GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
KADERLERİ BELLİ OLUYOR
| Milliyet

KADERLERİ BELLİ OLUYOR

Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na uluslararası seyircilerin katılımına mart ayı sonunda karar verilecek.

Konu Tokyo 2020, Tokyo Büyükşehir Hükümeti, Japon Hükümeti, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) arasındaki beş partili toplantıda gündemin en başındaydı.

Tokyo 2020 Başkanı Seiko Hashimoto, mart ayı sonunda uluslararası seyircilerle ilgili bir kararın verileceğini açıkladı.

Hashimoto, meşale turu başlamadan önce 25 Mart’a kadar yapılacak çağrının kişisel tercihini dile getirdi.

Her mekanın kapasitesi nisan ayı sonunda belirlenecek.

Beş partili toplantının açılış konuşmasında, IOC Başkanı Thomas Bach, güvenli, emniyetli ve adil rekabet ortamını sağlamanın oyunların diğer yönlerine göre öncelikli olacağını dile getirdi.

“Sanırım hepimiz oyunlara odaklanacağımız konusunda hemfikiriz.” diyen Bach şunları söyledi:

“Bu, esas olanın yarışmalar olduğu anlamına geliyor. Tüm sporcular için güvenli, emniyetli ve adil bir rekabete sahip olmak için net odak noktası bu olmalı, çünkü Olimpiyat Oyunları’nın özü budur. Bu bağlamda, bir veya daha fazla öncelik belirlememiz ve bu önceliklere uymamız gerekebilir. Bunun bir meydan okuma olduğunu düşünmüyorum, çünkü bu ilkede hemfikiriz.”

Bach ayrıca oyunlar sırasında Japon nüfusunun güvenliğini sağlama sözünü de vererek, “Olimpiyat Oyunları’nın başarısı için COVID-19’a karşı alınacak önlemlerin en önemli önceliğimiz olduğunu ve oyunların güvenliğini sağlamak için tüm katılımcılar için her şeyi yaptığımız konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum.” dedi.

Japon gazetesi The Mainichi, daha önce denizaşırı seyircilerin COVID-19 endişeleri nedeniyle Tokyo 2020’ye katılamayacağını bildirmişti.

Dünyanın dört bir yanından Japonya’ya giren izleyicilerin koronavirüs vakalarında artışa neden olabileceği endişesi Japon halkında her geçen gün artıyor. Son aylarda durumun böyle olması giderek daha muhtemel hale geldi.

Tokyo salgın nedeniyle olağanüstü durumda, ancak son haftalarda başkentte vakalar azaldı ve tedbirler 7 Mart Pazar günü kaldırılabilir.

Resmi bilet web sitesi ve çeşitli piyangolar aracılığıyla Olimpiyat Oyunları için yaklaşık 4,48 milyon, Paralimpik Oyunları için de 970.000 bilet satıldı.

Biletler 2021 için geçerli olacak ve Olimpiyat Oyunları için yalnızca 810.000 Japon bilet sahibi Aralık 2021’de geri ödeme talep edebilecek.

Bilet satışlarının 90 milyar Yen (602 milyon £ / 842 milyon $ / 696 milyon €) gelir sağlayacağı tahmin ediliyor.

Tokyo 2020 Başkanı Seiko Hashimoto, sınırlı sayıda da olsa, seyircilerin Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na katılmasına izin vermeyi savunuyor.