GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

‘KİMSE ÇIKARI İÇİN ENGELLİLERİ KULLANAMAZ’

TESYEV’in bursiyerlerinden Ayşe Boz’un yazdıklarını gelin birlikte okuyalım. ‘’Ben küçük bir köyde bir gözü görmeyen, diğer bir gözü yüzde 20 görebilen biri olarak doğdum. Böyle bir engelimin olduğunu 6 yaşıma geldiğimde öğrendim. Ne ailemde ne de arkadaş çevremde böyle engelli tanıdığım olmadığı için engelli kavramını hiçbir zaman tam olarak bilemedim. Yetiştirilme tarzım da bunda en büyük etken oldu.

Üniversite yılları

Üniversiteye gelene kadar bu durum devam etti. Üniversitede engelliler koordinasyon birimiyle tanıştım. Başlarda her şey güzeldi hatta TESYEV ile tanışmamda da bu birim aracı ile oldu. Ancak zamanla bu birimin bizim gibi engelliler üzerinden rant sağlayıp kendi çıkarları için bizi kullandığını gördüm. Bunları gördükten sonra birimden ayrıldım. Kullanıldığımızı hissetmem beni gerçekten çok üzdü. Hele ki bunu engellilere destek verdiğini ifade eden bir birimin yapması çok daha acı vericiydi.

Çıkar malzemesi

Daha sonra üniversitede engelliler adına çalışan bir topluluk ile tanıştım fakat bu topluluğun da birimden farklı olmadığını gördüm. Bütün bu olanlar psikolojimi bozdu. Sonuçta engelli olmak benim tercihim değildi ama insanların bizleri çıkar malzemesi olarak kullanması kabul edilmezdi. Yine de bu olanlara rağmen ben engelliler için bir şeyler yapabilme çabamı terk etmeyeceğim.

TESYEV

Kurumumuzun son toplantısında Başkan Yavuz Kocaömer`in bizlere hitaben yapmış olduğu konuşmadan sonra engelliler adına bir şeyler yapabileceğimi düşündüm. Sonuçta engelli olan arkadaşlarımızın halinden yine en iyi biz anlayabiliriz. Sözde engellilere destek adı altında kurulmuş olan toplulukların çoğunun bizim halimizden ne kadar anladığını gördüm. Ben bu konuda elimden gelen her şeyi sonuna kadar yapmak istiyorum ve bu konuda sizden destek bekliyorum. Amacım sizlerin de desteği ile engelli insanlara yardımcı olabilmek.

Ayşe Boz

yalandandayalansin@hotmail.com

Yeni Şampiyon Lahn-Dill

1 ay önce Japonya’nın Kitakyushu kentinde Tekerlekli Sandalye Basktebol Kıtalararası Kulüp Şampiyonası, diğer ismi ile Dünya Kupası maçları yapıldı. Bu yıl Avrupa’yı temsilen Almanya’ dan RSV Lahn- Dill, Avusturalya‘dan bünyesinde son dünya ve paralimpik şampiyonu milli takımlarından oyuncuların bulunduğu Perth Wheelcats, Amerika şampiyonu Dallas Mavericks ve Asya şampiyonu Japonya’dan Miyagi Max takımları katıldı. 2006‘dan beri Dünya Kupasına ev sahipliği yapan Kitakyushu kenti aynı zamanda japonya’nın engelsiz ilk şehri olma yolunda da büyük aşama kaydetti. Turnuvanın maliyeti ise 270 bin EUR (yaklaşık 550 bin Türk Lirası)

Turnuvanın sonunda tüm maçları kazanan RSV Lahn-Dill yeni Dünya Kupası Şampiyonu oldu. Final maçında Avustralya şampiyonu Perth Wheelcats‘i 63- 54 yenmeyi başardılar. Lahn-Dill antrenörü kupayı aldıktan sonra ‘’Kulübümüzde tekerlekli sandalye basketbolunun başlamasının üzerinden 20 sene geçti. Ve bugün Dünya Kupası’nı kazandık. Bu rüyadan da öte bir şey. Bunun için söylenecek bir söz yok‘’ diye konuştu. RSV Lahn-Dill, Wetzlar kentinde, belediye başkanı tarafından karşılanarak, kentin ‘’Altın Defteri‘’ne oyuncuların isimleri kaydedildi.

Galatasaray

Adı geçen Dünya Kupasını 2 kez kazanan Galatasaraylı ‘’Engelsiz Aslanlar‘’ her defasında yönetim kurulu üyelerinden bazıları ve Başkan Adnan Polat tarafından havaalanında karşılandılar. Ancak geçtiğimiz yıl kupayı alamayınca bırakın Galatasaray Spor Kulübü’nün başkanını bir tek yönetim kurulu üyesi dahi engelsiz aslanları karşılamaya gitmedi. Öylesine, yapayalnız pasaport kontrolünden geçip, sandalyelerini bile kendileri itmek veya taşımak zorunda kaldılar. Devlet büyüklerimiz de sadece birer kutlama mesajı göndererek, 2-3 defa verdikleri kabul randevusunu son anda araya giren daha önemli işler dolayısıyla iptal edip, ondan sonra da unutup gittiler. İşte Almanya ile Türkiye’ deki spor anlayışının farkı !

DUYURU Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ İnsanın yapabileceği en büyük fenalık, kendisine olan güvenini kaybetmesidir. Richard Bernedici