GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

KOCAÖMER’İ SEVMEYENLER

Bundan birkaç yıl önce Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız, müşterek bir dostumuza şöyle diyor: “Yavuz Kocaömer’i de sevmeyenler var.” Zamanın spor bakanını çok iyi anlarız. Çünkü onun çevresindekiler gerçekten bu satırların yazarını sevmezler. Lafı uzatmadan bunların hangi gruplara dahil kişiler olduğunu sıralayalım.
 Engellilerden ve spordan sorumlu, görevlerini yapmayan veya yapıyormuş gibi gözüken bakanlarımız.
 Bu bakanlarımızın basın danışmanları.
 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nde yıllarca sadece siyaset peşinde koşup hiçbir işe yaramayan muhtelif kademede çalışanlar, “Gelen ağam, giden paşam” diyenler.
 Görevini yapmayan, bulundukları illerde engellileri düşünmeyen, abuk sabuk konuşan, hatta milli takımların kendi illerinde kamp yaptığı zamanlar, sanki bir şey yapıyorlarmış gibi kitabına uydurup harcırah alan Gençlik ve Spor İl Müdürleri.
 Engellilerin sırtından para kazanan ve onları istismar eden engelli ve engelsiz kişiler.
 Laftan başka bir şey üretmeyen federasyon başkanları ve yönetim kurulu üyeleri.
 Engellilerle, sadece ilgilenmiş olmak için ilgilenen belediyeler.
 Engelli sporlarını, defalarca anlatmamıza rağmen, hâlâ bu sporların “Dandik” olduğunu düşünen, hasbelkader spor teşkilatında yönetici olmuş kişiler. 

Bu görevlerdekilerin bizi sevmemesi kadar doğal bir şey olamaz. Çünkü biz çoğunlukla onların tekerlerine ‘Çomak’ sokarız. Onları yazılarımızla Türkiye’ye tanıtırız. Yanlışlarını yazarız. Ayrıca bizi sevip sevmemeleri de önemli değil. Sevmeyen 100 kişi ise, sevenlerimizin yüz binler olduğunu biliyoruz ya, o da bize yeter. Önemli olan bizi değil, itiraf edemeseler bile yaptığımız işleri sevmeleri

Not: Bu yazı 4-5 sene önce bu sütunlarda yayınlandı. Arada geçen süre içinde Yavuz Kocaömer’de bir değişiklik yok. Bu arada yukarıdaki bizi sevmeyenler 2 kez değişti. Gelenlerle, gidenler arasında maalesef bir fark yok!

—-
Dr. Trawinski, hiçbir maddi karşılık beklemeden tekerlekli sandalye basketbol antrenörü seminerleri için dördüncü kez Türkiye’ye gelmişti. Alman spor adamı 17 Ağustos 1999 depreminde hayatını kaybetti. O zamandan beri Dr. Trawinski için turnuvalar düzenleniyor. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF), Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin (TMPK) organizasyonunda ilk turnuva 2001 yılında yapıldıktan sonra, 2 yılda bir yapılmasına karar verildi; 2003, 2005, 2007 ve 2009’da organize edildi. 2011 yılında zamanın Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Yönetim Kurulu uygun görmediği için bu turnuva yapılamadı. 2014 yılındaki turnuva ise, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İspanya, İtalya ve Kanada’nın katılımı ile küçük bir dünya şampiyonası haline geldi. Tekerlekli sandalye basketbolumuza katkıda büyük emeği olan bu Alman spor adamını 2016 yılında yeni bir turnuva ile anmak gerekiyor. 2016 Rio Paralimpik Oyunları da göz önüne alındığında şimdiden planlamasının yapılması gerekir diye düşünüyoruz. TESYEV ve TMPK bu konuda destek vermeye hazırdır. Yeter ki Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bu vefalı davranışı devam ettirmek istesin. Öte yandan, yine TBESF ile TESYEV’in müşterek 2 yılda bir düzenledikleri, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı rahmetli Sinan Erdem için düzenlenen turnuvanın da bu sene yapılmadığını hatırlatmak isteriz. Önümüzdeki Avrupa Şampiyonası dolayısıyla bu saatten sonra yapılamayacağı da ortadadır. Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun ‘Vefa’ konusunda daha duyarlı davranması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu dünya kimseye kalmıyor.