GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

KAYBOLAN YILLAR

Yavuz Kocaömer Milliyet

Türk sporu son dört yıl içinde kim ne derse desin batıdaki gelişmelere ayak uyduramadı. Hiç kimse, “Benim dönemimde Süreyya Ayhan gibi bir Avrupa Şampiyonu çıktı. Basketbol Milli Takımımız Avrupa ikincisi oldu. Futbol Milli Takımımız Dünya üçüncüsü oldu. Galatasaray UEFA Şampiyonluğu nu kazandı ve Süper Kupa nın sahibi oldu” diye kendine pay çıkarmaya çalışmasın. Tüm ağır eleştirilere ve engellere rağmen Basketbol Federasyonu nun başarısı, her türlü engellemelere ve kişilerle uğraşma politikasından vazgeçilmemesine rağmen Futbol Federasyonu nun başarıları ve aynı şekilde Galatasaray ın ülkemizin ismini tüm dünyaya duyurması, bu kuruluşların başkanları, yöneticileri, teknik adamları ve sporcularına ait başarılardır.

Bakan olduktan sonra 11 ay süreyle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü nü vekaleten idare ettiren, o genel müdür vekilini işlerin yürümesi bakımından nasıl zor durumda bıraktığını anlamayan bir spor bakanının döneminde hep kişileri ön plana çıkararak, sistem üzerinde bir çalışma yapılmamasını hiç kimse unutmamalı.

Sidney ve Akdeniz Olimpiyatları nda alınan başarısız sonuçlardan sonra “Hesap soracağız” nutukları atanların, sonra siyasal nedenlerle önlerine gelen dosyaları bile sümenaltı etmesi hafızalardan çıkmamalı.

Mehmet Ali Şahin in spor sorumluluğunu da üstlenmesinden sonra görevinin ağır olacağı ve ne kadar zaman ayıracağını bu sütunlarda yazmıştık. Nitekim son üç ayda da Türk sporunda sadece eski Başbakan Gül e niçin verildiği belli olmayan bir devlet spor ödülünün verilmesinden başka hiçbir şey yapılmadı.

Şimdi Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü nün başında yeni bir genel müdür var. Kendisi hakkında duyduklarımız hep olumlu. Ancak tavsiyemiz, etrafına seçeceği adamlarda çok dikkatli olması. Bunlar ne partizan düşüncelerle spordan anlamayan insanlar olmalı, ne de kişisel çıkarlarını düşünen eski takımdan birileri olmalı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü nün adil, yansız, kişilere şahsi çıkar sağlamayan bir yönetime ihtiyacı vardır.