GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

KISA KISA

İslam Birliği Teşkilatı’na üye olan 57 ülkenin katıldığı İslami Dayanışma Oyunları 2021’de İstanbul’da düzenlenecek. Bu konuda Gençlik ve Spor Bakanlığımız gerekli komisyonları kurdu. Önemli olan hangi engelli branşlarının dahili olacağı ve bu konuda yapılacak hazırlıklar. İlgili federasyonlara bırakılırsa 2021 senesinde engelli sporları konusunda İslami Dayanışma Oyunları’nda zorlanacağımız kesin. 

Uluslararası Paralimpik Komitesi Genel Kurulu 7-9 Eylül’de Abu Dabi’de yapılacak. 161 üye ülkenin büyük çoğunluğunun katılacağı Genel Kurul da 12 senedir başkanlığa devam eden İngiliz Sir Philip Craven görevini bırakacak. Göreve adaylar belli değil. Türkiye olarak bu Genel Kurul da muhakkak Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC ) Yönetim Kuruluna bir üye sokmamız çok önemli. Bunun içinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın koordinasyonunda gösterilecek adayla ilgili uluslararası önemli bir çalışma yapılması gerekiyor. Dost üye ülkelerin yanında, pek ilişkimiz olmayan ülkeler de ziyaret edilerek adayımızın tanıtılması gerekiyor. Aksi halde yönetim kuruluna bir üye seçtirmek çok da kolay değil. 

Engelliler sporunda önemli bir yeri olan ve iyi bir geçmişi olan Almanya, son senelerde hiçbir adayını yönetim kuruluna sokamadı. Bu da Almanların bu konuda uluslararası platformda ne kadar etkisiz olduklarının bir başka göstergesi. Önümüzdeki haftalarda Gençlik ve Spor Bakanı’mız Sayın Akif Çağatay Kılıç’dan randevu alarak, bu konuda kendisinin görüşlerini öğreneceğiz.

18-30 Temmuz tarihleri arasında Samsun’da 23. İşitme Engelliler Olimpiyatları yapılacak. Umudumuz rekor sayıda katılım ile bu oyunların yapılması.