| Posta

KAPIMIZ TÜM ENGELLİLERE AÇIK

Bir süre önce Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Habertürk’e bir açıklama yaparak ‘’Bu yıl İngiltere’de yapılan Dünya Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası’ndan önce ‘Biz de Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Kocaömer’den sandalye istedik. Zira o dönemde Acun Ilıcalı aracılığıyla 10 trilyon para toplanmıştı. Ancak bize bir yardım gelmedi ’’ dedi.

1-Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’ndan(TESYEV) son 2 yılda hiçbir zaman Milli Takım için sandalye istememiştir. (Varsa yazılı müracaatlarını ortaya koyarlar.) Tam tersine TESYEV kulüplere bedelsiz olarak spor sandalyelerini dağıtırken, federasyon Nisan 2010 tarihinde kulüplere bir yazı yazarak, malzeme temininin kendi federasyonlarının statü gereği ana görevlerinden biri olduğu, dernek ve vakıflardan istenen bilgileri vererek sandalye talebinde bulunmalarının doğru olmadığını bildirmiştir.

2-Bahsedilen 15 Mart 2009‘daki Acun Ilıcalı ile yapılan ‘’Engelleri Kaldıralım‘’ kampanyasında 10 trilyon değil 3 milyon 50 bin Lira toplanmıştır. Bununla bugüne kadar 31 spor kulübüne 141 adet basketbol sandalyesi, 56 sporcuya ortez ve protez bedelsiz olarak taktırılmış, eğitim bursu, bilgisayar yardımlarıyla birlikte kampanyadan 1 milyon 30 bin lira engelli spor kulüplerine ve sporcularına destek olarak verilmiştir. Kampanyaların denetimi Uluslararası denetim şirketi KPMG tarafından yapılmaktadır. TESYEV’in hesapları da senede en az bir defa ilgili Devlet Kurumları tarafından denetlenir. TESYEV sadece bedensel engellilere değil , tüm engelli gruplarına yalnız spor alanında değil, eğitim ve sağlık yardımı konularında da destek veren bir sivil toplum örgütüdür.

Soruyoruz

Şimdi soruyoruz : Statüsü gereği, ana görevi olduğunu belirten federasyon son 2 senedir hangi spor kulüplerine hangi malzeme yardımlarını yapmıştır ? Belgeleri ile açıklarlarsa biz de sütunlarımızda kamuoyu ile paylaşırız.

Ağzı olan konuşuyor

Son zamanlarda bedensel engelliler camiasında belirli kişiler tarafından bazı laflar üretiliyor. Nedir bunlar ?

*Yavuz Kocaömer ampute futboluna destek olmaz. Çünkü orada tekerlekli sandalye ticareti yok.

*Habertürk’te yayınlanan, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile ilgili haberleri, federasyonun mali kongre genel kurul öncesi Yavuz Kocaömer yaptırdı . v.s….

Bunları söyleyenler

Bunları söyleyenler önce bir kendilerine bakacak. Bugüne kadar engelliler sporu için ne yapmışlar ? Ceplerinden bir kuruş para harcamışlar mı ? Yavuz Kocaömer’in cebinden, kendi kazancından, servetinden, bırakın daha öncesini son 10 yıldır engelliler sporuna verdiği paraları, bu lafları söyleyenler duyarsa dudakları uçuklar. Çünkü onların ceplerinde ‘’Akrep‘’ vardır. Yani Yavuz Kocaömer cebinden bir yığın parayı TESYEV‘e verecek, sonra o paralarla tekerlekli sandalye alıp bu sandalyelerden de komisyon alacak. Hiç düşünüyorlar mı acaba insan kendi parasını çalar mı? Bunu söyleyenler ilgili kurumlarda idarecilere nasıl yüzde 50 fazla harcırah verildiğinin cevabını öncelikle kendi vicdanlarında vermek zorundadırlar. Dünya Şampiyonası’na 12 sporcunun yanında 8 idareciyi, devletin parası ile neden götürdüklerini açıklamalılar.

Her şeyin bir zamanı var

Yavuz Kocaömer eğer bir şey yazacaksa bu gazetede ve Milliyet‘te kendi köşe ve sütunlarında her şeyi açık açık yazar. Bunun için bir başka gazeteye haber yaptırma gibi bir yanlışlığın içine girmez. Ayrıca Haberürk de böyle haberleri birileri istiyor diye yapmaz. Ama şunu da belirtelim Yavuz Kocaömer gerekirse elindeki belgelere dayanarak bu konuyu kamuoyu ile paylaşır. Her şeyin bir zamanı var.

Tavsiye

Bu lafları çıkaranlar, önce Yavuz Kocaöer’in bu ülkede engellilere ve engelliler sporuna verdiği hizmetlerin, vazgeçtim tamamından, dörtte birini verecek, ondan sonra konuşacak. Bu kafalarla, laf üreterek devam ettikleri sürece, hiçbir şey yapamayacaklarını unutmasınlar. Bugün elde edilen kısmi başarıların temelini önce bir araştırsınlar.

DUYURU Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ Minnettarlıktan daha çabuk unutulan bir şey var mıdır ? Schiller