GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

KOCAÖMER ZOR ADAM

Yavuz Kocaömer aşağıda vereceği bir kaç örnekte, ters ve sert davranıyorsa, kendisi gerçekten zor bir adamdır.

-Bir federasyon başkanı, önümüzdeki seçimlerde, kendisine “ceketimi assam seçilir” diyerek terbiyesizliğini ve camiasına olan saygısızlığını dile getiriyorsa, Yavuz Kocaömer’den gerekli cevabı alır. Çünkü Yavuz Kocaömer zor adamdır.

-Bir federasyonda, bir genel sekreter defalarca paralı işlerde ve sözlü cinsel taciz suçundan temyiz edilemez şekilde mahkum edilmesine rağmen halen görevine devam ediyorsa, Yavuz Kocaömer bu olayın üzerine gittiği için zor adamdır.

-Bazı federasyonların antrenörleri, Paralimpik Oyunları’nda madalya şansı olan sporcularına, oyunlardan önce boş senet imzalatıp, onların muhtemelen kazanacağı ödüllere göz koymuşsa ve Yavuz Kocaömer bu işin üzerine gidiyorsa, tabii ki zor adamdır.

-Bir vakıf, Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda derece alan sporculara, ödül vereceğini ilan ederken, engelli ve engelsiz sporcular arasında, engelli sporcular aleyhine insan haklarına aykırı bir eşitsizliği ortaya koyuyorsa ve Yavuz Kocaömer gereken cevabı veriyorsa, gerçekten zor adamdır.

-Spor yetkililerinden bazıları engelli sporu konusunda hiçbir bilgisi olmaması ve öğrenmek istememelerine rağmen, bu konuda bilgisizce abuk sabuk konuşuyorlarsa ve en sert cevabı Yavuz Kocaömer’den alıyorsa, zor adamdır tabii ki.

Yukarıdaki örnekleri daha da çoğaltmak mümkün… Ülkemizde, engelliler konusunda negatif ayrımcılık yapan kurumlar ve yetkilileri ortaya çıktıkça, Yavuz Kocaömer de “huysuz ve zor bir adam” olmaya devam edecektir.

Kendisi için önemli olan, insanların arasındaki eşitliktir. Engellilik bir aşağılayıcı durum değil. Şişmanla zayıf, uzun ile kısa boylu vs. gibi insanlar arasındaki farklılıkların bir başka çeşididir.

Bunu da özellikle ilgili yetkililer öğrenene kadar Yavuz Kocaömer “huysuz ve zor adam” olmaya devam edecektir. İsteyen istediği kadar konuşsun…

NOT: Bu yazıyı yaklaşık 3 sene önce bu sütunlarda yayınlamıştık. Maalesef aradan geçen 3 senedir Kocaömer “huysuz ve zor adam” olmaya devam ediyor!

  05.05.2019 Milliyet Gazetesi