GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
KAHRAMANLAR YİNE SAHNEDE
| Milliyet

KAHRAMANLAR YİNE SAHNEDE

Son yıllarda önemli bir ivme yakalayan engelli sporlarımızda gözden kaçan bir ayrıntı da, belli bir istikrar çizgisini tutturmamızdır. Sporcularımız, neredeyse gittikleri her uluslararası turnuvadan başarılı sonuçlarla ayrılarak Türkiye’yi çok iyi şekilde temsil etmeyi sürdürüyorlar. Başarıda süreklilik, engelli sporlarında artık sağlam bir temelin oluştuğunun en önemli göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl (2021) yapılabilen Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda elde ettiğimiz başarılar hepimizin malumu. Tarihimizin en başarılı Oyunlarını Tokyo’da yaşadık. 13 branşta, 44’ü kadın, 43’ü erkek olmak üzere toplam 87 sporcu ile  katıldığımız Tokyo 2020’den 2’si altın, 4’ü gümüş, 9’u bronz olmak üzere toplam 15 madalya elde eden paralimpik sporcularımız tüm Türkiye’yi gururlandırdı.

Paralimpik Oyunları’ndan sonra yeni sınavlara çıkan sporcularımızın başarıları hız kesmeden devam ediyor. Norveç’te katıldıkları Avrupa Şampiyonası’nda kürsüye çıkmayı başaran atıcılarımız da Tokyo 2020’deki başarılarının tesadüfi olmadığını bir kez daha kanıtladılar.

13-19 Mart 2022 tarihlerinde, Norveç’in Hamar şehrinde gerçekleştirilen, 2022 Para Atıcılık Havalı Silahlar 10m Avrupa Şampiyonası’nda mücadele eden sporcularımız 1 altın, 2 gümüş, 4 bronz olmak üzere toplam 7 madalya ile ülkemize döndüler. Bu başarılara kısaca göz atalım:

Tokyo’da P2 10m Havalı Tabanca’da gümüş madalya kazanan Ayşegül Pehlivanlar, SH1 10m Karışık Takımlar Havalı Tabanca 10m’de Cevat Karagöl ile birlikte altın madalyaya uzandı. Aynı kategoride Aysel Özgan-Murat Oğuz çifti ise gümüş madalyanın sahibi oldular. 

Tokyo’da P2 10m Havalı Tabanca’da final gören Aysel Özgan, Havalı Tabanca SH1 kategorisinde 231.5 puan ile Hamar’da gümüş madalya elde etti. Aynı kategoride Ayşegül Pehlivanlar ise 210.4’lük atışıyla bronz madalya kazandı.

Yine ülkemizi Tokyo’da başarıyla temsil eden sporcularımızdan Murat Oğuz, takım olarak Taha Yasin Küsmüş ve Cevat Karagöl ile katıldığı 10m Havalı Tabanca SH1 Erkekler Kategorisinde topladıkları 1652 puan ile 3.olarak bronz madalya elde etti.

Şampiyonada bir bronz da, takım müsabakalarında Suzan Çevik-Erhan Coşkuner çiftinden geldi. Çevik-Coşkuner çifti, Havalı Tüfek Ayakta Karışık Takım Kategorisinde üçüncülük kürsüsüne çıktılar.

Erhan Coşkuner ayrıca SH1 10m Havalı Tüfek Yatarak Karışık R3 atışlarında 232 puan ile şampiyonadaki ikinci bronz madalyasını kazandı.

Gördüğünüz gibi atıcılarımız, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’ndan sonra çıktıkları ilk büyük uluslararası turnuvada kaldıkları yerden devam ettiler. Her ne kadar sıradan bir futbolcunun ufak bir adale sakatlığı kadar gündemi meşgul edemeseler de, onlar büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdürüyor, hem kendi engellerini hem de karşılarına çıkan suni engelleri birer birer aşıyorlar. Bu durum da onların başarılarını bir kat daha anlamlı kılıyor.

Biz de Norveç’teki şampiyonayı madalyalarla tamamlayan ve katılım gösteren tüm sporcularımızı tebrik ediyoruz.