GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
KÖPRÜLER MOR RENGE BÜRÜNECEK
| Milliyet

KÖPRÜLER MOR RENGE BÜRÜNECEK

Bu haftaki yazımız Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Genel Sekreteri sevgili İbrahim Gümüşdal’dan…

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) başta Paralimpik Oyunları olmak üzere engelli sporlarını düzenleyen ve yöneten bir kuruluştur. IPC, sportif görevlerinin dışında engelli ve engellilik konularında daha birçok etkinliğe imza atmaktadır. Bunlardan biri de “We The 15” sloganıyla dünya gündemine gelecek olan kampanyadır. Bu kampanyanın amacı yeryüzünde yaşayan ve dünya nüfusunun yüzde on beşine tekabül eden 1 milyar engelli bireyin Birleşmiş Milletler Engelli Bireyleri Hakları (CRPD) sözleşmesini çerçevesinde dünyaya duyurmaktır.

Bu kampanyaya mevcut  paydaşlara ek olarak Special Olympics, Invictus ve İşitme Engelliler Olimpiyatı kuruluşları katılarak paydaş sayısı yirmiye ulaşmıştır. Bilhassa son anılanlar ve IPC tarihlerinde ilk defa dörtlü ortak olarak iş birliğine gitmişler ve bu kampanyanın 2030 yılına kadar yılda en az bir kere olmak üzere önemli ana sportif organizasyonlar öncesi  devam ettirilmesine karar vermişlerdir.

Pandeminin engelli bireyleri orantısız şekilde etkilediği bir zamanda Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları, Paralimpik hareket için çok önemli bir tarihtir.

Bu nedenle  ilk olarak 19 Ağustos 2021 Perşembe günü başlatılacak kampanya için geçtiğimiz aylarda IPC tüm üyelerinden bu etkinliğe konu olabilecek 50 ikonik sembol yapı önerilerini IPC’nin ilgili jürisine göndermelerini istemiştir.

Bugüne kadar IPC tarafından düzenlenen değişik konulardaki birçok etkinliklere aday gösteren Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, bu kampanya için de “Kıtaları birleştiren insanları da birleştirir” sloganıyla İstanbul boğaz köprülerini IPC’ye önermiş ve bu öneri IPC jürisi tarafından memnuniyetle onaylanmıştır. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden alınan izinle 19 Ağustos 2021 Perşembe günü Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri dünya engellilerini temsil eden mor renkte ışıklandırılacaktır.

Dünya lansmanının yapılacağı 19 Ağustos günü 90 saniye süreli bir tanıtım filmi tüm yazılı, görsel ve sosyal medya kanallarında gösterime girecek olup duyarlı insanlardan bu tür haber ve görselleri kendi sosyal medya hesaplarından paylaşımları beklenmektedir.

Ne tesadüftür ki, boğaz köprülerimiz mor renkte ışıldarken Paralimpik kafilemizin de Tokyo yolculuğu aynı saatlerde başlamış olacak. Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’na katılmanın, bilhassa içinde hala yaşadığımız pandemi döneminde ne kadar zor şartlar altında gerçekleştiğini hepiniz takdir edersiniz. Bize göre bu kardeşlerimizin boyunlarına takılan Tokyo 2020 akreditasyon kartı bile başlı başına bir madalyadır.

İnanıyoruz ki, birçok sporcumuz dönüşlerinde akreditasyon kartlarını madalyalar  ile değiştireceklerdir.