‘’ KİMSE ÇIKARI İÇİN ENGELLİLERİ KULLANAMAZ ‘’

TESYEV’in bursiyerlerinden Ayşe Boz’un yazdıklarını gelin birlikte okuyalım. ‘’ Ben küçük bir köyde bir gözü görmeyen ,  diğer bir gözü yüzde 20 görebilen biri olarak doğdum.Böyle bir engelimin olduğunu 6 yaşıma geldiğimde öğrendim. Ne ailemde ne de arkadaş çevremde böyle engelli tanıdığım  olmadığı için engelli kavramını hiçbir zaman tam olarak bilemedim. Yetiştirilme tarzım da bunda en büyük etken oldu.

                              

Üniversiteye gelene kadar bu durum devam etti. Üniversitede  engelliler koordinasyon birimiyle tanıştım. Başlarda her şey güzeldi hatta TESYEV ile tanışmamda da bu birim aracı oldu. Ancak zamanla bu birimin bizim gibi engelliler üzerinden rant sağlayıp  kendi çıkarları için bizi kullandığını gördüm. Bunları gördükten sonra birimden ayrıldım. Kullanıldığımızı  hissetmem beni gerçekten çok üzdü. Hele ki bunu engellilere destek verdiğini ifade eden bir birimin yapması çok daha acı vericiydi.                                                       

                                                                                Ayşe Boz

yalandandayalansin@hotmail.com

                              

1 ay  önce Japonya’ nın Kitakyushu kentinde Tekerlekli Sandalye Basktebol Kıtalararası Kulüp Şampiyonası , diğer ismi ile Dünya Kupası maçları yapıldı. Bu yıl Avrupa’ yı temsilen  Almanya’ dan RSV Lahn- Dill , Avusturalya ‘ dan bünyesinde son dünya ve paralimpik şampiyonu  milli takımlarından oyuncuların bulunduğu Perth Wheelcats , Amerika şampiyonu Dallas Mavericks ve Asya şampiyonu Japonya’ dan Miyagi Max takımları katıldı. 2006 ‘dan beri Dünya Kupasına ev sahipliği yapan Kitakyushu kenti aynı zamanda japonya’ nın engelsiz ilk şehri olma yolunda da büyük aşama kaydetti. Turnuvanın maliyeti ise 270 bin EUR ( yaklaşık 550 bin Türk Lirası )

Turnuvanın sonunda tüm maçları kazanan RSV Lahn-Dill yeni Dünya Kupası Şampiyonu oldu. Final maçında Avustralya şampiyonu Perth Wheelcats ‘ i 63- 54 yenmeyi başardılar. Lahn- Dill antrenörü kupayı aldıktan sonra ‘’ Kulübümüzde tekerlekli sandalye basketbolunun başlamasının üzerinden 20 sene geçti.  Ve bugün Dünya Kupası’ nı kazandık. Bu rüyadan da öte bir şey. Bunun için söylenecek bir söz yok. ‘’ diye konuştu. RSV Lahn-Dill  , Wetzlar kentinde , belediye başkanı tarafından karşılanarak , kentin ‘’ Altın Defteri ‘’ ne oyuncuların isimleri kaydedildi. 

                                      

Adı geçen Dünya Kupasını 2 kez kazanan Galatasaraylı ‘’ Engelsiz Aslanlar‘’  her defasında yönetim kurulu üyelerinden bazıları ve Başkan Adnan Polat tarafından havaalanında karşılandılar. Ancak geçtiğimiz yıl kupayı alamayınca bırakın Galatasaray Spor Kulübü’ nün başkanını bir tek yönetim kurulu üyesi dahi engelsiz aslanları karşılamaya gitmedi. Öylesine, yapayalnız pasaport kontrolünden geçip, sandalyelerini bile kendileri itmek veya taşımak zorunda kaldılar. 

Devlet büyüklerimiz de sadece birer kutlama mesajı göndererek ,  2-3 defa verdikleri kabul randevusunu son anda araya giren daha önemli işler dolayısıyla iptal edip, ondan sonra da unutup gittiler. İşte Almanya ile Türkiye’ deki spor anlayışının farkı ! …

GÜZEL SÖZ 

İnsanın yapabileceği en büyük fenalık, kendisine olan güvenini kaybetmesidir. / Richard Bernedici