GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

Küçücük Yüreğime Sığmıyor Bu Sevdalar

Küçücük Yüreğime Sığmıyor Bu Sevdalar Posta

Yavuz Kocaömer Posta

Bir süre önce Günaydın da Yüksel Altuğun köşesinde , yukarıda adını yazdığım şiir kitabından haberdar oldum. Hemen bir tane aldım ve bir solukta okudum. Şiirlerin yazarı ise Ömer Kalbaz .

Ömer Kalbaz , Eskişehirde yaşıyor. 17 yıldır Eti Şirketler Grubuun bir kolu olan Eti Pazarlama ve Sanayi A.Ş. de ambar sorumlusu olarak görev yapıyor.

1987 yılında eşi Baharla yaşamını birleştirmiş. Bu sene liseye başlayacak Gökçe Nazlı isimde bir kızı ve 4 yaşındaki Yiğit Ulaş isminde bir oğlu var. Yiğit , kalbinde üç yırtıkla dünyaya gelmiş. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü Gelişimsel Yetersizlik Uygulama Birimide eğitim görüyor.

İlham Kaynağı

Ömer Kalbazın yazdığı şiirlerin ilham kaynağı da işte bu küçük Yiğit Ulaş. Ömer Kalbazla yaptığım telefon görüşmesinde bana şunları söyledi : \ Yiğit Ulaşın bu şekilde aramıza gelişi yüreğimi öylesine yaktı ki sormayın. Buna alışmam epey zaman aldı. Buna bir de toplumumuzun genel bir alışkanlığı olan \ acıları uzaktan seyretme\ düşüncesi de eklenince , yüreğimdeki ateş iyice alevlendi. Derken bir gün nasıl olduğunu anlayamadan şiirler yazmaya başladım. Yazdıkça acılarımın azaldığını gözlemledim. Sonra bir de baktım ki şiirler çoğalmış, çoğalmış .\

Kitap bastırmak

\ Ama bir kitap çıkarmak sonuçta para gerektiriyordu. Uzun zaman kendime bir sponsor aradım. Ama her kapıdan \ Yok \ larla çevrildim. Bazen öyle umutsuzluğa kapılıyordum ki sormayın . Derken kısa bir süre önce Allah bana bir gönül insanını tanıma şansı verdi. Patronumuz Firuz Kanatlıın kızı Aydan Kanatlı Hanımefendiyi . En son ona çıktım. Konuya o kadar hassas ve duyarlı yaklaştı ki , aynı gün kitabın basılmasına karar verdi. \

Gelirler Özel Eğitime

Ömer Kalbaz devam ediyor. \ Kitabımı elime aldığım ilk an ağlıyordum. Yüzümde hiç tanımadığım, isimlerini dahi bilmediğim insanlar için küçük bir şey yapmış olmanın gururu vardı. Gelen tepkiler ise oldukça sevindiriciydi. Ve kitabımın gelirini Yiğit Ulaşın okulunda eğitim alan ( kendi deyimimle ) \cennetin küçük çocuklarına \ bağışlamam gerektiği yönünde bir karar aldım.

Küçücük yüreğime…

\ Küçücük Yüreğime Sığmıyor Bu sevdalar \ kitabını kitapçılarda bulmanız mümkün. Okuyacağınız şiirler de kendimizden , bizlerden birer parça görebileceğinize emin olabilirsiniz. Bu şiirler okuyup da ağlamak için değil. Bu şiirler , duygusal bir babanın yaşadıklarını anlatan , gözlemlerini ve özlemlerini kucaklayan şiirler.

Bu arada Ömer Kalbaz yeni çıkaracağı kitabına koyacağı bir şiiri de aşağıda sizlerle paylaşmak üzere bize göndermiş.

Kitaptaki şiirleri mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Hatta yalnız okumakla da kalmayın. Duygularınızı yazın. Burada hep birlikte paylaşalım.

Kitabı bulamadığınız takdirde ( 0- 222 ) 236 08 92 den dahili 100 numarayı çevirerek Ömer Kalbazdan da temin etmeniz mümkündür.

BİR ANA GÖRDÜM

BugünBir ana gördüm yolda Sırtında, sırtında hayatın anlamını taşıyorduSanki, sanki yaşarken cennete koşuyordu Bir ana gördüm bugün

Yüzünde, o gül yüzünde Hiç eksilmeyen şükrü ve sabrıylaSanki Akabeyi aşıyordu…!Oğluydu sırtına yüklediğiKim bilir neler vardı o ana yüreğinde Kimselere diyemeyip , hep içinde sakladığı Bir ana gördüm bugünSanki bir savaşta Ve cepheye sırtında mermi taşıyordu Ağlamanın ayıbıyla örülü gözleriyle Dönüp, dönüp yavrusuna bakıyorduSöz bitti güzel annemYitirdim dilimdeki tüm sözcükleriÖyle derindi ki gözlerindeki manaÖyle bir ateş bıraktındı şimdi cana\ Korkma , eğme başını Ben senin ananım, komam seni acılara \ deyipSessizce yavrusunun yüreğine akıyordu Bugün bir ana gördümVe artık nerede bir ana görsem İçimi söndüremediğim bir ateş yakıyordu.