampiyonu Goalball Kadın Milli Takımımız, Portekiz’de bu kez Dünya Şampiyonluğunu kucakladı. Bu büyük zafer tarihimizdeki ilk Dünya Şampiyonluğuydu. Türk sporunun takım sporlarında en başarılı takımı olan Goalball Kadın Milli Takımımızın elde ettiği bu görkemli başarıda en önemli paya sahip oyuncu ise hiç kuşkusuz turnuvanın ‘Gol Kraliçesi’ Kaptan Sevda Altunoluk’tu. Ay-Yıldızlı ekibimizin bundan önce de zaferle çıktığı tüm turnuvalarda ‘Gol Kraliçesi’ olmayı başaran ve 2022’de Dünyanın En İyi Goalball Oyuncusu’ seçilen Sevda Atunoluk, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’ndaki başarısıyla BBC tarafından belirlenen 2021 yılının ‘En etkili 100 Kadın’ı arasına girdi. Peki kimdir Sevda Altunoluk? Bu spora nasıl başlamıştır? Hikayesi nedir? Biz de TMPK ekibi olarak bu soruları kendisine sorduk. O da kendisini uzun uzun anlattı. İşte, Sevda Altunoluk’un kaleminden 2021’in En Etkili 100 Kadını’ndan biri olan Sevda Altunoluk:

İlkokul üçüncü sınıfında görme problemim başladı

1994 Tokat’ta doğdum. Bana her zaman destek olan geniş bir aileye sahibim. Dört kız kardeşim var. Benden bir yaş küçük olan kardeşim Sevtap da benimle aynı branşta mücadele ediyor. Geriye kalan kardeşlerimin de spora yatkın olduğunu söylemeliyim. Benim hikayem ise şöyle: İlköğretimi yaşadığım Kemalpaşa köyündeki Kemalpaşa İlköğretim Okulu’nda okudum. İlköğretim sürecimde üçüncü sınıftayken görme problemimi fark edip aileme söyledim. Bir aile dostumuzun tavsiyesiyle Ankara’da bir doktora gittik. Doktor kontrolüyle Ankara Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulu’na başladım. Dolayısıyla okulu yatılı okumak zorunda kaldım.

Beden eğitimi öğretmenim Osman Karalı kaderimi değiştirdi

Okula devam ederken beden eğitimi öğretmenim Osman Karalı sayesinden Goalball branşı ile karşılaştım. Bu branşı çok sevdim. Hocamın ailemden bir şans istemesi ve eğer bir şans verilirse dünyanın en iyi sporcusunu yetiştirebileceğini söylemesi sonucunda ailem bu spora başlamama izin verdi. Daha sonrasında okullar arası şampiyonluklar yaşadım. Sonrasında okulu bitirerek Gören Kalpler Spor Kulübü’yle şampiyonluklar yaşadım. İlk kulüp turnuvamdan sonra milli takıma çağrıldım. Milli takımla ilk yurt dışı deneyimimi 2009’da Almanya’da yaşadım. Aynı zamanda lise öğrenimime açık öğretimde devam ettim. Sonraki zamanlarda bulunduğum kulübün ismi Yenimahalle Belediyesi Kulübü olarak değişti ve böyle devam ettim.

2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda şampiyonluk ve Gol Kraliçeliği yaşadım

İlk ‘Gol Kraliçesi’ ödülümü 2011’de Yaz Oyunları’nda aldım. 2014’te Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Fakültesi antrenörlük bölümünü okumaya başladım. 2015’te Litvanya’da ilk Avrupa Şampiyonluğunu elde ettim. 2016 ise bizim açımızdan çok önemli bir yıldı. 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda hiç kimsenin beklemediği bir şekilde inanılmaz bir performans gösterdik ve şampiyon olduk. Ben burada da Gol Kraliçeliğini elde ettim. Bizim için rüya gibiydi..

Rio sonrası bazı olumsuzluklar yaşadık ve milli takımdan ayrı kaldım

Bundan sonra ne yazık ki takımımızda değişik sebeplerden dolayı ayrılıklar oldu. Hatta ben de belirli bir süre ara verdim. Sonrasında okulumu değiştirme kararı aldım ve Tokat’ta devam ettim. Ara verdiğim süreçte fiziksel ve psikolojik zorluklar yaşadım. Ailem her zamanki gibi bu süreçte yanımdaydı. 2017’de Avrupa Şampiyonası’na iki ay kala milli takıma geri döndüğümde eski takımdan sadece iki kişi olarak devam edebildik.

Kardeşimle aynı takımda Avrupa Şampiyonluğu

Aynı yıl Gazi Üniversitesi’nden mezun oldum. 2019 yılında bazı antrenörlerimizin değişmesiyle, takımımıza eski oyuncumuzun ve kardeşimin de dahil olmasıyla 2019’da Almanya’da ikinci kez Avrupa Şampiyonluğu yaşadık. Kardeşimle Ay-Yıldızlı bayrağımızı göklerde dalgalandırmanın mutluluğunu yaşadık. Portekiz’den Sporting Lizbon Kulübü bana iyi bir teklifte bulundu. Orada dünyanın en iyi oyuncuları ile oynamak için teklifi kabul ettim ve böylece ilk defa yurt dışında bir kulüpte oynamış oldum. Daha sonrasında 2020’de tüm dünyayı da derinden etkileyen pandemi nedeniyle Tokyo Paralimpik Oyunları ertelendi ve ara vermek zorunda kaldık. Bu yılın sonunda çeşitli sebeplerden dolayı antrenör ve sporcu değişikliğine gitmek zorunda kalındı. Değişikliklerden sonra Spor Bakanlığımız ve Federasyonumuz bize destek verdi. Eski Paralimpik ekibimizde geriye sadece ben kalmış olsam da yeni oluşturulan ekibimiz kısa sürede çok iyi iş çıkardı.

Portekiz’deki tarihi Dünya Şampiyonluğu ve Sporcu Konseyi Başkanlığı

2021 yılında Tokyo Paralimpik Oyunları’na gittik. Rakiplerimizin zorlu olduğunun bilincindeydik ama takımıma inanıyordum ve başaracağımızı biliyordum. Sevdiğimiz insanların da yanımızda olmasıyla ikinci altın madalyayı kazandık ve Gol Kraliçesi oldum. Bu şampiyonluk çok daha değerliydi çünkü yeni kurulan bir ekiptik. Paralimpik Oyunları’ndan sonra BBC’nin en etkili 100 kadınından biri seçildim. 2022 yılında sorumluluğumuz çok büyüktü. Dünya üçüncülüğümüz ve ikinciliğimiz vardı lakin hiç birinciliğimiz yoktu, dolayısıyla şampiyon olmak zorundaydık. Bu hedef doğrultusunda çalışmalar yaptık. 2022’de Portekiz’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda uğraşlarımız sonucu zorlanmamıza rağmen birinciliği elde ettik ve tekrar Gol Kraliçesi oldum. Zirveyi koruyarak tüm dünyada bir iz bıraktık. Bunun sonrasında Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin Sporcu Konseyi Başkanlığı görevine getirildim. Kardeşimle birlikte tüm bu başarıları elde etmek benim için ve ailem için bir gururdu.