GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

LİMİTSİZ SPOR

Yaklaşık 1,5 senedir, sadece engelli sporlarını konu eden, 2 ayda bir yayınlanan ‘Limitsiz Spor’ diye bir dergi olduğunu, herhalde birçok okurumuz bilmiyordur. İki idealist insan Salih Cem Pişkin ile Bedri Akkerman bu yola baş koymuşlar.

Derginin içeriğine baktığınızda, yıllarını engelliler sporuna vermiş, Gizem Girişmen, Prof. Dr. Nevin Ergun, Ömer Gürsoy, Cem Çınar, Ayhan Aktaş gibi sporcu, bilim insanı, televizyoncu ve yazarlar var.

Geçtiğimiz hafta bu iki idealistle bir araya gelme fırsatımız oldu. Kendileri de yaptıkları işin çok önemli olduğunun muhakkak ki farkındalar ama mütevazı olduklarından olsa gerek, hiç de öyle bir izlenim bırakmadılar.

Tüm engelli sporları, spor federasyonlarının temsilcileri, başarılı sporcular ve teknik adamlarla ilgili çok doğru bilgiler mevcut.

Son sayılarındaki konulara örnek verecek olursak; 2017 yılında Deaflympics, yani İşitme Engelliler Olimpiyatları finalinde Ukrayna’yı yenen Türkiye İşitme Engelliler Erkek Voleybol Milli Takımımız tarihinde ilk defa olimpiyat şampiyonluğunu kazandı. Nasıl bu noktaya geldiklerini Osman Çarkçı anlatıyor. Kendisi Milli Takımımızın sorumlusu.

Onun yanında, örneğin; efsane olmak isteyen 45 şampiyonluk ve 92 madalya sahibi down sendromlu yüzücümüz Gökhan Kotan’ın yaşam öyküsü ve sportif başarılarına nasıl ulaştığını anlatıyor.

Tabii ki böyle bir dergiyi zarar etmeden okuyuculara sunmak kolay değil. Bu bakımdan, özellikle engelliler sporu ile ilgilenen iş adamlarımız ve kurumlarımız, çok da yüksek olmayan değerlerde dergiye reklam vererek bu derginin uzun yıllar yaşamasını sağlayabilirler.