GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

İSTEYİNCE OLUYOR

Yavuz Kocaömer Fanatik

Geçen hafta bir televizyon canli yayınına katıldıktan sonra, sabaha karşı saat 2 de uykumuz kaçtı ve Sydney Paralympic Bölge Koordinatörü Bayan Karin Waldmann’ı aradık.

Kendisine, Türkiye’nin olimpiyatlara katılmadığının bilindiğini, bu konuda ne olursa olsun, Türkiye olarak bir takım yanlışlar yapıldığını kabul ettiğimizi, ancak amacın engelli insanların spora teşviki olduğundan, bu kararın bir gözden geçirilip geçirilemeyeceğini sorduk. Cevaben, Türkiye’de saatin kaç olduğunu sordu. Sabaha karşı 2,5 olduğunu belirttim. “Bu saatte niye uyumadınız?” dediğinde, “Biz bu konuya çok değer veriyoruz. Olimpiyat yapmaya aday bir ülkeyiz. Milli Olimpiyat Komitemiz de bir takım girişimlerde bulunmuş, ancak ret cevabı çıkmış. Bu durum bizi çok üzüyor. Acaba bir telafisi var mı diye düşünürken sizi aramak aklıma geldi” dediğimde “Yarın akşama kadar listenizi bildirin, elimizden gelen yapılacak” dedi ve telefonu kapadık.

Ertesi sabah derhal Sayın Kemal Mutlu ile temasa geçerek bilgileri aktardık. Ve iki gün içinde hazırlanan liste Engelliler Spor Federasyonu tarafından Avustralya ya fakslandı. Bir gün sonra aldığımız cevapta, listenin eksik ve yanlışlarla dolu olduğunu, atletlerin hangi branşta katılacağının belirtilmediği, yüzücülerin hangi kategorilerde yarışacağının anlaşılmadığı, Özel Olimpiyatlar için Türkiye den kiminle temas kurulacağı, kafile baskanının adı ve soyadı gibi bir takim bilgilerin eksik olduğu ve bunların çok acele tamamlanması halinde Türkiye’nin ülke olarak wild card (özel statü daveti) şeklinde olimpiyatlara alınması için elden gelenin yapılacağı belirtildi. Bu yazı hazırlandığı sırada, henüz daha Engelliler Spor Federasyonu bu gerekli cevapları göndermemişti.

Fazla polemik yapmak arzusunda değiliz. Ancak bir kere daha gördük ki, sporla uğrastığını belirten Federasyon ve Milli Olimpiyat Komitesi’nden bazı kişiler demek ki bu işin üzerine çok fazla eğilmemişler. Bizim gibi hiçbir unvanı olmayan, nihayet sivil toplum örgütlerinde görevli olan bir insanın bir telefonla Avustralya ile temas edip, konuyu yeniden canlandırması mümkün olabildiyse, bu konuda son gelişmelerde Milli Olimpiyat Komitemizin de işi bu noktalara getirmemesi gerekirdi.