GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

KİŞİSEL BİR SORUN OLAMAZ

Konuyu anlamamış bazı kişiler şöyle diyor: Yavuz Kocaömer, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener ile kişisel sorunlarını gazetelere taşıyor. Ne alaka? Yavuz Kocaömer’in, adı geçen Uğur Erdener ile ne kişisel sorunu olabilir? Kendisini hayatında iki defa görmüş, birincisinde tanışmış, ikincisinde de Sayın Başbakanımızın 2020 İstanbul Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na adaylığımız için yaptığı basın toplantısında 3-4 dakika konuşmuştur. Bu sırada, bu şahsın, olimpiyatlar ve paralimpik oyunları konusundaki görüşleri anlaşılmış. Kendisinin engelliler aleyhine negatif ayrımcılık yaptığını gözlemlemiş, daha sonra bu konu ile ilgili bu sütunlarda görüşlerini ve bu konudaki dünyadaki gelişmeleri anlatmıştık. Eğer Yavuz Kocaömer’in bu kişiyle özel bir sorunu olsaydı, onunla ilgili başka haberler ve yorumları da bu köşeye taşırdı. Örnek mi?

Rektör A.Ş.

Bu başlık 26 Eylül 2011’de Takvim Gazetesi’nde sürmanşetten verilmiştir. Haberde aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Rektörü olan Uğur Erdener’in kendi adına bir şirket kurduğu , başına da Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı Abdullah Topaloğlu’nu getirdiği belirtilmektedir. Uğur Erdener’ in , bu şirket üzerinden Hacettepe Hastanesi içinde ve civarında 10 adet büfe, cafe, medikal malzeme satış yerini ve pastaneleri işletmesi konu edilmiştir. Haber , Takvim Gazetesi’nde çıkınca Uğur Erdener Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan istifa edip, yerini Sezer Kutluk’a bırakmıştır. Bu ve bunun gibi belgelerle kanıtlanan daha birçok olay…

Bilinmelidir ki Uğur Erdener ile ilgili bu dosya, Takvim Gazetesi’nde yayınlanmadan çok önce tarafıma gönderilmiş, konularımızla ilgisi olmadığı için gazete sayfalarına taşınmamıştır. Artık konu kamuoyuna mal olduğu için yazmakta sakınca görmedik. Tekrar etmekte fayda var, Yavuz Kocaömer’in kimse ile kişisel sorunu yoktur. Ama engelliler ve engelliler sporu konusunda kim bilip bilmeden konuşur, havalara girerse, onun da cevabını her ortamda en sert şekilde alır.

Dünyaca tanınmış engelliler

H.İbrahim Sarıkaya kardeşimiz yüzde 55 görme engelli. ‘’ Dünyaca Tanınmış Engelliler ‘’ , Bilge kültür Sanat’ tan geçtiğimiz Eylül ayında çıkan yeni kitabının adı. Kitabı okursanız , özgeçmişini incelediğinizde , bugüne kadar yaptıkları için şaşıracağınıza eminim. Kitapta , Türkiye’ de ve dünyada başarılı olmuş engellilerin hayat hikayeleri, yaşadıkları var. Aksak Timur’ dan, Neyzen Teyfik’ e, Aydın Menderes’ ten Ludwig von Beethoven ‘ a , Stephen Hawking’ den , David Paterson’ a kadar ilginç yaşam öykülerine tanık olacaksınız .

Bir küçük eleştiri

130 sayfalık kitabın neredeyse 25 sayfası AK Parti eski milletvekili Lokman Ayva ‘ ya ayrılmış. Belli ki aralarında eskiye dayanan bir dostluk var. Engelli olup da bu yaşamda başardıkları konusunda Lokman Ayva’ dan çok daha ileride olan bazı engellilerin birer sayfa ile geçiştirilmesi bizim içimize sinmedi. Ama engellilerin neler yapabildiklerine, nerelere gelebildiklerine, onlara olanak tanınırsa neleri başarabileceklerine örnek olması bakımından mutlaka okunması gereken bir kitap.

DUYURU

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesindeki ‘’Yazarlarımız ‘’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz

Güzel Söz

Azla mutluluk çokla didişmekten iyidir. Denis Diderot