GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
KIŞ OYUNLARINA DAİR
| Milliyet

KIŞ OYUNLARINA DAİR

Zamana direnen Çin Seddi gibi, Pekin 2022 Paralimpik Kış Oyunları’nın başarısı da anıtsal bir başarı olarak hafızalara kazınacak!

Oyunlarla ilgili olarak en dikkat çekici konu, ev sahibi Çin’in yeniden canlanmasıydı. PyeongChang 2018 Kış Oyunları’nda sadece bir madalya alan Çin, ev sahipliği yaptığı 2022 Oyunları’nı 18 altın, 20 gümüş ve 23 bronz olmak üzere toplam 61 madalya ile tüm zamanların en iyi rekorunu kırarak tamamladı.

Ülkelerindeki krizin durumlarını etkilemesine izin vermeyen ve 11 altın, 10 gümüş, 8 bronz olmak üzere 29 madalya ile ikinci olan Ukrayna’dan da yürekli bir çaba geldi.

Çin’in zaferi, önümüzdeki yıllarda paralimpik sporların dinamiklerini açıkça değiştirecek ve son derece rekabetçi hale getirecek.

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Başkanı Andrew Parsons da Pekin 2022 Paralimpik Kış Oyunları’nın başarısını ‘Paralimpik Hareket’in nezdinde büyük bir hamle olarak özetledi. Parsons, “Pekin 2008 ‘Paralimpik Hareket’in büyümesinde yeni bir dönem açtıysa, Pekin 2022 de Paralimpik Kış Oyunları için yeni bir şafağa işaret etti” dedi.

Pekin 2022’de toplam olarak 46 ülke sporcuları mücadele etti. Oyunlarda Azerbaycan, İsrail ve Porto Riko ilk kez yer alırken, Lihtenştayn, Estonya ve Letonya, Lillehammer 1994, Salt Lake 2002 ve Torino 2006’dan bu yana ilk kez geri döndüler.

PyeongChang 2018’e katılan yedi ülke ise Pekin’e delegasyon göndermedi. Bunlar; Ermenistan, Bulgaristan, Kuzey Kore, Sırbistan, Tacikistan, Türkiye ve Özbekistan’dı. Bunlara ek olarak, Rusya ve Beyaz Rusya’nın girmesi ise yasaklandı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk günü olan 24 Şubat 2022’de Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Rusya tarafından Olimpiyat Ateşkesi’nin (Olimpiyatların başlangıcından Paralimpiklerin sonuna kadar süren) ihlalini kınadı. IPC Başkanı Andrew Parsons da, Ukrayna takımını Pekin’e götürmenin ‘Mamut bir meydan okuma’ olacağını belirtti.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı’nın (WADA) yaptırımları nedeniyle, Rus bayrağının Aralık 2021’e kadar uluslararası spor etkinliklerine katılması zaten yasaklanmıştı ve sporcular başlangıçta Rusya Paralimpik Komitesi (RPC) adı altında Pekin 2022’ye katılacaklardı.

28 Şubat 2022’de IOC, ayrıca Rus ve Belaruslu sporcuların herhangi bir uluslararası spor etkinliğine katılmasına izin verilmemesi çağrısında bulundu. 2 Mart 2022’de de IPC, Rus ve Belaruslu sporcuların Paralimpik bayrağı altında bağımsız olarak katılmalarına izin verileceğini ve sonuçları madalya sıralamasında sayılmadığını açıkladı.

Oyunları boykot etmekle tehdit eden birkaç ülke tarafından yapılan eleştirilerin bir sonucu olarak, IPC bu kez 3 Mart 2022’de daha önceki kararlarını tersine çevireceklerini, Rus ve Belaruslu sporcuların 2022 Pekin Kış Paralimpik Oyunları’nda yarışmalarını yasaklayacaklarını duyurdu. Buna karşılık, Vladimir Putin’in basın sekreteri Dmitry Peskov, karar için IPC’yi kınadı, ancak sonuç değişmedi; spor savaştan daha güçlü olduğunu bir kez daha kanıtladı.