GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

KISA KISA

24 Ekim 2017 Salı akşamı HaberTürk’te, yaklaşık 2 saat, Fatih Altaylı’nın “Teke Tek” programına Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı oyuncularımızdan Murat Emrak ve Ferit Gümüş ile birlikte konuk olduk.

Belki de engelli sporları ve engelliler ile ilgili yapılan en uzun programdı. Sizlerden yüzlerce mesaj aldık. Aralarında bir-iki tane klavye delikanlısı da her zamanki gibi oldu tabii. Onları ciddiye almıyoruz Allah’a havale ediyoruz. Allah yardımcıları olsun.

Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan, ortaya çıkan tüm belgelere rağmen, henüz daha bir özveri göstererek istifa mekanizmasını kullanmadı. Yaptığı tek şey, Erkek Goalball Takımı Antrenörü olan oğlunu, milli takım antrenörlüğünden aldı, federasyonda çalıştırmaya devam ediyor. Bu konuda, görme engelli sporculardan kimin hesabına, ne kadar paralar yatırıldığına dair elimizde belgeler var. Bir gün bize sorulursa onları ibraz ederiz.

Tekerlekli sandalye basketbol kulüplerinden Kırklareli, Dörtyol, Yaşamboyu Engelliler ve Kocaeli takımları liglerden çekildi. Nedeni ise; federasyonun yeteri kadar destek vermediği, sponsor sıkıntısı ve bulundukları yörelerdeki diğer kurumların kendilerine destek olmaması… Bu kulüpler bin bir zorlukla kuruluyor, Anadolu takımlarından milli takıma kadar  yükselen oyuncularımız çıkıyor. Sonra onlar Avrupa Şampiyonu oluyorlar, Dünya üçüncüsü oluyorlar ama gereken ilgi gösterilmiyor.

Bunun çözümü de Spor Genel Müdürlüğü’nün bu federasyonları layıkıyla denetlemesinin altında yatıyor.