GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

KÜTAHYA’ DA BİR VALİ

Sevgili okuyucularım, bu hafta da sizlerle engelliler camiasını ilgilendiren haberleri paylaşmaya devam ediyoruz.

‘’ Ah be hayat ‘’

Bir süre önce Kırşehir’in Çiçekdağ ilçesinden bir mektup aldım. Mektup sahibi E.E. ‘’ Öyle güzel bir köşenin sahibisiniz ki , o yazılar sayesinde ‘’ Bir gün hepimiz engelli adayı olabiliriz ‘’ lafını yüreğime kazıdım. Bir süre önce otobüste giderken iki engelli insanımızı görünce çok etkilendim. Hiç kimse engelli olmadan engelin ne olduğunu , hiç kimse ölüm olmadan acının değerini, hiç kimse hayatı gerçeği ile yaşamadan doğrusunu bulamaz. Lütfen bu köşenizi bırakmayın , hep yayınlansın. Çünkü o zaman hayatta ne olacağımızı ve ne zaman varla yok arasında kalacağımızı kimse bilemez ‘’ .

‘’ İhtiyacınız olursa ‘’

‘’ Eğer bir gün ihtiyacınız olursa seve seve yardıma hazırım. Öğretmen değilim. Ama hem öğrenip hem öğretebilirim’’ diyor bu okurumuz. Zarfın içinden ayrıca 10 YTL çıktı. Bu sevgili okuruma teşekkürlerimi sunuyor, onun gibi insanlarımız sayesinde bu ülkede üstesinden gelinmeyecek sorun olmadığına inanıyorum. Bir de kendisinden ricam olacak. Bu okurum bize adresini bildirirse 10 YTL ‘lilk bağışının makbuzunu en kısa zamanda kendisine göndereceğiz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’ndan

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü 3 Ekim 2007 tarihinde bir genelge yayınladı. Buna göre; belli koşullara uyan bedensel engelliler bundan böyle akülü tekerlekli sandalyelerini devletten alabilecekler. Birim fiyatı 1.700 YTL olarak belirlenmiş.

Omurilik Felçlileri Derneği

Akülü tekerlekli sandalye konusunda büyük bir özveri ile kampanyalar yapan (OFD ) Omurilik Felçlileri Derneği sonunda amacına ulaşmış gözüküyor. Uygulamada belki başlangıçta bir takım aksaklıklar çıkacak . Ancak devletimiz akülü tekerlekli sandalye konusunda da engellilerimize sahip çıktığını böylece gösterdi.

Konu ile ilgili büyük çabalar gösteren Omurilik Felçlileri Derneği’ne de bir teşekkür borcumuz var.

Örnek Vali

Geçtiğimiz yıl Giresun’a yaptığımız ziyarette kendisiyle tanışma fırsatımız olmadı. Ancak Giresun Emniyet Müdürü Ahmet Tekin Akın ‘dan kendisinin engelliler konusundaki duyarlılığını hep dinledik. Şimdilerde bu valimiz Şükrü Kocatepe , Kütahya’da görevli .

Bir mektup

Geçtiğimiz günlerde tekerlekli sandalye basketbol antrenörü Oğuz Kav’dan bir mektup aldık. Oğuz Kav mektuba vali Şükrü Kocatepe’nin kendisine yazdığı mektubun bir suretini de eklemiş. Vali Şükrü Kocatepe Engelliler Derneği’ni Kütahya’da ilk ziyaret eden vali olduğunu öğrenince epey şaşırmış. Spor kulübü olmadığını duyunca hemen kurulmasını istemiş. Kısa zamanda tekerlekli sandalye basket takımını da oluşturacakmış. Sakatlar Derneği’nin kullandığı bir binayı vali beğenmemiş ve derneğe eskiden Kütahya Spor’un kullandığı lokali tahsis etmiş. Bu arada Kütahya Spor Başkanı ise engelli sporcuların faaliyetlere katılabilmesi için valinin ricası üzerine bir minibüs bağışlamış.

Saymakla bitmez

Kütahya Valisi’nin engelliler konusundaki kısa sürede yapmaya çalıştıkları uzun bir liste . Bu arada Oğuz Kav’a yazılan mektubun sonunda valimiz ‘’Sevgi, saygıyla ‘’ demiş.

Aman Sayın Valim !

Aman Sayın Valim ne yapıyorsunuz ? Bir vali vatandaşa ‘’ Sevgiyle , saygıyla‘’ yazar mı? ‘’ Gereğini rica ederim ‘’ deyip mektubu bitirseydiniz. Ne gerek vardı sağlık, mutluluk , başarılar dilemeye ( ! ) Biz Valilerimizin böyle selam, sevgiler gibi sözlerine vatandaş olarak alışık değiliz.

Artık bu Osmanlı devrinden kalan alışkanlık , bir çok kez yazdığımız gibi kenara bırakılmalı. Devleti temsil eden insanlarımızın vatandaşlara ve devlet kurumlarının vatandaşlara yazdıkları yazılarda bir selam göndermeleri , saygılarını belirtmeleri , devlet görevlileriyle vatandaş arasındaki sevgiye , saygıya olsa olsa sadece katkıda bulunur. Bakalım bu konuda hükümetimiz ne zaman bir genelge yayınlayacak.

GÜZEL SÖZ

Sen neye hazırsan, o da senin için hazırdır. Marc Victor Hansen