GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

KISKANMAYIN

Sevgili okuyucularım, bu hafta da sizlerle engelliler camiasını ilgilendiren bazı haberleri paylaşacağız

Diriliş

‘’ Merhaba Yavuz Ağabey , minnetimi göstermek için size bir hediye vermek istiyorum. Hediyem içten bir sevgi olacak. Çalışmalarınızı 5 yıldır basın yoluyla takip ediyorum. Engellilerle ilgili , hükümetlerin yanlış politikalarını, toplumun görmezlikten gelişini, kamuoyunun duyarsızlığını fark ederek bizlerin sesi ve kulağı oldunuz. Sessiz yüreklerdeki sıkıntı ve sorunları dinlediniz, imkanlarınız doğrultusunda çözüm aradınız , derman oldunuz. İkinci plana itilmiş, içine kapanık, en önemlisi eğitimden uzak, sormayan, sorgulamayan ve kendini ifade edemeyen engelli topluluğunu kamuoyuyla paylaştınız. Topluma, kendini ifade edemeyen bireylerin kişisel özgürlüklerinin olmadığını anlattınız. Bizlere, mutluluğu başkalarına yardım ve hizmet ederek elde edileceğini gösterdiniz. Sizden hiçbir karşılık beklenmeden, yapılan yardım ve iyiliklerin gerçek sevgi olduğunu öğrendik. Sizi bilen ve çalışmalarınızı yakından takip edenler, engelliler konusunda büyük ıslahatlar yaptığınızı, bu yola baş koyduğunuzu, engelli ve engelli aileleri ile toplumun , kamuoyunun sevgisini kazandığınızı, bütün olumsuzluk ve sıkıntıların üstesinden yalnızca bu sevgi sayesinde geldiğiniz bizlerce bilinmektedir. Engelliler camiasında son yıllarda büyük bir diriliş görüyorum. Bunda gerek vakfınız (TESYEV) gerekse şahsi girişimlerinizin payı yadsınamaz derecede büyüktür. Bu satırları yazarken, ne bursiyeriniz olarak, ne de engelli olarak yazıyorum. Bir insan , bu ülkenin evladı olarak yazıyorum. Bizde marifet iltifata tabidir. Sizi yazmak hem zor, hem de güzel. Zorluğu, sizi anlatan sözcükleri bulamayışım. Güzel tarafı ise güzel bir insanı anlatmaya çalışmam. Bazen düşünüyorum da, Allah bize de güzel işler yapmayı, toplum tarafında sevilip, sayılmayı nasip eder mi ? ‘’ Saygı ve sevgilerimle.

Ali Asker KOÇAKMKÜ. Vet. Fak. Son Sınıf ÖğrencisiKıskanmayın

Bu mektubu okuyan ve yaklaşık 10 yıldır engelliler konusunda verdiğimiz hizmetleri hiçe sayma terbiyesizliğini gösteren bazı engelli kuruluşlarının yetkilileri şimdi de ‘’ Kendi reklamını ‘’ yapıyor diyeceklerdir.Desinler. Bugüne kadar sizlerden gelen çok sayıdaki benzeri mektubu yayınlamamaya özen gösterdik. Ama bundan sonra kötülükleri yazılırken, iyilikleri de atlamayacağız.

‘’ Kalas müdürler ‘’

12 Temmuz 2007 ‘ de NVT ‘de Okan Bayülgen’in son seçim programı ‘’ Bu Sizi İlgilendiriyor ”. Konuklar , Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, engelli kardeşimiz Gülçin Erdiş ve Ak Parti Milletvekilimiz Lokman Ayva .

Engelli çocuklarımızın okullarda yaşadıkları zorluklar konuşuluyor. Lokman Ayva söz alarak ‘’ Bugün engelli çocuklarımızı okullara kabül etmeyen müdürler var ’’ deyip yutkunuyor. Ardından da ‘’ Neyse , ağır kelime kullanmayayım ‘’ diyor. Okan Bayülgen araya girerek ‘’ Kullanabilisiniz ’’ diyor. Lokman Ayva ‘’ Bunlara ‘’ KALAS ‘’ diyecektim de ‘’ diyor. Stüdyoda sessizlik oluyor. Okan Bayülgen önüne bakıyor ve Lokman Ayva konuşmasına devam ediyor.

Milletin vekili

Ne olursa olsun milletvekili seçilmiş birinin , yanlış bir davranışı bile olsa, okul müdürüne ‘’ Kalas ‘’ demesi kabül edilebilir bir durum değil. Acaba Lokman Ayva kendisi için benzer sözler söylense ne yapardı ? Ama bunu ilk defa yapmıyor. Bazı engelli kuruluşları için ‘’Bunlar pislik böcekleridir’’ diyen , bir başka konuşmasında ‘’ Ben adamı döverim ‘’ diye söze başlayan, bu satırların yazarına ‘’ Yavuz Kocaömer zavallıdır ‘ ‘ yazıp internet üzerinden yayınlayan bir milletvekilinden başka bir şey beklemek mümkün değil. Umarız, yanlışlarından ders alır , yeni dönemde diline hakim olur ve sadece kuruculuğunu yaptığı Beyaz Ay Görme Engelliler Derneği veya Fiziksel Engelliler Vakfı’nı değil , tüm engelli camiasını kuçaklamak mecburiyetinde olduğunu anlar.

DUYURU TESYEV ve JANDARMA Bölge Komutanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Engellilere Bilgisayar Kursu eylül ayında İstanbul’da başlayacaktır. Katılmak isteyen engelliler TESYEV’in ( 0 212 ) 274 10 32 – 274 11 71 no’lu telefonlarına başvurabilirler.

GÜZEL SÖZ Kelimelerin gücünü anlamadan, insanlarin gücünü anlayamazsınız…. Konfüçyüs