GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
KAHRAMAN OLMAK SİZİN ELİNİZDE
| Posta

KAHRAMAN OLMAK SİZİN ELİNİZDE

Geçtiğimiz cuma günü akşamüzeri sosyal medyada başlayan, televizyon spotları ile devam eden, dijital medyada büyüyen, İstanbul’un neredeyse billboardlarla dört yanını saran duyurular gördük. Bodrum’a hatta Türkiye geneline yayılan bir ağ ile son yılların en parlak genç yıldızlarından başarılı oyuncu sevgili Hande Erçel’i Kansersiz Yaşam Derneği’nin iyi niyet elçisi’ olduğu şahane bir reklam filminde izledik. Ayrıca Hande’nin billboardlarda yaptığı çağrıyı okuduk, radyo spotlarından dinledik.

‘BAŞROL SİZSİNİZ’

Hande Erçel net olarak, “Bu kez başrol sizsiniz” diyor. Yayınlanan filmde, rol aldığı projelerde farklı rollere bürünerek izleyiciyle buluştuğunu, bu kez Hande olarak kanser hastalarına destek olmak istediğini belirten oyuncu, herkesi yardıma davet ediyor. Yaşına göre o kocaman kalbiyle yaptığı çok anlamlı bir konuşma var. Noktasına, virgülüne dokunmak istemiyorum.

Şöyle diyor Hande Erçel: “Bu filmde çok uzun süredir çok istediğim, dünyayı değiştiren, umut veren, fark yaratan Kansersiz Yaşam Derneği’nin bir kahramanı olarak karşınızda olacağım. Her günün yeni bir başlangıç olabileceğini, yaşamın her ne olursa olsun, devam ettiğini bilmeye ihtiyaç duyduğum zamanlarda, Kansersiz Yaşam Derneği’nin binlerce çocuğun tedavi olması için hastanelere bölümler açtığını, çocuklara ve ailelerine psikolojik destek sağladığını öğrendim.

‘YALNIZ DEĞİLİM BİLİYORUM’

Yüzlerce insanın kan ve kök hücre bağışçısı olmasını sağladıklarını, sağlığın önemini anlatmak için proje üstüne proje ürettiklerini gördüm. Tüm bunlar, bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul ederek, değiştirebileceklerim için gücümü kullanmam gerektiğini hatırlattı. Hepimiz başkalarının hayatına kattığımız değer kadar kahraman olabiliriz.

Ben 4381’e KAHRAMAN yazan ilk mesajı atarak, Kansersiz Yaşam Derneği’nin maddi-manevi destek olduğu ailelerin hepimizin ailesi olduğunu hatırlatarak bu hikayeyi başlatıyorum. Yalnız değilim biliyorum. Sizleri de benimle gerçek bir kahraman olmaya davet ediyorum.”

TEBRİK EDİYORUM

Bu kelimeleri bir araya getirmek kocaman bir yürek ister. Bunları bir araya getirip böyle bir sorumluluğu almak ciddi duruş ister. Belli ki uzun süredir hazırlanılmış, alt yapısı oluşturulmuş ve profesyonel ekiplerle çalışılmış bir proje. Hande gibi genç ve başarılı, aynı zamanda çok büyük kitlesi olan genç bir sanatçının böyle büyük sorumluluk almasını, taşın altına elini koymasını canı gönülden tebrik ediyorum. Dilerim böyle sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri diğer genç sanatçılarımıza da örnek olur.

TEŞEKKÜRLER HANDE’YE

Kansersiz Yaşam Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Hande Erçel’e, “11 yıldır yaptığımız projeler sayesinde, yüzlerce kanser hastasının ve ailesinin süreçlerini birlikte yaşadık. Onlarla güldük, onlarla ağladık. Bu yolculuk zorlu olduğu kadar, maalesef süreklilik gerektiren yol arkadaşları da istiyor. Hande ile omuz omuza var ettiğimiz, birçok kurum ve dostlarımızın desteklediği kampanyamızın ilk adımında hedefimiz binlerce aileye bire bir dokunmak, madden ve manen onların yanında olabilmek.

Yönetim kurulumuz, yaşamına dokunduğumuz tüm kanser hastaları ve aileleri adına iyi niyet elçimiz olmayı kabul eden, kampanyaya kalbini, ruhunu ve tüm emeğini katan Hande’ye çok teşekkür ediyoruz” mesajı verdi. (Kansersiz Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri: Dida Kaymaz, Zeynep Yılmaz, Melis Özer, Begüm Kayar, Gülengül Soytürk, Deniz Şişman, Ferhat Er, Fırat Namlı, Ahmet Koraltürk, Pınar Baçekapılı, Özden Bora, Pelin Erbil, Ufuk Ergin, Damla Şenbark, Baran Yalçın, Mert Erdör, Mustafa Ceceli, Umur Sungurlu, Petek Kışlalı.)

‘KANSERSİZ YAŞAM İÇİN ÇOK ÇALIŞMALIYIZ’

Dernek Başkanı Dida Kaymaz, “Hepimizin belki de hayatının en büyük rolünü oynayacağı bu kampanya kapsamında, yüzlerce hastaya beslenme, psikolojik danışmanlık, fizyoterapi desteği ile birlikte protez desteğinden, çocuklarımızın iyileştiklerinde sosyal ve eğitim hayatlarına kendilerini eksiksiz hissederek dönmesini sağlayacak psikologlar ve sosyologlar eşliğinde hazırlanmış eğitime yönelik psikolojik hazırlık programlarını hayata geçirmek için çalışmalarımızı tamamladık ve izinlerimizin genişletilmesi için başvurularımızı yaptık. Şimdi kahraman olma zamanı. ‘Kansersiz Bir Yaşam’ idealimizin ışığında, kansersiz yaşam ailesi olarak her gün daha da çoğalarak, ülkemizi sağlıklı bir gelecekte buluşturmak için şimdi çok daha fazla çalışma zamanı” mesajı verdi.

GİDEREK ARTIYOR

Acı istatistiklere gelecek olursak, 2020 yılında ülkemizdeki yıllık yeni kanser vaka sayısı 233 bin 834. 126 bin 335 kişi ise kansere bağlı hayatını kaybetmiştir. 2040 yılında dünya genelinde yaklaşık 28.4 milyon yeni kanser vakası olacağı öngörülüyor. Bu sayı 2020’de yaklaşık 19.3 milyon vakanın sayısında yüzde 47’lik bir artışa karşılık geliyor. Çok da uzaklara gitme derseniz; düşünün hangimizin yakınında bir kanser hastası yok ki? Hangimiz uzak ya da yakın bu acıyı yaşamıyoruz?

KALPTEN ALKIŞLAR

Haydi siz de sevgili Hande Erçel’in kahramanlık çağrısına kulak verin ve ‘KAHRAMAN’ yazıp 4381’e SMS atın. Hiç bilmediğiniz bir yerde bir hikayenin kahramanı olun. Unutmayın, başrol sizsiniz. Ayrıca bu süreci büyük bir profesyonellikle ve tamamen gönüllülük esasıyla yürüten Ayşe Barım ve ekibi ile sektör lideri Medina Turgul DDB ekibine, PTOT’a, Emre-Gözde’ye, Persenk’e, ABT İstanbul’a, ID İletişim’e, Alp Korfalı’ya, Koray Parlak’a, Nilay Meral’a, Ali Rıza Özdemir’e, Nuri Şekerci‘ye, Ecenaz Kızıltan’a, Tunay Vural/Burak Oskay’a, Alican Hüdaverdi’ye, Ogeday Emre’ye, Tuncer Özdemir’e, Oğuzhan Akalın’a, Okan Altın’a, İstanbul Işık’a, Set Pozitif’e, SVC Stüdyoları’na, Tolan Film’e, Pukka Catering’e, Develi’ye, Dominos’a, Dostum Nakliyat’a kalpten alkışlar.

VALİLİK İZNİYLE KAMPANYA 

Projenin kapsamına baktığımızda Kansersiz Yaşam Derneği bu kampanyayı İstanbul Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından, 17.12.2019 tarihli ve 87285697-477.01.05.01-E.131347 sayılı Yardım Toplama (34-170/177) konu başlığı altında onaylanan bağış kampanyası kapsamında yürütmekte.

Maalesef günümüzde yardım toplama izni alarak kampanya yürüten dernek sayısı az. Yardım toplama izniniz olduğunda ve buna bağlı kampanya yürüttüğünüzde direkt olarak valilik tarafından hesaplarınıza denetmen atanır. Hesaplarda şaibe olmaz. İşte bu yüzden yardım toplama izni ile kampanya yürütmek tercih edilmez. Bunun için de ayrıca tebrik ediyoruz.